ניצב יוסי פריינטי, מפקד מחוז ירושלים הנכנס
ירה למוות במתבצר, הוועדה ניקתה אותו מחשד. ניצב פריינטי

נדיר שהשר לבטחון פנים והמפכ"ל מגיעים להסכמה חד משמעית על מינוי של ניצב לתפקיד בכיר. ולא סתם תפקיד: מפקד מחוז ירושלים, אחד התפקידים היוקרתיים במשטרת ישראל. אבל בסוף השבוע זה קרה. הקונצזוס סביב מינויו של מפקד המחוז הדרומי, ניצב יוסי פריינטי למפקד מחוז ירושלים הפתיע רבים במשטרה, אבל לא את מקבלי ההחלטות שרואים בו מועמד ראוי בבוא היום להיות המפכ"ל הבא.

"פריינטי הוא קצין מצויין שהוכיח את עצמו", אמר הבוקר המפכ"ל יוחנן דנינו ל-mako, "הוא מוכשר מאד ובעל הכישורים מתאימים לעמוד בראש מחוז ירושלים. אם לא הייתי סומך עליו שיצליח כמפקד מחוז ירושלים לא הייתי ממנה אותו. הרקורד שלו והעשייה מדברים בעד עצמם. בכל תפקיד הוא הצטיין וההחלטה למנות אותו היתה פה אחד שלי ושל השר וזה אומר הרבה".

"איש משטרה קלאסי שעשה תפקידים מלמטה למעלה"

די להציץ ברשימת התפקידים שמילא פריינטי לאורך הקריירה, כדי להבין עד כמה מטאורית העליה שלו. פריינטי, בן 47, תושב הישוב מיתר שבנגב החל את עבודתו כבלש במשטרה בשנת 1988. בשנים שלאחר מכן מילא מגוון של תפקידים בדרום הסוער כשהיה מפקד יחידת הסמים, ראש לשכת מודיעין ובילוש במשטרת מרחב הנגב, פיקד על תחנות משטרת באר שבע ועיירות ומונה לסגן מפקד מרחב הנגב.

המפכ"ל יוחנן דנינו מבקר במרכזי הבילוי (צילום: משטרת ישראל)
המפכ"ל: "אם לא הייתי סומך עליו, לא הייתי ממנה אותו למפקד מחוז י-ם" | צילום: משטרת ישראל
"הוא איש משטרה קלאסי שעשה את כל התפקידים מלמטה למעלה", אמרו השבוע בסביבתו של השר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ', "בלש, איש מודיעין, מפקד תחנות, מפקד מרחב, מחוז. הוא עשה הכל ובכל תפקיד זכה להצלחה והוריד את הפשיעה".

המעבר הראשון לירושלים היה בשנת 2005. אז מונה למפקד מרחב דוד, מרחב רגיש מאד ברמה ארצית הכולל את המקומות הקדושים בירושלים. אחרי שנתיים מוצלחות, עבר לתפקיד רוחב יוקרתי כשמונה למזכיר הבטחוני של השר  לבטחון פנים. לפני כשנה וארבעה חודשים חזר לדרום כמפקד הבכיר בשטח, מפקד המחוז הדרומי.

האירוע שכמעט חיסל את הקריירה של פריינטי

כמי שגדל מהשטח בדרום האלים, פריינטי רואה את ערך החתירה למגע כערך עליון. ערך שכמעט וגמר לו את הקריירה. לפני כעשור, כשהיה ראש לשכת מודיעין ובילוש בדרום הסתבך כשפרץ, בניגוד להוראתו של מפקד המרחב, לדירה בה התבצר מאבטח אתיופי עם אקדח. במהלך ניסיון ההשתלטות, ירו פריינטי ובלש נוסף 13 כדורים בצעיר שהביאו למותו. לאירוע מונה שופט חוקר שאיים על המשך הקריירה של פריינטי. אבל השופט ניקה אותו אחרי שהתברר שנשקו של המאבטח היה טעון ולא נצור, ושהוכח שהשוטרים עמדו בסכנת חיים.

אירוע נוסף, לפני מספר חודשים, דרש את מעורבותו הישירה. אחרי שוד במסעדה במסעדת 'קאזה דה ברזיל' באילת, נחטפו נשקיהם של השוטרים שהגיעו למקום. במרדף שהתפתח אחרי השודדים, נורה אחד מהם למוות. פריינטי רתח. למקורביו אמר שאם השוטרים היו פחות רשלניים, סיום האירוע היה אחר לגמרי. האירוע תוחקר על ידי מפקד מרחב אילת, שניקה את הקצין מחשד לרשלנות, אך פריינטי, לא ויתר, הקים ועדה נוספת, ובסופה הדיח את הקצין שנשקו נחטף מתפקידו.

השיחה מניסו שחם: "אתה ראוי וזה מגיע לך, אני שמח שאתה מחליף אותי"

ניצב יוסי פריינטי, מפקד מחוז ירושלים הנכנס
שלושת המפכ"לים האחרונים היו מפקדי המחוז הדרומי. פריינטי
עם התפוצצותה של פרשת ניסו שחם, עלה מייד שמו כמועמד לתפקיד. "עצם המועמדות כבר החמיאה לי", אמר השבוע פריינטי. מפקד מחוז ירושלים נחשב לאיש המשטרה הבכיר ביותר אחרי המפכ"ל וסגנו ולצד ראש אגף מודיעין וחקירות. בדרך כלל משני התפקידים הללו הגיעו צמחו בעבר המפכ"לים, אלא שבעשור האחרון התמונה השתנתה מהקצה לקצה.

שלושת המפכ"לים האחרונים: משה קראדי, דודי כהן ויוחנן דנינו שימשו כמפקדי מחוז הדרום בטרם מונו לשוטר מספר אחד. המהפכה הזאת הביאה לעזיבתם של קצינים בכירים שראו את עצמם בתפקיד המפכ"ל הבא. פריינטי, שעד לפני שנתיים נחשב לקצין שטח טוב, אבל לא מהשוטרים הבכירים ביותר, הפך עם המינוי הנוכחי למועמד בולט לתפקיד המפכ"לות אחרי דנינו.

ראש מועצת נגב: "מיהרו להעביר אותו. הדרום זקוק למפקד שיישאר בתפקידו יותר משנה וחצי"

קצין בכיר במשטרת ישראל אמר על המינוי: "כמפקד מחוז ירושלים אין לך שום יום של חסד. זה תפקיד של 24/7 הכי קשה במשטרת ישראל. כל צעד שלך נבחן בזכוכית מגדלת. זה תפקיד רגיש ונפיץ כאחד. חוץ מזה שהוא צריך לעשות סדר במחוז אחרי עזיבתו הטראומתית של ניצב ניסו שחם. המזל שלו שהוא בא ממחוז אחר, בלי דעות קדומות על קצינים והוא יוכל להחזיר את המחוז לימיו היפים. אם ייכשל, הוא יתרסק טוטאלית ויכול לשכוח מהמפכ"לות. אבל םאם יצליח, ואחרי שתי כהונות כמפקד מחוזות נחשבים, הוא על המסלול הבטוח. מחכה לו הרבה מאוד עבודה בתקווה שקצינים במחוז לא ישימו לו מקלות בגלגלים".

אבל לא כולם מרוצים מהמינוי. ראש מועצת רמת נגב, שמוליק ריפמן, שיבח את עבודתו של פריינטי למיגור הפשיעה בדרום, אך מתח ביקורת על כך שהמשטרה לא ממנה מפקד מחוז לתקופה ארוכה. "יש לי רק מילים טובות לומר על פריינטי. הוא נלחם בפשיעה וטיפל בהברחות הסמים והמסתננים ממצרים. אבל חבל שהוא עוזב אותנו לאחר תקופה קצרה יחסית. הוא גדל בדרום, מכיר את האיזור והיה לו קל מאוד להשתלב ולהצליח. על המפכ"ל למנות מישהו לקדנציה של כמה שנים כדי שילמד את העבודה ולא למהר ולהעביר את פריינטי אחרי פחות משנה וחצי בתפקיד". 

פריינטי: "אני נכנס לתפקיד מאתגר מאד, אבל הבית שלי תמיד יהיה בדרום"

אחד הפרטים המעניינים במינויו של פריינטי היא העובדה שבארבעה התפקידים האחרונים הוא החליף את ניצב ניסו שחם. פריינטי החליף אותו כמפקד מרחב הנגב, כמפקד גזרה בהתנתקות בגוש קטיף  (שחם הודח זה לאחר שנתפס אומר על המתנחלים: 'חרא עליהם שישרפו'), כמפקד מרחב דוד ועכשיו הוא סוגר מעגל כמחליפו כמפקד מחוז ירושלים.

מייד אחרי שיצאה הודעת המינוי, יצר שחם קשר טלפוני עם פריינטה. שחם, השוהה בימים אלו בחו"ל, אמר לו בשיחה: "אני שמח מאוד שזה אתה. מגיע לך ואתה ראוי". "יצא שבכמה תפקידים החלפתי אותו" אמר פריינטי, "אבל זה לא שהתכוונתי. אני מאד מעריך את ניסו, הוא קצין איכותי שתרם רבות למשטרה". פריינטי,  שהחל כבר בחפיפה לתפקיד החדש, אמור לעבור להתגורר יחד עם משפחתו בירושלים. "הבית שלי תמיד יהיה בדרום. אני אתגעגע מאוד לאנשים ולחום האנושי שיש באיזור. מנגד אני נכנס לתפקיד עם אתגר לא פשוט וחייב להיות קרוב לענינים. אני שמח שזה נפל בחלקי, צפויה לי הרבה עבודה".

פריינטי התייחס לאפשרות שימונה בעוד שנתיים לתפקיד המפכ"ל ואמר "אי אפשר לדעת מה יהיה מחר בבוקר. אתה מדבר איתי על עוד שנתיים? אני לא חושב על זה בכלל. אני כולי עסוק עכשיו במחוז ירושלים".

המועמד המוביל להחליף את פריינטי במחוז הדרום הוא מפקד משטרת התנועה, ניצב ברונו שטיין שנחשב לקצין איכותי ובעבר שימש כמפקד מרחב אילת.

>> שוטרי ישראל שוברים שתיקה: "אין לנו ברירה אלא לשקר"