קרוב ל-50 שחקנים בליגת העל (מתוך כ-350), נדבקו עד היום בנגיף הקורונה. בעולם נורמלי ומנותק מהפוליטיקה ישראלית, זה היה מספיק לכולם בשביל להבין שאין מה לדבר על חזרה לפעילות של הליגה, לפחות לא במתכונת הנוכחית - ושלצערנו האוהדים, ולצערם של השחקנים, הם יאלצו בינתיים לשמור על כושר לא בדרך שהם רגילים.

גם אני אוהד של קבוצה בארץ, מכבי תל אביב (כן, כן, התקשורת צהובה), לא הפסדתי משחק בית או חוץ כבר כמה שנים טובות, ולא יהיה מאושר ממני כשנחזור לצפות בכדורגל ישראלי, גם מהבית. בדיוק כמוכם, גם אני מתגעגע לעלילות הניסנובים בהפועל, לקלוז אפים של יענקל'ה שחר קורע את הריפוד והאייפד ביציע הכבוד בסמי, ובעיקר לריב עם החברים איזה משחק מעניין יותר - בילבאו נגד ריאל או רעננה נגד חדרה (התשובה ברורה, כן?).

צריך להודות: אנחנו עדיין לא שם. זה יהיה חוסר אחריות להחזיר את הכדורגל עכשיו, ואני מצטער שאני זה שצריך לעמוד לצד פרופסור גרוטו, מי שהפך להיות הדמות השנואה ביותר בליגה (איפה הימים שקיללנו שופטים?) - אבל מישהו צריך לעשות את זה, כי נראה שהרצון לחזור כמה שיותר מהר למגרשים גרם לכולם לאבד את זה.

אני אמנע מלהיכנס לוויכוח בשאלה האם פרופ' גרוטו צדק/צודק או לא בטענה שלו ("אם מכבי הייתה שומרת על ההנחיות היא הייתה מעפילה לליגת האלופות"), בעיקר כי זה ספקולטיבי, אבל גם המתנגדים הגדולים ביותר שלו יהיו חייבים להודות שזה נורא כיף לחשוב מה היה קורה בסיטואציה כזו, אבל מה לעשות שהשחקנים, כמו מרבית הישראלים, לא באמת שומרים על ההנחיות, אז איך אתם רוצים שנחזור לשחק כש-1 מתוך 7 שחקנים בליגה כבר נדבק?

"אז למה מכבי תל אביב והפועל באר שבע כן מתאמנות?", אתם בטח אומרים לעצמכם עכשיו - ואפילו קצת בצדק. אבל כמו שכבר הובהר: ניהול הקורונה הוא ניהול סיכונים. אז עד שיש אנשים במשרד הבריאות שמוכנים לקחת את הסיכון הזה בשביל לא לפגוע בעונה האירופית, בהישגיות ובמענקים של הישראליות, אתם רוצים שיבטלו גם את זה? התחרפנתם לגמרי.

זה ברור שמנסים להימנע ולהגביל כמה שיותר בגבולות הגזרה של ישראל - אבל במקביל מנסים להימנע מפגיעה בטווח הרחוק. מי שלא מתמודד במסגרת אירופאית - שישמור על כושר בבית. אין ברירה כרגע. אגב, רבים שוכחים שליגת העל הייתה בין הראשונות בעולם לחזור לפעילות כשהיה אפשר בגל הראשון. אף אחד פה לא מתנכל לכדורגל הישראלי.

רבים מאנשי הכדורגל הישראלי תקפו את משרד הבריאות, הממשלה וכל מי שקשור לנושא, מפרשנים בכירים כמו אורי אוזן ועד בעלי קבוצות כמו אייל סגל. אבל לי יש רק שאלה אחת: אתם עד כדי כך בעלי זיכרון קצר? אתם לא זוכרים מה היה בסגר הראשון?  האזרחים (בגיבוי של כלי תקשורת והאופוזיציה, כמובן) לחצו על הממשלה ומשרד הבריאות לפתוח את כל המשק, האחרונים נכנעו ללחץ הציבורי והרי לכם התוצאה: סגר שני ומתסכל הרבה יותר.

יש לי גם הצעה לכל אנשי הכדורגל הבכירים, במקום לצעוק "למה לא?", אולי תנסו "איך כן?". כאמור, כולנו רוצים לראות את הכדורגל חוזר, אבל נכון לעכשיו זה לא יקרה במתכונת הנוכחית, אז תשבו כולם יחד, תגבשו תוכנית יצירתית ותגישו אותה למשרד הבריאות.

מה שמשה חוגג, בעלי בית״ר ירושלים, עשה אתמול רק מוכיח כמה הוא איבד את הדרך. לזלזל בהודעת מנהלת הליגה - שהאימונים יחזרו ביום רביעי הקרוב - ולהודיע "אנחנו נמשיך להתאמן ביום ראשון", לא עוזר או תורם לכדורגל הישראל, אלא רק מוביל אותו לאבדון. חוגג עבר מהר מאוד מלהציע מתווה של בועה, מהלך שבקלות יכל להפוך למעורר השראה, לעידוד אנרכיה וכאוס במדינה שמתאימה יותר לאלו שמוחים ברחוב ולא בעלי קבוצה רציני.

זו יכולה להיות בועה בקפריסין, בועה בישראל וזו יכולה להיות אפילו בועה בדובאי, אבל רק תציעו משהו שיהיה אפשר לדון עליו. כסף לא אמור להיות הבעיה כשציבור שלם מאחוריכם - ואם כסף זו כן הבעיה - אז בשביל מה יש את הטוטו? על חשבון האירועים שבוטלו השנה, המועצה יכולה להכניס יד אל הכיס ולהוציא קצת לטובת הכלל.

בסוף, מה שהכי מתסכל אותי הוא חוסר האחריות של התוקפים שקוראים לחזרה לשגרה ללא תוכנית מסודרת, כשברור שאנחנו עדיין לא שם, אבל היי! זה לא משנה, כבר אמרנו, האחריות לא באמת עליהם. אם תהיה שרשרת הדבקה המונית, או חלילה, מצבו של אחד השחקנים ידרדר כמו שכבר ראינו שקרה לאנשים בריאים ברחבי העולם- מי שיישאו באחריות יהיו אנשי משרד הבריאות או שרי הממשלה. לא מאמינים? תשאלו את איילת שקד.