אין תמונה
יושבים בבית קפה במקום לחוש לעזרתו של תינוק מחוסר הכרה

ביקורת רבה מוטחת כלפי התנהלות משטרת ישראל, אבל רבות מן התלונות מתגמדות אל מול השערורייה שנחשפה ברשתות הטלוויזיה בארה"ב: יחידה שלמה במשטרת מיאמי-דייד זומנה לשימוע והושעתה, ושני הקצינים הבכירים שלה פוטרו. מעקב שבוצע אחר שוטרי היחידה גילה כי הם מתעלמים באופן קבוע מקריאות חירום שמתקבלות מן המוקד ומעדיפים לשתות קפה, להתמזמז עם בני הזוג או לעשות שופינג, במקום לזנק לניידת ולהגיע לזירה. ברשת CBS  דווח כי זהו אחד ממקרי ההתרשלות החמורים ביותר בהיסטוריה של המשטרה האמריקנית.

לפני שנתיים פתחו רשויות מחוז מיאמי-דייד בחקירה פנימית של יחידת הסיור של המשטרה במטרה להתחקות אחר התנהלותם בעת מילוי תפקיד. החוקרים צפו בחשאי בשוטרים ותיעדו את פעילותם במצלמות. בנוסף, הם עקבו אחר תנועתם בעזרת מכשירי ה-GPS  שנמצאים בניידות.

באחד מן המקרים, באוקטובר 2010, קצין ששמו דריו סוקרס, צולם בחשאי כשהוא יושב במסעדה ולוגם להנאתו קפה במשך תשע דקות, על אף שקיבל קריאת חירום באשר לתינוק בן חמישה חודשים שנמצא מחוסר הכרה. הקצינה האחראית עליו, סמל ג'ניפר גונזלס, ישבה אף היא עמו במסעדה באותו הזמן ולא זינקה ממקומה לעבר הניידת.

"גרמו לקצינים אחרים לעשות את העבודה בשבילם"

סוקרס קיבל את הקריאה  בשעה 17:36. הוא כתב בדו"ח הפעילות היומי שלו שהוא קיבל אותה והגיע למקום בשעה 17:42. לעומת זאת, צילום הוידאו מראה אותו במסעדה שותה קופה באותו הזמן, ולא עושה כל ניסיון להגיב לקריאה במשך שש דקות.

אין תמונה
השוטר סוקרס מבלה עם בת הזוג במקום לנסוע לזירת שוד מזוין
כמה שעות לפני כן, סוקרס התעלם מקריאה לגבי שוד מזוין. באותו הזמן הוא צולם מחובק עם בת זוג מחוץ למרכז קניות. מצילומים נוספים עולה כי הוא נוהג לפגוש אותה לעיתים קרובות כשהוא בתפקיד הקצינה גונזלס גם תועדה בזמן העבודה עורכת שופינג בחנויות מקומיות ומבקרת את ההורים שלה הרחק מן המחוז.

 "לא רק שהם לא סיפקו שירות לאזרחים, הם גם גרמו לקצינים אחרים לעשות את העבודה בשבילם, כך שזו ממש פעולה נפשעת", אמר ראש עיריית מיאמי-דייד קרלוס גימנז. מהחקירה עולה כי כאשר השוטרים מיאנו להגיע אל הזירה, המוקד חיפש בבהילות שוטרים מיחידות אחרות ומרוחקות שיכולים להתפנות ולהגיע אל הזירה, זמן רב לאחר שהקריאות נפתחו.

"מדובר בזיוף של רשומות ובגניבת זמן שאינו שייך לך", אמר מפקד משטרת מיאמי לשעבר, קן הארמס לרשת ABC. "הם אמורים להיות זמינים בעת מילוי תפקיד והם לא היו".

"הרעיון של לא להיענות לקריאה אינו עובר אף פעם בראש שלך", אמר ג'יימס לופטוס, מנהל לשעבר במשטרת מיאמי-דייד. "זה לא עניין של להיות שוטר רע, אלא של להיות אדם רע".

>> חיים בסרט ריגול: יחידת העיקוב של משטרת ישראל