יונק הדבש הרובוטי (צילום: האתר הרשמי)
כמו זבוב על הקיר, רק טיפה יותר גדול. יונק הדבש הרובוטי | צילום: האתר הרשמי

זה המרגל הנחשק ביותר של כל סוכנות חשאית או ארגון צבאי - רובוט בדמוי חיה זעירה שיכול להיכנס למקומות קטנים בלי שאף אחד יחשוד ולצלם את כל מה שמתרחש בפנים. עתה נראה שצבא ארצות הברית זכה ביכולת הזאת, לאחר שחברת AeroVironment השלימה את הפיתוח של הרובוט הראשון מסוגו: רובוט יונק הדבש.

ה-Nano Hummingbird שוקל 19 גרם ומתפרש על אורך של 16 סנטימטר, והוא נראה לעין בלתי מיומנת בדיוק כמו ציפור יונק הדבש. הוא אפילו עף כמו הציפור הקטנה - בעזרת תנועות מהירות של הכנפיים. הרובוט הזעיר, שפותח במשך לא פחות מחמש שנים בעלות של 4 מיליון דולר, יכול לעוף במהירות של 18 קמ"ש למשך שמונה דקות.

יונק הדבש הרובוטי פותח בחסות סוכנות המחקר הטכנולוגית של הפנטגון, וכנראה מיועד למשימות ריגול רגישות - תצפית מצולמת במקומות שמרגלים סטנדרטיים יותר לא יכולים להתקרב אליהם, כמו למשל אדן חלון בסביבה עירונית או מחנה צבאי שמור הנמצא מעבר לגבעה. בהדגמה של אירוויירומנת יונק הדבש נכנס ויצא מבניין ועמד ברוחות של 8 קילומטרים לשעה.

"יש גבול למה שאפשר לעשות עם משקפת, ויונק הדבש מעניק לחייל על הקרקע יתרון עצום", צוטט בדיילי מייל כריס פישר, מנהל פרויקטים באירוויירומנת. אחד מהדברים שאנו מרוויחים הוא שלחייל צעיר בצבא יש שעות על גבי שעות של ניסיון במשחקי וידיאו. החיילים רגילים להחזיק שלט רחוק, כך שלגבר בן 18 התפעול של הרובוט יהיה מאוד פשוט".

>> שקטים וקטלניים: המטוסים החמקנים הטובים ביותר בעולם