ברק אובמה יורה בבית הנופש בקמפ דיוויד (צילום: אתר הבית הלבן)
"יורים בצלחות חרס כל הזמן". אובמה בבית הנופש קמפ דיוויד | צילום: אתר הבית הלבן

פחות משבועיים מאז שהציג את הצעדים להגברת הפיקוח על השימוש בנשק במדינה, נראה שנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, פונה לליבם של התומכים באחזקת הנשק הזועמים' ומשדר לבוחרים כי הוא מבין את הקושי התרבותי הכרוך בהטלת המגבלות. בראיון למגזין ה"The New Republic" שהתפרסם אתמול (א'), סיפר כי הוא נוהג לירות בתור תחביב בבית הנופש שלו במרילנד.

הראיון מגיע אחרי חודש סוער בארצות הברית בכל מה שקשור לאחזקת נשק. לאחר אירוע הירי המזעזע בבית הספר בניוטאון שהביא למותם של 20 ילדים ושישה מבוגרים, נשמעה ביקורת חריפה מבחוץ ומבפנים בנושא היד החופשית המוענקת למחזיקי הנשק בארה"ב ואפילו שורת ידוענים התגייסו למען הגבלת מכירת הנשק והצטלמו לסרטון הקורא לנשיא ארצות הברית ברק אובמה לפעול בנושא. אובמה נאם אז נאום חריף והכריז באופן נחרץ על הצורך להביא לשינוי המציאות בארה"ב בכל הקשור באחזקת הנשק.

מאז, חתם החודש הנשיא על אישורן של 23 פעולות מנהלתיות שמטרתן הידוק חוקי הנשק במדינה. בנוסף, קרא אובמה ליישום אמצעים מגבילים על אחזקת הנשק, ביניהם: בדיקת רקע לכל המעוניין ברכישת נשק, איסור מכירת נשקים ותחמושת המסוגלים לאחסן יותר מעשרה כדורים וחוק פדרלי שיגביל גם הוא תנאי המכירה.

אך בעוד שאותן הצהרות התקבלו בעין יפה בקרב התומכים במגבלות על מכירת הנשק, איגוד הרובאים (NRA) האמריקני דווקא לא אהב את אותן הפעולות ופירסם סרטון התוקף את אובמה. בסרטון מואשם אובמה על היותו "אליטיסט צבוע" ונטען כי בעוד הוא דחה את הצעת האיגוד להציב שומרים חמושים בבתי הספר במדינה, בנותיו שלו נהנות משמירה צמודה מטעם ה-CIA.

"מי שמבטל אחזקת נשק על הסף עושה טעות גדולה"

כעת, כאמור, נראה שאובמה מבקש לפייס את איגוד הרובאים ותומכיהם. בראיון ל"דה ניו רפבליק" מספר אובמה שהוא בעצמו נוהג לירות כתחביב. בתשובה לשאלה האם אי פעם ירה באקדח השיב אובמה: "למעשה, בקמפ דייוויד, אנחנו יורים בצלחות חרס כל הזמן. אורחים שלי עולים לשם לעיתים קרובות. יש לי כבוד רב למסורת הציד העוברת מדור לדור ואני חושב שמי שמבטל זאת על הסף עושה טעות גדולה. חלק מלקדם את זה (את החקיקה) הוא להבין שהמציאות של אחזקת אקדח באזורים עירונים שונה מאוד מהמציאות באזורים הכפריים. ואם גדלת ואביך העניק לך רובה ציד כשהיית בן 10, ויצאת החוצה ובילית את היום עימו ועם דודיך, וזה נהייה חלק ממסורת המשפחה שלך, אפשר להבין למה תגונן על כך", אמר.

"הניסיון לגשר על הפערים עומד להיות לדעתי חלק מהמשימה הגדולה ביותר בחודשים הקרובים", הוסיף אובמה בראיון וציין כי "זה אומר שהתומכים בבקרת נשק צריכים להיות קצת יותר קשובים ממה שהם לפעמים".

>> אהובת כוכב הפוטבול המתה שלא הייתה קיימת - הסיפור שמסעיר את ארה"ב