לפני כמה שנים ניסיתי להכנס לקניון במרינה בהרצליה. לאחר שנים של הסתננות לכל קניון אחר בארץ עם כיסים מלאים בכל טוב, דווקא הלדרמן התמים שלי עורר את חשד המאבטחים. "מה זה?", נשאלתי על ידי המאבטחים, שהיו בעצם מאבטח אחד שמשום מה היה לבוש בבגדי מלח.

אין תמונה
לדרמן Charge

ניסיתי מאוד לא לצחוק ואמרתי, "זה לדרמן". הוצאתי אותו בתנועה איטית מהכיס, ופתחתי את הפלייר, והגשתי אותו למלח הסקרן לבדיקה. "אתה לא יכול להכנס עם זה. זה סכין", הוא אמר. הפיתוי הראשון שלי היה ללכת לאוטו, לחזור עם כלי משחית אמיתי ולהגיד לו, "לא, זה סכין!", אבל התאפקתי. לאחר שכל נסיונות השכנוע לגבי טוהר כוונותי ופקודת החוק כשלו, החלטנו לפנות לארכאה גבוהה יותר, ולזמן את קב"ט הקניון.

למרבה האכזבה הקב"ט לא הגיע לבוש כרב חובל או פיראט, אבל גם הוא ניחן בחוסר סימפטיה גלוי ללדרמן. "אתה לא יכול להכנס עם זה. זה סכין", הוא אמר.

החלטתי לנסות גישה שונה. "תגיד, יש חנות ריקושט בקניון?" שאלתי.

"כן".

"והם מוכרים את הלדרמן הזה?"

"כן".

"ככה שאם הייתי איש רע שרוצה לעשות מעשים רעים, הייתי יכול להכנס בלי לדרמן, לקנות אחד, ולהשתמש בו לרעה?"

פאוזה קצרה...

"טוב, כנס".

ייתכן שהטיעון הזה לא היה הולך כל כך טוב עם חרב סמוראים יפנית, סכין בואי או קוקרי נפאלית, אבל זה בסדר. אנחנו אנשים פשוטים. לא צריך לנסוע רחוק או להשקיע הון עתק כדי שיהיה לך בכיס סכין טובה. להלן המלצה על חמש סכינים שדווקא אפשר למצוא בכל חנות למטייל בכל קניון.

הצייד: 110 Buck Knife

אין תמונה
110 Buck Knife

קלאסיקה אמריקאית. אין דרך אחרת לתאר את הבאק 110. סכין הציידים המתקפלת הזאת הגיחה לראשונה לאוויר העולם ב-1962, ומיוצרת מאז. יש משהו במראה שלה שאומר "כבר לא מייצרים ככה היום". הידית מחופה בעץ, והסכין, למרות הלהב באורך 9.5 ס"מ, לא מנסה לצעוק "אני הסכין הכי קטלנית בעולם תזהרו ממני יו יו יו!" זה אולר מהסוג שילדים קיבלו פעם לבר מצווה, ושמרו כל חייהם. זו גם מהסכינים עם התמורה הטובה ביותר שניתן למצוא לכסף.

המחיר: 400 שקל

השפיץ: ספיידרקו אנדורה

אין תמונה
ספיידרקו אנדורה

הספיידרקו אנדורה החדש הוא באמת שפיץ. והנה למה. נכון, הסכינים של ספיידרקו טיפה יקרות, אבל הן שוות כל גרוש. ב-1990 ספיידרקו הוציאו לאוויר העולם שתי סכינים שהגדירו מחדש את כל תחום האולרים – אנדורה ואחותה הקטנה דליקה. לשניהם היה עיצוב שהזכיר קצת סכינים מאבן צור, אבל מאחוריהם עמדה פלדה משובחת והמצאה מהפכנית – חור! החור של ספיידרקו מאפשר פתיחה של האולר ביד אחת, ובזמנו הוגדר כהישג גדול.

עם השנים יצאו וריאציות שונות על זוג הסכינים הללו, אבל העיצוב הבסיסי נשאר – להב משולש, שפיץ מרשים וחורפה (כלומר החלק החד) ששומרת על חדותה להמון זמן. לאחרונה החליטה ספיידרקו לאמץ את פטנט הפתיחה של סכיני אמרסון – ה-Wave. ה-Wave הוא זיז קטן בגב הלהב, שנתפס על הכיס ופותח את הלהב מכוח השליפה של הסכין מהכיס. כמו שכתבתי על האמרסון קרמביט: אין שליפה מהירה מזאת. הפטנט הזה כל כך טוב, שחברות סכינים אחרות מוכנות לשלם כסף ותמלוגים לאמרסון על הזכות לשלב אותו בסכינים שלהם. התוצאה: all around player עם שליפה מהירה יותר מזו של בילי הנער.

מחיר: כ-800 שקל.

השיפוצניק: לדרמן Charge

לדרמן Charge היא אולי המתנה הכי טובה לחבר השיפוצניק שלכם. למה? כי אין מה לעשות – עם כל הכבוד לסכינים טובות, גם כאלה שיכולות לחתוך מכונית לא יוכלו לשלוף מסמר באותה קלות כמו פלייר. לדרמן הגדירו מחדש את כל תחום האולרים הרב שימושיים. עד אז היינו רגילים לאדום-אדום של אולרים שוויצרים, עם הסכינים הקטנות שלהם וקיסם השיניים שהיינו מאבדים חיש קל. ואז הגיע לדרמן לשכונה, וגרמה לכל השוויצרים להרגיש כמו ילדים קטנים. מאז עוד כמה חברות ניסו ללכת על הקונספט, אבל לדרמן ממשיכה להוביל.

ה-Charge, הדגם החדש שלה, גורם ל-Wave, ספינת הדגל הקודמת, להראות כמו צעצוע. לצ'ארג' יש פלייר מהסוג שכל שיפוצניק היה רוצה לישון איתו מחובק; כל סוג מברג שעולה על דעתכם; ידית מטיטניום (בדגם TTi); וסכינים מפלדת S30V משובחת מאוד. מדובר על כ-19 כלים שונים. יש בו הכל, אולי חוץ ממפוחית.
מה שעוד אין בו, כמו בשאר הלדרמנים, זה פותחן של בקבוקי יין. הפסקתי לספור כמה פעמים אנשי הלדרמן שלפו את הכלי שלהם בהתלהבות במדורה או קומזיץ כזה או אחר, רק כדי לגלות שהדבר היחיד שהם יכולים לעשות לבקבוק היין זה לנסות לדקור את הפקק בגבריות עם אחד מהלהבים. מה הטעם בלהיות גב-גבר אם אתה לא יכול למזוג לבחורה כוס יין אדום אחר כך?

מחיר: כ-900 שקל

הקומנדו: Ka-Bar

אין תמונה
Ka-Bar

תסתכל שניה על ה-Ka-Bar. משהו בה נראה מוכר, נכון? ה-Ka-Bar היא האמא של סכיני הפלסים. הסכין המקורית תוכננה ב-1898, אבל היא קיבלה את הפוש הרציני ביותר שלה בשנות הארבעים, כשחיל המארינס האמריקאי התחיל לנפק אותה לחיילים כסכין רב שימושית. וכן, אחד השימושים של סכין רב שימושית זה לחתוך אנשים.

חיילי מארינס לא צריכים פנפונים ופטנטים, כך שלמרבה ההפתעה, הסכין המקורית ניתנת לרכישה תמורת סכום סביר מאוד. רק קחו בחשבון שבניגוד לבאק, שלחלוטין אפשר לשכנע מישהו שאתם מקלפים איתה תפוזים, תצטרכו להיות קצת יותר יצירתיים בתירוצים לגבי למה אתם מסתובבים עם סכין כזאת.

מחיר: כ-400 שקל

הערוץ 1 של הסכינים: Victorinox Rescue Tool

אין תמונה
Victorinox Rescue Tool

לפני כמה ימים התגלה שמשרד החינוך מבקש מנבחני הבגרות באנגלית בעלי לקויות למידה להביא איתם ווקמן לבחינה. ווקמן, לקהל קוראינו הצעיר, זה כמו אייפוד, רק... עזבו.

ממשרד החינוך נמסר שהם "פועלים לצמצם את הפער הטכנולוגי" שנוצר כתוצאה מההתפתחות המפתיעה של טכנולוגיה. או במילים אחרות, "אולי בשנה הבאה נעבור לדיסקים". דיסקים. לקהל קוראינו הצעיר, דיסקים זה כמו אייפוד רק... עזבו.

הסיפור קצת מזכיר את הפיתוח האחרון של ויקטורינוקס, החברה שהמציאה את האולר השוויצרי (יחד עם Wenger) אבל די נתקעה במאה שעברה. אבל גם ויקטורינוקס פועלים לצמצם את הפער הטכנולוגי, ובאולר החדש שלהם, סכין החילוץ הצהבהבה Victorinox Rescue Tool, יש בלהב חור לפתיחה ביד אחת, בדיוק כמו שהיה בספיידרקו כבר לפני עשרים שנה! אז בזמן שספיידרקו כבר מאמצים את טכנולוגיית הפתיחה של אמרסון (ה"Wave" המדובר), בוויקטורינוקס רק גילו את החור.

אבל עדיין, אם לא מפריע לכם לא להיות בקצה החד של טכנולוגיות הסכינים, תמורת כלום כסף תוכלו למצוא סכין חילוץ עם להב גדול, מסור דיסק, חותך חגורות בטיחות, פומל מחודד לשבירת חלונות, וכמובן – פינצטה וקיסם שיניים, שאף חילוץ לא מושלם בלעדיהם.

מחיר: 200-300 שקל