אין תמונה
לא נשכח. דוינק הליצן במיטבו

לפני שבועיים נפלה בשורה בקרב כל מי שהיה צמוד למסך בשנות ה-90 כדי לצפות בקרבות המטורפים של ה-WWF: מאט בורן, המתאבק והשחקן האמריקאי שגילם את הליצן הרשע שכה אהבנו לשנוא, נמצא מת בדירתו, בגיל 55, בעיר פלאנו בטקסס.

כמו רובם הגדול של מתאבקי העבר המגודלים, גם "דוינק הליצן" התקשה לשמור לאורך זמן על הקריירה הפיזית, הסיזיפית והאלימה בה בחר. בשנת 1992, ימי הזוהר הגדולים של ההאבקות המקצוענית של WWF, "דוינק הליצן" פרץ לחיינו עם דמות מעוררת סטירות וסתירות – ליצן רע ואכזר.

בניגוד גמור לתחפושת החביבה, הליצן הרע הסתובב בכל העולם, עשה קצת כסף והרבה צרות ל"מתאבקים הטובים" וגם להנהלת הליגה. אחרי שנתיים סוערות, הכוכב הבינלאומי עם האף הצבוע באדום, מסיים את דרכו האלימה מעל במת ההיסטוריה ונעלם מהעין הציבורית.

הצגה מסוכנת

צלעות שבורות, כליות מחוסלות, פנסים בעיניים, חבטות חוזרות בראש מכיסאות פלסטיק ומהרצפה, התמכרויות למשככי כאבים, סקס, סמים ואלכוהול, אלו רק חלק מהבעיות הבריאותיות שמתאבק עבר ממוצע נאלץ לספוג עם סיום דרכו המקצוענית.

הקורא הציניקן ייטען כי הפציעות החמורות והרבות מהם סובלים מתאבקי העבר של ארגון ה- WWF, הן דמיוניות בדיוק כמו הקרבות המבוימים עצמם. לעומת זאת, חובב ספורט חד עין, שצפה בתרגיל ראווה אחד או שניים של ענקי ה- WWF, מטיחים אחד את השני ברצפת העץ של הזירה, בעמודי החבלים וגם ברצפת האולם, במגוון רחב והזוי של סלטות הטלות וחבטות נוראיות – יבין כי מדובר במקצוע ספורטיבי ומסוכן במיוחד.

"המתאבק" (2009), הוא סרט קולנוע עטור הפרסים בכיכובו של השחקן ומתאגרף העבר, מיקי רוריק, שגם היה מועמד לאוסקר על התפקיד. הסרט מתאר בצורה ריאליסטית ומרגשת את סופו העצוב של מתאבק עבר עם חלומות על תהילה שנעלמה וגוף מרוסק ומלא כאבים.

כמו בסרט גם במציאות, אותם אתלטים מקצוענים, חיים במשך תקופה ארוכה תחת מכבש לחצים, הכולל קפיצות, נגיחות, חניקות ומכות מרפק, מגורילות עצבניות במשקל של 150 קילו, זריקות ממכרות נגד כאבים, ולוח הזמנים צפוף של הופעות ומכות בכל העולם, בקצב שממש לא מאפשר לגוף להחלים מהפציעות.

האבקות מקצוענית היא קריירה זוהרת למשך מספר שנים קצרות, עד שהאורטופד או הפסיכיאטר מודיעים לך שזה נגמר. האפשרות השפויה היחידה לצאת מהמצב הסופני של מתאבק מזדקן עם בעיות כולסטרול ובעיות ברכיים, היא קריירת קולנוע – כשחקן אקשן בהוליווד. המתאבק "דה רוק" הוא דוגמא נדירה למתאבקים שהצליחו לצאת מכל הקפיצות והפיצוצים וידם על העליונה. מתאבק שעובר לקולנוע ממשיך להרביץ בסרטים לכפילים ולפעלולנים, אבל קרב זירה "אמיתי" אחד והוא עובר לבית חולים.

מותו בטרם עת של מתאבק העבר האגדי, כוכב ה- WWF, "דוינק הליצן" הוא הזדמנות טובה לחזור ולבדוק מה קורה עם שאר מתאבקי העבר הגריאטריים:

יוקוזונה

צעקת הקרב היפנית המסורתית "בונזאי" המלווה במעיכת היריב המסכן, באמצעות ישבן ענק ומפלצתי – נשמעה בפעם האחרונה בזירת ה- WWF בשנת 1998. בגלל משקלו העצום ומצבו הבריאותי הרעוע, יוקוזונה, המתאבק המפלצתי, עזב את הזירה לצמיתות, ובמימון ליגת ה- WWF, הוא נשלח לחוות הרזייה. ענק הסומו המרושע, הדוד האמיתי של דה רוק, מצא את מותו בשנת 2000 במשקל מטורף של 260 קילו בעיר ליברפול שבאנגליה.

מותו של המתאבק כתוצאה מסיבוכים שנבעו ממשקל יתר לא הפתיע את המעריצים ולא את המנהל האישי המטורף שלו, מר פיג'י. מה שמפתיע בכל זאת זה שרודני אינואי (שמו האמיתי של יוקוזונה) הוא דובר אנגלית שוטפת ממוצא סמואי (אי ליד אוסטרליה) ואין לו שום קשר ליפן ולסומו.

מיסטר פרפקט

בנו של מתאבק העבר הפרהיסטורי, לארי "הגרזן" הניג, היה ספורטאי אמיתי בכל רמך אבריו המגודלים. חיוך שחצני, שיזוף של דוגמן והיסטריה של מעריצות הפכו את דמותו של המתאבק המושלם לכוכב בינלאומי של ליגת WWF.

הקריירה המבטיחה של מר מושלם נקטעה, כמובן ולא במפתיע, בזכות פציעה אכזרית, ובשנת 1996 מיסטר פרפקט נאלץ לוותר על הזירה והפך לפרשן קרבות בטלוויזיה. אחרי כמה שנים בהם נמאס לו לדבר ולפרשן ועם הרבה געגועים לאקשן ולמכות, החליט "המתאבק המושלם" שמצבו הגופני מאפשר לו לחזור לזירה ולקרבות, וליגת WCW קיבלה אותו בזרועות פתוחות.

בשנת 2002 חזר בגדול מיסטר פרפקט לזירת ה- WWF, אולם קרב היאבקות מאולתר ומטופש - באמצע טיסה מסחרית במטוס מלא נוסעים, גרם לפיטוריו בבושת פנים של מר מושלם מארגון ה- WWF. בשנת 2003 נמצא מר מושלם מת ממנת יתר של קוקאין בחדר במלון בפלורידה. נקווה שהבן של מר מושלם, ג'ו הניג, בעל שם הזירה המפוקפק מייקל מקג'יליקטי, יסיים את חייו בצורה קצת יותר מושלמת מאביו.

שון מייקלס

שובר הלבבות הקטן עם הפה הגדול היה אהוב ביותר על הקהל הישראלי. קרב הסולם המפורסם והקלאסי נגד רייזר רמון הפך את שון מייקלס או בשמו האמיתי מייקל היקונבוטום לכוכב בינלאומי אמיתי. בשנת 1998 פציעת גב חסרת מזל סיימה את הקריירה הזוהרת של המתאבק השרמנטי. הפרישה הובילה לחתונה מפוארת, וממנה מתאבק העבר התקדם לבעיות רציניות של סמים ואלכוהול.

בשנת 2002 גילה המתאבק את ישו ונולד מחדש כנוצרי וגם חזר לזירה להמשך של קריירה מפוארת. שנה שעברה בגיל 45 ולאחר קרב אחרון עם שנוא נפשו האנדרטייקר, הכריע הגיל את שון והוא החליט לפרוש סופית.

האנדרטייקר

מארק קאלאווי, המתאבק האגדי הנודע בדמות הקברן המפחיד, ממשיך להופיע בהצלחה רבה, זאת לאחר קריירה מפוארת של 20 שנה. דמותו המאיימת ומלאת הקעקועים, גרה בארון מתים מלא עשן וכניסתו לזירה יוצרת פחד מוות בקרב המתאבקים ובקרב הקהל. מחוץ לזירה, מסתבר שהאנדרטייקר הוא אחלה גבר. יש לו אוסף אופנועים רציני, וחיי משפחה יחסית נורמאלים עם אלופת הנשים בהאבקות של ה- WWE מישל מקטייקר.

מעניין שדווקא הדמות השנואה והמפחידה ביותר בליגת ה- WWF מתגלה כטיפוס חביב ואבאי, כלפי המתאבקים הצעירים בליגה. דווקא "איש המתים" הפך לבורר רגיש ומקובל בחדר ההלבשה ולפותר סכסוכים מכל סוג בין המתאבקים האגרסיביים.

לקס לוגר

לארי פאפהול, הידוע בשם הזירה לקס לוגר, הוא המתאבק ה- WWF הבלונדיני הראשון שהצליח לעבור לתעשיית הקולנוע ולעשות כסף גדול. המתאבק הקשיש יחסית, התחיל את דרכו בדמות מרושעת והדוניסטית המעריצה את עצמו בלבד, עבר שינוי במהלך השנים – ודמותו הפכה למנהיג הנערץ של "המתאבקים הטובים".

בשיא הצלחתו עזב לוגר את ארגון WWF ועבר לארגון המתחרה WCW. מכאן מתחיל הסיפור להתדרדר. הוא מתגרש ושוקע בהתמכרויות שונות ומשונות. בשנת 2003 המשטרה עוצרת את לקס לוגר בגלל שפיצץ בבוקסים ומרפקים מעופפים את הבחורה הנרקומנית שלו (ואשתו לשעבר של המתאבק העבר המאצ'ומאן). מאוחר יותר היא נמצאה מתה בדירתם כתוצאה של מיקס סמים.

בשנת 2006 גם לוגר מגלה את ישו ומתקרב לדת. אבל בשנת 2007 הגורל מזעיף פנים והמוטציה האגדית בעלת השרירים המגודלים שהצליחה להניף לאוויר את יוקוזונה, מקבלת שבץ בעמוד השדרה ולוגר הופך למשותק.

ברט "היטמן" הארט

שרירים מנופחים, בגדי גוף נוצצים שיער ארוך ומטופח ומשקפי שמש. לבוש ומתנהג כמו אחד האחים מלהקת הרוק המיתולוגית של שנת התשעים, בון ג'ובי, ברט הארט הזריז נחשב ללא ספק לאחד המתאבקים הכי סקסיים עבור בנות ישראל.

ברט היטמן הארט הוא נצר למשפחת מתאבקים מורחבת ובנו של מתאבק עבר ידוע. בשנת 1997 ברט מגשים חלום ישן ותוקף באלימות את מנהל ליגת WWF השנוא, וינס מקמהון. בניגוד למקובל בתחום, המכות היו אמיתיות – וברט עוזב את ליגת WWF.

מכאן המצב מתחיל להתדרדר במהירות. בשנת 2000 זעזוע מוח רציני שברט חוטף בזירה גורם לו לפרוש מהספורט. בשנת 2001 אחיו האהוב ומתאבק ידוע בזכות עצמו, נהרג באמצע הזירה, האבא המתאבק והאימא התומכת נפטרים מיד לאחר מכן, וברט עצמו נפגע קשה בתאונת אופניים והופך למשותק באופן זמני.

היום האלוף המיוסר חזר לכושר, ובאוטוביוגרפיה החדשה שכתב, הוא מספר בגילוי לב על חייו כמתאבק. לאחר 13 שנים הוא חזר בקאמבק מפואר כמתאבק על בארגון WWE.

טטנקה הלוחם האינדיאני

כריסטופר צ'ביס, טטנקה בישראל (צילום: ג'ואי פירס)
הלהיב את הזירה בנתניה. טטנקה בישראל | צילום: ג'ואי פירס

המתאבק והרקדן אדום העור, טטנקה שומר על בריאות טובה ועל כושר גבוה. בשנות התשעים דמותו עברה שינוי דרמטי קיצוני וממנהיג "הטובים" הוא עבר להנהיג את "הרעים". במציאות, טטנקה חזר בתשובה לחיק הנצרות והולך בקביעות לכנסייה האינדיאנית המקומית. הצ'יף המרקד נמנע מ"מי אש" (אלכוהול) וסיגריות ויש לו תחביב חדש שנקרא "לאהוב את ארץ הקודש - ישראל".

האהבה החדשה ישנה של טטנטקה לעם היהודי הובילה אותו בשנה שעברה לקחת חסות ולהילחם בזירה הישראלית המתפתחת של ההאבקות המקצועית - שמרכזה בנתניה.

>> עלייתם של הגלדיאטורים: ליגת ה-UFC כובשת את העולם