לא תמצאו יותר מדי דברים שמסעירים את הדמיון ומדליקים את המוג'ו הגברי כמו רכיבה נועזת על אופנועים - על אחת כמה וכמה אופנועי שטח עם בוץ שניתז לכל עבר, סלאלומים מרגשים על גבעות תלולות ושאר טסטוסטרון שמקפיץ את מד הריגוש לתקרה.

אנחנו מדברים על מוטוקרוס, ענף דו-גלגלי שנולד בבריטניה בשנת 1924 והפך עם השנים לענף ספורט מוטורי פופולרי בכל העולם. המרוצים נערכים בשטח מעגלי, והרוכב חייב להיות מסוגל לשלוט בכלי תוך כדי פרפור במהירות שיא, בשטח בוצי קשה עמוס בפניות חדות וגבעות תלולות.

למי שחושב שרק בחו"ל אפשר להנות מכל הטוב הזה, יש לנו בשורות - ממש מחר (25.4) ייערך בחדרה אירוע מוטוקרוס שיספק לנו בדיוק את האדרנלין הנחוץ אחרי מנת יתר של מצות. "מעולם לא היה אירוע דומה בארץ. אנחנו מבטיחים חוויה יוצאת דופן לא רק לחובבים, אלא לכל המשפחה", אומר איתי דור, יזם האירוע, מבכירי הענף בארץ ורוכב ותיק בעצמו. "הרוכבים הכי טובים בארץ יעלו למסלול, וקבוצה של רוכבים צעירים ומוכשרים יראו מה הם יודעים לעשות במופע קפיצות מרהיב. מבטיח הרבה זמן אוויר. אקשן לא נורמלי".

הענף תופס תאוצה מאז ההחלטה לקדם את הספורט המוטורי בישראל. לדברי דור, לקהל שיגיע מובטחת חוויה בלתי נשכחת. "הענף הזה עדיין בחיתוליו בארץ, אבל הוא מקבל כאן זריקת מרץ מהשותפות - עיריית חדרה וחברת הונדה. בזכותן אנחנו חונכים את המסלול הכי טוב בארץ, 50 דונם ועליהם מסלול ברמה בינלאומית שאין כמוהו בארץ. בעתיד הקרוב יוקם מסלול נוסף וגדול יותר, סופר-קרוס, שייתן לרוכבים הזדמנות להתמקצע ולהגיע לשיאים חדשים".

אז לכבוד אירוע המוטוקרוס ועם הרבה רעש של אופנועים באוזניים, קבלו סקירה של חמשת רוכבי האופנוע הכי טובים והכי הנועזים - והאמת, גם הכי שערורייתים - בכל הזמנים.

1) קלאסיקה: דני "מאגו" צ'נדלר

אחד הרוכבים הכי נועזים ומחורפנים שאי פעם החזיקו כידון הוא צ'נדלר המנוח, שהחיבה שלו לאקשן של רכיבת שטח היא אגדה בתחום. אינספור רכיבות מיתולוגיות רשומות על שמו של הבחור, שזכור כרוכב שניצח בכל מרוץ במטוקרוס של 1982. ולא סתם ניצח, אלא תוך ביצוע כמה וכמה תעלולים שומטי לסתות שמככבים בפנתיאון של הענף עד עצם היום הזה. אחרי הפרישה שלו מרכיבה אתגרית, "מאגו" המשיך לאמן רוכבים מקצועיים וללמד אותם כמה מהטריקים שלו, עד מותו הלא צפוי ב-2010.

מעלליו של צ'נדלר מ-1982:

2) הכי מהיר: ג'יימס "באבא" סטיוארט

הוא נחשב לרוכב המהיר ביותר בפלנטה, וקחו את המילה שלנו - התואר הזה לא הוענק לו סתם ככה. האיש ניחן ביכולת וירטואוזית, כולל כמה מובים בלתי נשכחים על האופנוע. כמובן שאי אפשר להיות גורו של ספורט אתגרי בלי כמה היתקלויות עם חוק, והרוכב הזה נתקל לא מעט. בין היתר הוא הורשע בהתחזות לשוטר, ולפני אירוע מוטוקרוס ב-2014 נכשל בבדיקת סמים. אבל דבר אחד לא תיקחו ממנו: ג'יימס "באבא" סטיוארט עושה על האופנוע דברים שאף אחד לא עשה לפניו.

3) אוהבים לשנוא: ג'ייסון לורנס

אין הרבה רוכבים שעוררו כל כך הרבה מחלוקת כמו הבחור הזה, השנוא והאהוב כאחד בקהילת האופנוענים בזכות הכישרון שלו - ובגלל ההתנהגות המסוכנת שלו על המסלול. בקריירה הקצרה שלו הספיק לורנס לעשות כמה וכמה דברים יוצאי דופן שטרם נראו על המסלול הבוצי, ולצידם כמה דברים באמת מטומטמים, כמו קרב אגרופים עם קולגות ותקיפה בנשק חם. כל זה הוביל להשעייתו מהענף לפני מספר שנים, ולמספר ניסיונות קאמבק שלא צלחו מאז.

 

4) הילד הרע: מייק האלואי

עולם המוטוקרוס ראה אלפי רוכבים במהלך השנים, אבל אף אחד לא הגיע לרמה של הילד הרע, מייק האלואי. הבחור מקליפורניה עלה לראשונה על הסוזוקי שלו כבר בגיל 14, בדרך לקריירה מרהיבה עם אינספור זכויות ותארים שהפכו אותו בתחילת הניינטיז לרוכב הטוב ביותר בעולם ללא תחרות.

אי אפשר להמשיך ולהלל את האלואי בלי להתייחס לפרשיות הבעייתיות שלו במהלך השנים. הידועה שבהן היא שימוש בהרואין; לדבריו התמכר למשככי כאבים שנרשמו לו לאחר פציעות רכיבה, וכל נרקומן יגיד לכם שמשם קצרה הדרך אל המחט. כמו רוב חבריו ברשימה הזאת, גם האלואי הורשע בתקיפה, וב-2009 נעצר לאחר ששדד זקנה. מאז הוא עלה על מסלול הקאמבק, ולאחרונה אף החל ללמד רוכבים צעירים ולתת להם משהו מהטכניקה ומהכישרון העצום שלו. רק שיירגע קצת, אה?

5) שינה את המשחק: טראוויס פסטנה

הרוכב ששינה לגמרי את כל מה שידענו על רכיבת אופנועים. טראוויס פסטנה פשוט השאיר אבק, באופן הכי מילולי, לרוכבים שהתחרו איתו. פסטנה הצטיין ברכיבה חופשית כבר כנער, עוד לפני שמלאו לו 16. ועזבו את זה: בגיל 15, בזמן שרוב הנערים מתעסקים באקנה וסיפוק עצמי, הוא כבר הספיק לזכות בשלל תחרויות. משם המשיך לקריירה מפוארת כאחד הרוכבים הטובים בתבל.

וטעימה קלה מהצפוי בארץ:

לפרטים נוספים על אירוע המוטוקרוס בחדרה ב-25.4, הקליקו כאן