לפני כחודשיים האסיר סמואל שיינביין הצליח להבריח אקדח לתאו שבכלא 'רימונים' ולירות לעבר סוהרים באגף בו שהה. שיינביין, שגרם לפציעתם של שלושה סוהרים, חוסל לבסוף על ידי לוחמי 'מצדה', אך המחדל החמור גרם לשירות בתי הסוהר להעלות את רמת האבטחה בכל הנוגע לבדיקות האסירים. קציני המודיעין של בתי הכלא משוטטים יותר מן הרגיל בין האגפים, ולוקחים לשיחות אישיות אסירים המשמשים כמקורות מידע שלהם, כדי שיסייעו להם לחשוף אמצעי לחימה שאסירים מסתירים בתאים.

במקביל, יחידות של שב"ס עושות יותר ויותר פשיטות 'פתע' על תאי של אסירים בבתי הכלא ברחבי הארץ, כדי לאתר אמצעי לחימה וטלפונים סלולריים. אסירים שמוגדרים כמסוכנים לציבור זוכים לקבל פיקוח יותר צמוד על צעד שהם עושים בתא ומחוצה לו.

למרות כל זה, לא מעט אסירים מצליחים להבריח פרטים כאלה ואחרים אל מאחורי הסורגים, זאת באמצעות שיטות הברחה שונות ומשונות: הברחה באמצעות איברים אינטימיים, בעזרת עורכי הדין של הפושעים, בעזרתם של בני המשפחה ולעתים גם בעזרתם של הסוהרים עצמם, אשר מקבלים עשרות אלפי שקלים בתמורה להברחה מוצלחת.

אלה הם הפריטים שאסירים הכי הרבה מבריחים לבתי הכלא בישראל:

1. סמארטפונים: מי שחשב שרק לאסירים ביטחוניים יש טלפון סלולרי טועה – גם אסירים פליליים מחזיקים בכלא מספיק סלולריים ליצור קשר עם העולם החיצון. שיטות ההברחה של הטלפונים הסלולריים מגוונים למדי: חלק מהמכשירים האסירים מבריחים בפי הטבעת כשהם חוזרים מחופשות. אזרחים העובדים במפעלי השב"ס בבתי הכלא מעורבים בחלקם בהברחות סלולריים. כך למשל הוברחו סמארטפונים לאסירים בתוך ככרות לחם, עלי גפן ממולאים, בתוך גרביים שהוסלקו לתוך אחת הנגריות שפועלות בשב"ס ומשם האסירים אמורים לקחת אותם ישירות לתאים כשהם מוסלקים על גופם.

2. טלכרדים: האסירים מחוייבים לרכוש את הטלכרדים בקנטינה של הכלא אבל בגלל שהם מוגבלים בסכום הרכישה (1,600 שקל לחודש) של פריטי מזון וציוד אחר הם נאלצים להבריח טלכרדים כדי לחסוך בעלויות.

גבר מעשן ג'וינט/סיגריה (צילום: רועי ברקוביץ')
לא יכולים בלי | צילום: רועי ברקוביץ'

3. סמים: החמצן של האסירים המכורים לסמים. מרבית ההברחות הם של הרואין וחשיש שמוברחים לרוב בשקיקי ניילון קטנים מאוד בתוך כפלי מכנסיים, או מגבות וסוליות נעליים. במקרים אחרים, הוברחו סמים בתוך כדורי טניס שנזרקו לאסירים על ידי חבריהם מעבר לחומות הכלא הישר לתוך חצר הטיולים.

4. סיגריות: מרבית האסירים נחשבים לצרכני סיגריות די כבדים, דבר שעוזר להם להעביר את המאסר ובגלל שהם מוגבלים בכמות רכישת הסיגריות הם נאלצים להבריח אותם לכלא.

5. אשגרים: מדובר בפתקים זעירים שבאמצעותם האסירים מקבלים מסרים או מעבירים מסרים בתוך הכלא ומחוצה לו. המסרים הם חלק מחיי היום יום של האסירים בכלא כדי לעקוף את הסוהרים וקציני המודיעין ולמנוע מהם לקבל מידע על פעילותם הפלילית או הביטחונית.

אילוסטרציה (צילום: Peter Baxter, Shutterstock)
אם לא מצליחים להבריח סכין, מסתפקים במזלג | צילום: Peter Baxter, Shutterstock

6. סכיני גילוח, מכונת תספורת: בכל בית כלא יש מספרה ואסיר רשאי לפנות אליה כדי להסתפר. חלק לא מבוטל מהאסירים מעדיפים להתחכם ולהבריח מכונות תספורת ולא להסתמך על ספר הכלא. הנהלת הכלא אמורה לספק גם סכיני גילוח לאסירים, אבל יש כאלה שמעדיפים את האיכותיים יותר והחדים ומנסים להבריח אותם לתוך הכלא. היו גם אסירים שהצליחו להבריח סכיני גילוח בתוך גרונותיהם ולאחר מכן לשלוף אותם בתאיהם. שב"ס מספק לכל אסיר סכינים חד פעמיים, אבל האסירים לרוב משתמשים בסכיני הגילוח האיכותיים יותר כדי לחתוך את יריביהם וכאמצעי הגנה מפני דקירות ופגיעות.

7. בשמים: מי שרוצה להתבשם בבושם יוקרתי לא ימצא אותו בקנטינה של הכלא ולרוב יצטרך להבריח את הבושם האהוב אליו לתוך התא. משימה קשה אבל לא בלתי אפשרית.

8. סרטי פורנו: על אסירים חל איסור להחזיק סרטי פורנו בכלא או דיסקים צרובים של סרטים אחרים, מחשש שהם עלולים להכיל תכנים או מידע שעלול לפגוע בביטחון הכלא והסוהרים.

9. טאבלטים: אסירים בכלא אינם יכולים להחזיק ברשותם מחשב בתא מחשש שהם עלולים להשתמש בו לצרכים פליליים, כלומר לשגר הודעות במייל לעבריינים או לתכנן פגיעה או מעשי הונאה. כדי להתגבר על כך הם הצליחו להבריח טאבלטים, אם כי בכמות קטנה יחסית.

10. סכינים, אולרים קפיציים ומחטים: כדי לסגור חשבונות עם יריבים או כאמצעי הגנה חלק מהאסירים נאלץ להחזיק ברשותו כלי נשק קרים, כמו סכינים, אולרים קפיציים קטנים. אלה שלא מצליחים להבריח את כלי הנשק הללו, מסתפקים במזלג מאולתר שהופך להיות סכין קטלני.

קנס ענק או עונש מאסר? (צילום: אילוסטרציה)
משתמשים במסטיקים כדי לחבל במנעולים | צילום: אילוסטרציה

11. מסטיקים: שב"ס אוסר על אסירים לרכוש או להחדיר מסטיקים לכלא מחשש שהם ישתמשו בהם כדי לפגוע במנעולי האגפים והתאים ולכן יש יותר ויותר הברחות של מסטיקים לבתי הכלא.

12. כדורי סבוטוקס, כדורי קלונקס: כדורי הסבוטוקס מבוקשים בכלא בעיקר בקרב אלה שעוברים הליך של גמילה מסמים. הם מהווים תחליף לאדולן. כדורי הקלונקס מבוקשים בקרב אסירים הנמצאים בראשיתו של הליך גמילה מסמים וזקוקים לכדורים הללו כדי לשבור את ה'קריז' ולהירגע.