אין תמונה
אמרסון סופר קראמביט

בוא נתחיל מהסוף: אסור לשאת סכין להגנה עצמית במדינת ישראל. למען האמת, אסור לשאת סכין למטרות "לא כשרות", אבל זה כולל גם הגנה עצמית. בניגוד למיתוסים, לאורך הלהב או לנעילה אין קשר לחוקיות. סכין שפים למשל, לא משנה כמה היא ארוכה (חלקן ממש נראות כמו חרבות קצרות), היא חוקית לגמרי – אך אחד לא יעצור אותך אם תסתובב איתה יחד עם מחבת ומצרכים לפסטה. לעומת זאת, תצטרך להסביר לשוטר טוב טוב מה אתה עושה עם סכין ממש ממש קטנה ביום שישי בלילה בכניסה למועדון. מה כן חוקי? אם אתה רוצה לקרוא, הנה לשון החוק.

סכינים מתחלקות לשני סוגים: להב קבוע (Fixed Blade) ואולרים (Folders). האולרים בדרך כלל קטנים יותר ונוחים יותר לנשיאה, אבל צריך לפתוח אותם, ובזמן אמת הכמה שניות האלו יכולות להיות ההבדל בין חיים ובין חיים בלי עין. מהרגע שהם פתוחים גם צריך לדאוג שהלהב ישאר נעול, וזה לא תמיד קורה.

סכינים עם להב קבוע זה מגניב, אבל להסתובב עם סכין בנדן באמצע העיר זה קצת מוזר.

אז עכשיו שהתחלנו מהסוף וכולנו יודעים שלא חוקי לשאת סכין, בוא נעשה תרגיל דמיון מודרך: כולנו גרים בטקסס. מותר לשאת סכינים. וברוח הזאת, הנה חמש סכינים שאפשר לעשות איתן עוד דברים חוץ מלקלף תפוזים.

המפחידה: אמרסון סופר קראמביט

הקראמביט מגיעה אלינו מאיזור אינדונזיה, מאלזיה והפילפינים. היא נראית כמו טופר מעוקל ויש לה מעין טבעת בקצה שאפשר להשתמש בה כאגרופן אם לא רוצים לחתוך. מה שבטוח הוא שכשמחזיקים אותה ביד אף אחד לא רוצה להתעסק איתך. בעבר רוב הקראמביטים שיוצרו בייצור מסחרי היו בעלות להב קבוע. בשנים האחרונות הפופולאריות של הסכין הובילה לייצור של כמה קראמביטים נפתחים. הבעיה של כולם היא איך פותחים אותה – אם מכניסים את היד בטבעת אז קשה לפתוח את הלהב, ואם לא מכניסים, אז מה הטעם?

ארני אמרסון, הבעלים והמתכנן הראשי של סכיני אמרסון, עלה על פטנט מטורף. הוא הוסיף ללהב מעין שן שנתפסת על הכיס, ופותחת את הלהב באופן אוטומטי תוך כדי המשיכה של הסכין החוצה. וזה עובד. אין סכין שנפתחת מהר יותר.

לפטנט הזה הוא קרא Wave, והוא כל כך מוצלח שבצעד הכי לא טיפוסי לתעשיית הסכינים, חברות סכינים מתחרות, כמו Spyderco, אשכרה משלמות לו כסף כדי לשים את הפטנט שלו על הסכינים שלהן.

מחיר: 1,500-2,000 שקל.
להשיג: אצל גיא רפאלי, 052-2202808

(גילוי נאות: גיא הוא גם חבר אישי של הח"מ).

הבטוחה: Spyderco Rescue

אין תמונה
Spyderco Rescue

"אדוני השוטר, אני מתנדב לכוחות חילוץ והצלה, וזה סכין של מצילים. רואה?"

אם הצבעתם לאיחוד הלאומי בבחירות האחרונות, או התחביבים שלכם כוללים לחטוף מכות ממג"בניקים בהתנחלויות זו הסכין בשבילכם. כי היא כתומה, נו.

מלבד זה שהסכין היא כתומה – צבעם של כוחות חילוץ והצלה בעולם – היא גם מאוד מאוד משוננת. זה יותר מסור קטן מאשר סכין. למה השיניים שלה כל-כך גדולות? כי בתכנון המקורי של הסכין הזאת היא היתה אמורה לחתוך מסביב לאנשים כדי לחלץ אותם. היום יש מי שעושה בה שימוש כדי לחתוך את האנשים עצמם אבל לא ניכנס לזה.

בכלל, למרות שהיא נראית אכזרית ממבט ראשון, מי שמביט בה קצת יותר מקרוב רואה שזו לא סכין של "הרעים". קורבנות סכין בדרך כלל נדקרים - ובדרך כלל ממברג - ועם ה-Spyderco Rescue אי אפשר לדקור, פשוט כי אין לה חוד. הסכין "נקטם", בלי שפיץ, כדי להפוך אותו לבטיחותי יותר. עם הסכין הזה חותכים. כדי לעשות איתה משהו רע, כאמור, צריך ממש להתאמץ.

כמו כל הסכינים של ספיידרקו, גם הסכין הזאת נפתחת ביד אחת בעזרת החור המעוגל שיש בלהב. בסכין הזאת החור אפילו גדול יותר – היא מתאימה לכפפות של כבאים.

מחיר: כ-800 שקל.
להשיג אצל: גיא רפאלי, 0522202808

המעולה: Benchmade Griptillian

אין תמונה
Benchmade Griptillian

בנצ'מייד תמיד נחשבו לסוג של מרצדס של עולם הסכינים. איזשהו דגש איכותי שגורם לסכינים שלהם להרגיש טוב ביד ולעמוד בבלאי והתעללויות מטורפות. לבנצ'מייד יש גם את אחת הנעילות החזקות ביותר בתעשייה: Axis Lock. הפטנט מבוסס על מוט מתכת קטן אך חזק מאוד, שניתן להסטה משני צדי הסכין. כשהוא מוסט הלהב חופשי לנוע, אך אם תעזוב אותו הוא יחזור למקום ויקבע את הלהב. הטריק הזה מאפשר פתיחה של הסכין גם ביד ימין וגם ביד שמאל, ובמהירות של רבעי שניות.

הסכין הספציפית בתמונה היא ה-Griptillian. לא מדובר בסכין היקרה ביותר של בנצ'מייד, וגם לא המעטורת ביותר. אבל משהו בסכין הזו פשוט נותן לך את ההרגשה הנכונה. היא לא גדולה מדי ולא קטנה מדי, יושבת נפלא ביד וכל-כך חדה שאפשר לגלח איתה גורילה. היא גם שומרת על חוד הלהב בצורה פנטסטית ונשלפת תוך שניות.

מחיר: כ-600-800 שקל.
להשיג אצל: ערן תמרי, www.rde-tamari.co.il

הממזרה: The Hideaway Knife

אין תמונה
The Hideaway Knife

כל הסכינים עד כה היו אולרים, כי כמו שאמרנו – להסתובב עם סכין בתוך נדן זה קצת לא פרקטי. מצד שני, סכינים עם נדן לא צריך לשלוף. הפתרון: The Hideaway Knife. ההידאווי היא סכין קטנטנה. אורך הלהב הוא בערך חמישה סנטימטר, ואין לה ידית. מה זאת אומרת "בערך", ולמה אין לה ידית? הידית של ההיידאווי מורכבת מטבעת מתכת שאליה מכניסים שתי אצבעות. הטבעת הזאת, והלהב שצמוד אליה, מיוצרים במיוחד ובהתאם לגודל האצבעות. כשמזמינים באתר צריך למדוד קודם את גודל האצבע ולשלוח את המידה ליצרן. זו לא סכין קאסטום, אבל גם לא סכין תעשייתית – משהו באמצע.

היתרונות של ההידאווי מדהימים. זו סכין שאי אפשר לקחת לך מהיד, אי אפשר להפיל. אפשר להחזיק משהו ביד (כמו פנס או אקדח) ועדיין להחזיק אותה. היא כל כך קטנה שאפשר להחביא אותה מאחורי קלף משחק, והיא מגיעה עם אופציות שונות לנשיאה. אפשר ללבוש אותה על שרשרת, אפשר להצמיד אותה עם קליפסים לחזייה. החיסרון היחיד שלה הוא שלפעמים אתה שוכח שהיא שם. במילים אחרות: כשאתה מחזיק סכין, תשתדל להימנע מלחטט באף.

מנסיון.

מחיר: בין 150-200 דולר.

להשיג: דרך אתר האינטרנט.

משהו לאוטו: Coldsteel

אין תמונה
Coldsteel

אף פעם אי אפשר לדעת מתי תתקוף אותך גורילה, אבל בוא נגיד שגורילה תוקפת אותך באמצע איילון. מה עושים? לירות בה במגנום עם כדורי הולו פוינט? אפשר. אבל יותר אפקטיבי לשלוף את הקוקרי שלך. הקוקרי מגיע במקור מאיזור צפון הודו ונפאל. מדובר במשהו שהוא בין סכין לגרזן, מסוג המכשירים שמעיפים ראשים בלי לחשוב פעמיים.

הגרסה של קולדסטיל לפלא הזה היא בעלת להב באורך של שלושים סנטימטר , והיא תוכננה על ידי הבעלים לין תומפסון ומומחה הסכינים ד"ר מואנג גווי, איש עם שם מצחיק שהוא גם אחד המומחים הגדולים באמריקה לסכיני קוקרי. עוד אביזר חובה לקילוף תפוזים בכל אוטו.

מחיר – סביב ה-1,500 ש"ח
להשיג אצל מושון יצחקי 050-5388938

ואל תצא מהכתבה הזאת לפני שאתה רואה את הווידיאו הנ"ל, שבו לין תומפסון מחסל חתיכות בשר בגודל של ילדה קטנה עם מכת סכין אחת.