סטייק על האש (צילום: Heiko Martin, Istock)
יאם. | צילום: Heiko Martin, Istock

אז אתה צמחוני וגאה בעצמך. שמע, מישהו חייב להגיד את זה: להיות יפה נפש זה נחמד, אבל אתה סתם עושה לעצמך רע. הצמחונות המצחיקה שלך לא עוזרת לאף אחד – אתה חבר בתנועה שמורכבת ממאה אחוז נאחס ואפס אחוז תועלת.

אתה מציל את עצמך, לא?

בוא נתחיל מהדבר הכי ברור: שום דבר לא טעים כמו בשר. מי שלא זכה לטעום אנטריקוט ברוטב דבש ויין לא יודע אושר מהו. רק מי שכרסם צלעות טלה ואחר כך ליקק את השומן מהידיים יודע איך מרגיש גן עדן. אתה לא עובד עלי כשאתה אומר שמרק בטטה הוא תחליף ראוי לגולאש אדום עם פיסות בקר עסיסיות שצפות בו. ואם המילה טופו נמצאת בלקסיקון שלך, זה אומר שהיא החליפה את המילה טעים. כן, כן, שמעתי, גם סלט נבטים זה טעים. תאכל את הטופו שלך ותשתוק.

אז צמחונות, דבר ראשון, פוגעת בצמחונים. באמת פוגעת בהם – לצמחונים יש אורך חיים ארוך יותר, אבל מותר לשאול אם הוא באמת ארוך יותר או שזה רק נראה ארוך יותר. אז לא תמות מכולסטרול כמוני – רק תבלה את עשרים השנים האחרונות שלך באלצהיימר. למה אתה מניח שהחיים שלך יהיו אי פעם יותר טובים משלי?

אתה מציל את החיות? לא

במי אתה עוד פוגע? בחיות, כמובן. העובדות הסטטיסטיות הפשוטות מראות שגם אם תמיר עשרה אחוזים מאוכלוסיית הבשר לצמחונות – וזה נתון אסטרונומי – לא תפגע באפילו אחוז אחד מייצור הבשר. כמות האנשים שצריך להמיר לצמחונות לפני שהפרות יינצלו היא כל כך אסטרונומית, שיותר סביר שלפני שזה יקרה, הפרות ילמדו להגיד "אל תאכלו אותי!"

כלומר, שמונים שנה מלאות בחסה וטופו לא מצילות את החיים של אף פרה. כואב, לא?

פרות (צילום: Simon Alvinge, Istock)
יאם. | צילום: Simon Alvinge, Istock

דרך אגב, כשהפרות ידברו, לא בטוח שמה שהם יגידו זה "אל תאכל אותי". קרוב לוודאי שגם אם נפתח להם את הדלת של הרפת הן ישארו בפנים. למה להן ללכת? במכלאות של בני האדם יש להן גג מעל הראש, רופא צמוד, אוכל שלוש פעמים ביום. איפה בטבע יש תנאים כאלו? שחיטה נראית איום ונורא, אבל הפרה יורדת מהבמה ממש בהתחלה, וגם בלי כאבים.

בפעם הבאה שאתה מסטול מחסה, צפה קצת בנשיונל ג'יאוגרפיק ותראה איך מתים בטבע. תגיד לי איך אתה היית מעדיף ללכת: עם בני אדם שמנסים לא להכאיב לך, כדי לא להרגיז כל מיני צמחונים – או עם עשרה זאבים שיתנו לך לחיות איזה עשר דקות בזמן שאתה צופה בהם אוכלים חתיכות ממך לפני שתדמם מספיק כדי לאבד הכרה?

אתה מציל אותנו? לאאאאאא

עלי רוקט (צילום: istockphoto)
לא יאם. | צילום: istockphoto

ולבסוף, כדאי גם לזכור שיש שם בחוץ אנשים אחרים. אני לא מתכוון רק לזה שאתה תעשה לנו טובה רצינית אם תחסוך מאיתנו את נאום השווארמיה הקבוע שלך. אם הצמחונים היו מפסיקים להשקיע כסף, מרץ ומוסרניות בחיות ששיא היום שלהן זה הרגע שבו הן מעלות גירה, הם היו יכולים להפנות את תשומת הלב שלהם כדי להועיל למי שקצת יותר ראוי להשקעה הזו: בני אדם אחרים.

תגיד לי, איזה מין בן אדם אתה צריך להיות כדי לבכות על פרות, במקום לקנות להומלס שמחטט בפחים ליד הבית שלך איזו שווארמה? תגיד לי, הכתובת "אמא, הבטחת לנו עוף לשבת", זה עושה לך משהו? מעבר לרחמים על התרנגולת?

צמחונות היא צרה של עשירים. זה עינוי עצמי שלא באמת מצליח להשפיע על העולם. ומזל שהוא לא משפיע – התוצאה הייתה עולם עני יותר והרבה יותר סבל בממלכת החי. אז גבר, בשביל אימא, בשביל אבא, תפתח פה גדול ותיקח ביס מהסטייק.