גם בתקופה של מיתון עולמי, תחום האנשים המסוכנים מסרב להיפגע. אינספור נבלים מתווספים לעולם בכל פינה, ומפחיתים עוד ועוד את הסיכוי שדרכון זר יציל אותנו אי פעם. לא היה פשוט לצמצם את הרשימה למסוכנים מכולם, אבל בסופו של דבר הגענו לחמשת האנשים שעשויים להשפיע על השנה הבאה שלנו יותר מכל אדם אחר.

שייח אחמד מדובה

שייח אחמד מדובה
עכשיו רק חסר לי חתוך ואני אחלה היפסטר
מה עושה המעצמה החזקה בעולם כשלא בא לה להרים את עצמה מהספה לעוד מאבק על אינטרסים? מוצאת את איש האופוזיציה המטורף ביותר כמובן, ממטירה עליו כמויות עצומות של כסף וציוד צבאי, ואומרת לו שיתקשר אליה אחרי שיתמקם בארמון הנשיאות. הסידור הסטרילי הזה עבד נהדר עבור ארצות הברית במלחמות האינסופיות שמתנהלות באפריקה, משוסעת הקרבות ועמוסת המשאבים הטבעיים. היעד האחרון של האמריקאים היה הפלת המשטר תומך אל-קאעידה בסומליה, ולצורך כך גויס מנהיג אחת המיליציות האלימות ביותר במדינה.

כשהם חמושים בציוד המתקדם הצבאי בעולם יצאו כוחותיו של שייח אחמד מדובה למתקפה על קיסמאיו, עיר נמל שנחשבה למאחז הגדול האחרון בידי המשטר. כאן הגיעה הקאץ' הגדול של עבודה עם שכירי חרב מפוקפקים כדי לנשוך את ארצות הברית ישר בישבן. בתום הקרבות העקובים מדם, ולאחר שהצליח להשתלט על העיר, הודיע מדובה שתדמית הדיקטטור דווקא קוסמת לו, ושלא יפנה את כוחותיו מהעיר. כך החליפה סומליה ארגון רצחני אחד בשלטון חדש של "שר המלחמה החייכן", והעולם "הרוויח" דיקטטור רצחני חדש. לזה קוראים אירוניה.

מוחמד מורסי

נשיא צרים לשעבר מוחמד מורסי (צילום: AP, חדשות)
צלם אותי יותר ספונטני, שייראה כמו פוטין | צילום: AP, חדשות
אירועי "האביב הערבי" אמנם התחילו עם המאבק העממי בתוניסיה, אבל הפכו לאירוע היסטורי בעל השלכות הרסניות עם הגעתם למצרים. 30 שנות שלטונו הנוקשה של חוסני מובארכ, חביב המערב, עמדו להגיע לסיומן עם הפגנות מיליונים בכיכרות קהיר. מודעים להשלכות ההרסניות של תמיכה פוטנציאלית במי שנחשב לעריץ רצחני, החליטו האמריקאים להפנות גב לידידם הוותיק ולהורות לו לפנות את מקומו להנהגה חדשה שתצמח מתוך העם. אבל לא הבגידה הייתה החלק הקשה באמת של הפרידה ממובארכ, אלא העובדה שהחבורה שדאג לדכא לאורך כל שנות שלטונו, זכתה סוף סוף להרים ראש.

חצי שנה אחרי הניצחון ההיסטורי, התעוררו צעירי כיכר תחריר כדי לגלות מנהיג אכזרי וקיצוני הרבה יותר מזה שדרשו את ראשו. מוחמד מורסי, איש האחים המוסלמים, לא חיכה יותר מחודשיים לפני שהדיח את ההנהגה הצבאית ששמרה על הסדר במדינה, ואימץ לעצמו סמכויות שגרמו ליוזף סטאלין להתפדח בקברו. רק לפני מספר ימים השלים את המהלך הגדול השני של אישור חוקה חדשה ברוח חוקי ההלכה האיסלאמית הנוקשים, השריעה, בניגוד מוחלט לדעתם של צעירי המהפכה. בריאיון למגזין "טיים" הצהיר מורסי כי הוא רואה את עצמו כאברהם לינקולן המצרי ששחרר את נתיניו לחופשי. מוזר, מהצד זה נראה בדיוק להיפך.

ג'ון ברנן

ג'ון ברנן
נו אל תהיה מניאק, אמרנו בלי אישיות הפעם
כדי להיות אחד האנשים הכי מסוכנים בעולם לא צריך בהכרח לאחוז בנשק, לפקד על צבאות או להעשיר אורניום באמבטיה. לפעמים מספיק להיות האיש שלוחש על האוזן של המנהיג החזק בעולם. בתיאוריה הוא בסך הכל היועץ המיוחד של הנשיא אובמה למלחמה בטרור, לא משהו שיגרום לכם לברוח בצרחות אימה אם תפגשו בו אי פעם ברחוב. אבל בפועל מדובר באיש שמחליט איפה יטילו המל"טים המתוחכמים ביותר בעולם את החימוש המדויק שלהם במתקפה הבאה.

בתחילת השנה, למשל, החליט ברנן שהמערכה הארוכה שמנהלת אמריקה נגד קני הטרור בפקיסטן  מתחילה למצות את עצמה, ובמחי פגישה אחת בארבע עיניים עם הנשיא העביר את הלחץ לתימן ומדינות אפריקה. כוחות מיוחדים והרבה מאד עוצמת אש ממוקדים כעת במטרות החדשות האלה, מבלי שמישהו בממשל יעז להתווכח. שמועות חזקות בוושינגטון מדברות על ברנן כאיש שצפוי לרשת את דייויד פטראוס, כמפקד העליון של הארגון הקטלני ביותר בעולם, ה-CIA. נו? התחלתם כבר לפחד?

בשאר אסד

בשאר אל אסד, ארכיון (צילום: AP)
אמרתי לך, אני לא אשם שמביאים לי עצבים ויוצא גז | צילום: AP
מצחיק להיזכר היום שבשנת 2000, כשבשאר אסד ירש את מקומו של אביו כמנהיג סוריה, הוא נתפס במערב כאישיות מתונה, תומכת רפורמות דמוקרטיות ובתור מי שיקדם את זכויות האדם במדינה. לא מעט שנים התחבא בשאר מאחורי הדימוי הזה, בזמן שחילק את תפקידי המפתח ומוקדי העושר בין בני משפחתו ומקורביו. בהמשך ניצל את כל ההומניות ואהבת האדם שבו כדי לכרות ברית עם המשטר בטהרן, ולבנות בחשאי כור גרעיני שיקדם אותו לפצצה. הצרה הגדולה היא שגם אחרי שהכור הושמד וגם אחרי שפניו האמיתיות של אסד נחשפו, דימוי החנון גרם לרבים להמעיט בערכו.

במציאות אסד הוא המנהיג הערבי היחיד שנתקל בהתקוממות עממית, ועדיין מחזיק בכיסא. בשנתיים האחרונות נהרגו בסוריה, על פי הערכות בלבד, למעלה מ-40 אלף איש במלחמה ששברה כל שיאי הסלמה אפשריים. במקום לעשות את מה שרבים ציפו - לעלות על מטוס ולהיעלם בווילה עמוסת קוויאר ברוסיה –  הפנה אסד את כל כוחו הצבאי, ממטוסי קרב ועד טילי סקאד, כדי להילחם בבני עמו. החשש הגדול של העולם כעת הוא משימוש בגז העצבים שברשותו כנגד האוכלוסייה, צעד שגרם לעולם לראשונה לאיים בהתערבות. מה שנראה קצת לא יעיל אחרי שכבר די ברור שמדובר במי שמנהל קרב לחיים ולמוות, כשכל האמצעים כשרים.

קאסים סולימאני

קאסים סולימאני (צילום: farsnews)
מחמוד, איי אם יור פאדר. סתם יא גמד, נראה לך? | צילום: farsnews
2013 עדיין לא החלה, אבל האיש ששמו מופיע בתחילת הפסקה הזו עלול להיות המשמעותי ביותר בה. על פי כל ההערכות סוגיית הגרעין האירנית צפויה להגיע בשנה הבאה לאחד משני פתרונות אפשריים. הראשון הוא הסדרה שתגרום למשטר האייתולות לחזור בהם מהתכנית הצבאית, השני הוא  שהעניינים יעברו לטיפולו של סולימאני. מפקד הכוחות המיוחדים ואחד המועמדים הבכירים לרשת את אחמדינג'ד בתפקיד נשיא המדינה, מופקד כבר שנים על "הזרוע הארוכה" של אירן, כולל מבצעים חשאיים מדממים מעירק ועד לבנון.

סולימאני עומד מאחורי ההחלטה האירנית לשלב כוחות עם ארגוני טרור לרחבי העולם, שישמשו פיקוד קדמי אותו ניתן יהיה להפעיל ביום פקודה. באמצעות התכנית הזו סייעה אירן לכוחות הטרור שביצעו פיגועים בכוחות האמריקאים בעירק, וכמובן בחימוש ואימון כוחות חיזבאללה וחמאס במלחמתן מול ישראל. באחד המקרים שלח סולימאני מסר אישי ב-SMS  לגנרל פטראוס, ובו טען שהוא השולט במדיניות המזרח התיכון מטהרן ועד עזה. גורמי מודיעין מעריכים שסולימאני לא יחשוש מעימות חזיתי עם כל מדינה שתתקוף את אירן, וכשמדובר באיש שמחזיק בקודים הגרעיניים של אחת המדינות הקיצוניות בעולם, קשה שלא לקחת אותו ברצינות.

>> הנשים שעשו לנו את 2012