אין תמונה
בלי להסתכל לאויב בעיניים: רובה מתקפל לירי מעבר לפינות

מודה, כשקיבלתי את ההצעה לסקר את ה-ISDEF (התערוכה הביטחונית המובילה בישראל בתחומי צבא וביטחון פנים, בה מוצגים הפיתוחים והחידושים האחרונים בכל מה שקשור לכלי נשק סופר מגניבים) - מיד התחלתי לתכנן את דרך המילוט שלי מהפדיחה הנלווית לקפיצה מעל הפופיק. בכל זאת, הניסיון שלי בכלי נשק מצטמצם לדרגת סגן בחיל השלישות וחמישה פרקים של מאקרון אחד בהם צפיתי בגיל 4.

תכנית המילוט כללה, בסופו של דבר, את חברי הטוב, רב סרן א', אשר שימש בעברו כקצין אמל"ח ביחידה מובחרת והיום משמש כקצין במשהו סודי אחר. תפקידו של א' יהיה לחוות חוות דעת יותר מקצועית, בעוד שעבדכם הנאמן יהיה אמון על מלאכת דירוג ה-"מכשיר שמאפשר לראות דרך קירות? יו, איזה מגניב".

מצויד ברב סרן א', יצאתי לסקר את התערוכה.

זו הפעם הרביעית ברציפות בה ISDEF מתקיימת, והשנה הציגו בה כ-90 חברות מהארץ ומהעולם, כאשר היקף המבקרים מחו"ל עמד על כ-1,500 מבקרים לערך ממדינות שונות ומשונות (סלובקיה, רוסיה, הודו, אוסטרליה, מלדובה, ניגריה ועוד). התערוכה התקיימה בגני התערוכה בתל אביב, כאשר מיד בכניסה ניתן היה להבחין בכל מיני נינג'ות לוט"ריות חמקמקות מעבר לפינות וצייני לייזר שריצדו להם על הקירות מהדגמה אחת לאחרת.

תחנה ראשונה: רובה סער מתקפל

CornerShot הינו רובה סער ישראלי/אמריקאי, שניתן לקפל כדי לירות מעבר לפינות. הרובה הינו פרי תכנונו של לוחם הלוט"ר הוותיק עמוס גולן, אשר פיתח נשק שמטרתו הינה להגן על החייל במצב של ירי. את ההגנה זו עושה הרובה על ידי אופציית קיפול הקנה, אשר מאפשרת ליורה לבצע ירייה לא ישירה אל המטרה, כאשר הצפייה למטרה מתבצעת באמצעות מצלמה מתחלפת המשדרת אל מסך קטן המותקן על גבי כלי הנשק (ישנה אופציה לשידור על מסך חיצוני). ניתן להרכיב על הנשק מספר רב של עזרים כגון: גלאי לייזרים, פנסים טקטיים, אמצעי ראיית לילה, ערכות שידור וידאו/אודיו, מטול רימונים ואקדח אשר אמור לשמש כנשק משני. הנשק מגיע במספר ווריאציות, כאשר הדגם המרכזי והבסיסי משתמש בקליעי 5.56 היעילים לטווח של עד כ-100 מטר בירי לא ישיר, בעל משקל של כ-3.86 ק"ג. הרובה נמכר עד כה בכ-15 מדינות שונות.
חו"ד מקצועית:
מטרתו העיקרית של הרובה הינה למעשה להגן על החייל במצב של ירי למטרה ללא ראות (חלומו הרטוב של כל לוחם), אך הבעיה הינה שהיכולת לדייק, עם אחיזה יציבה, ללא קשר עין ישיר עם המטרה, הינה מוגבלת מאד. מה גם שנשק צריך להיות נייד וקל, רק עם ציוד קריטי, ואילו עזרים מיותרים רק הופכים אותו לכבד ומסורבל (לדוגמה אקדח כנשק משני אמור להיות קל לשליפה במקרה של מעצור – דבר אשר לא בנמצא בנשק זה). בקיצור, עזרים מגניבים ועתידניים טובים מאד לוואסח של מג"בניקים המנסים לעשות רושם ברחובות ירושלים, אך לא ממש למשימות מיוחדות. הנשק, אגב, נבחן על ידי הצבא ובשלב זה הוחלט לא לרכוש אותו.
חו"ד לא מקצועית: זה בדיוק הנשק שהיה חסר לי בשביל לפרק את הילדים האינדונזים במשחק רשת של Call Of Duty בפלייסטיישן 3.

התחנה הבאה אליה הגענו הייתה העמדה של חברת A.L.S האמריקאית. "אנחנו מתמחים בנשקים לא קטלניים", אמרו לי בגאווה ג'ורג' וברט באנגלית עם מבטא טקסני כבד ובנקודה זו הפסקתי להקשיב להם. לא קטלניים? הלאה.

תחנה שנייה: החלום הרטוב של ג'יימס בונד

גאדג'ט של HPC (צילום: האתר הרשמי)
בוזגלו, עובדיה בוזגלו. הגאדג'ט של HPC שמזריק שמן על הכביש | צילום: האתר הרשמי

המשכנו אל דוכנם של חברת HPC, בה קיבל את פנינו מנכ"ל החברה מאוריציו. החברה האמריקאית בכלל, והמנכ"ל הברזילאי שלה בפרט, מתמחים במיגון וחימוש רכבי יוקרה. מיגון הרכבים כולל חלונות זכוכית משוריינים בעלי זווית השתקפות גבוהה, מיגון לגלגלים, מיגון לצמיגים, מיגון למיכל הדלק ושימוש בחומרים אמידים לבניית שלד הרכב (כגון: aramid ו- dyneema, אם זה אומר לך משהו). מאוריציו התגאה בכך שחלונות הרכב יכולים לספוג כ-3 כדורי 5.56 ברדיוס של כ-120 מ"מ וכי פעם פירקו כ-1,000 כדורים על אחד הרכבים מבלי שכדור אחד חדר פנימה. בנוסף לכך ישנה אופציה להוסיף לרכב תוספים להזרקת שמן לכביש, הפלת דוקרנים, פיזור עשן, סירנות ועוד. גולת הכותרת הייתה ג'ק מובנה אשר מרים את הרכב באופן אוטומטי.
חו"ד מקצועית: כלל אמצעי המיגון הצה"ליים מיוצרים בארץ בקיבוץ סאסא, שם מייצרים חלונות העוצרים קליעים של עד 7.62 מ"מ, שזה לפחות טוב כמו המיגון המוזכר. בעיית מיגון הרכבים האמיתית הינה מיגון ממטעני נפץ, כאשר מוצר זה - על כל מעלותיו - אינו מוצא פיתרון לכך. לגבי כל הגאדג'טים המתוחכמים - זה משהו שעובד טוב בסרטים (ולנסיכים סעודים עשירים אשר חיים בסרט), לא למציאות. ואגב, הג'ק הזה? בתרגולות צבאיות מחליפים צמיג עם ג'ק רגיל בדקה וחצי לערך. ג'ק מובנה זה טוב לנשים.
חו"ד לא מקצועית: שינוי מרנין מהסוויפט 90' ממנה נפטרתי לאחרונה. מצד אחד יש בעיית חנייה בתל אביב, אך מצד שני בעזרת רכב שכזה תמיד אפשר להחנות על גבי שני רכבים אחרים.

תחנה שלישית: חוסם תדרים לנטרול מטענים

אין תמונה
האמת, לא מגניב במיוחד - אבל יותר יעיל בלהציל חיים מכל האחרים. חוסר התדרים JamX

אם כבר בבעיות מיגון ממטענים עסקינן, אזי החברה הבאה פשוט דואגת להימנע מכאלה. חברת Sesp הציגה בדוכנה מוצר בשם JamX, אשר מטרתו הינה חסימת תדרי RF (סלולריים, וואקי-טוקי ודומיהם) בעזרתם מפעילים מטעני צד, ובכך למעשה לנטרל את הפעלת המטען. המוצר הינו אוטונומי; מכיל מערכת קירור, גנראטור ואף שלט רחוק. בנוסף מוגדר המוצר כמודולארי, הניתן להעברה בין רכבים במספר דקות, כאשר הספקו הינו 1585 וואט, בעל יכולת שיבוש תדרים בטווחים של 20MHz – 3000MHz (שזה כ-99.8% מהטווחים אשר בשימוש), ומכסה טווח מינימלי של 50 מטר, שזה אורך שיירה של כ-5 מכוניות. המוצר כבר נמצא בשימוש בישראל, עירק, אפגניסטן ואנשים חשובים כאלו ואחרים.
חו"ד מקצועית: נכון להיום אין שיירה שנוסעת ללא חוסם תדרים - וזה נכון כבר מתחילת שנות ה-90. המוצר הזה לא מחדש הרבה, אך הכרחי מאד. תכונת המודולאריות שלו הינה מעניינת, אך לא בהכרח שימושית שכן בכל יחידה ישנו רכב יעודי למטרה זו, ואין סיבה אמיתית להעבירו מרכב לרכב. המוצר גם לא נותן מענה למטעני פס דריכה. כמו כן, ישנה שמועה די מבוססת כי קרני המוצר מסרטנים, אבל היי... עדיף אולי למות לאט ממחלה, מאשר מהר מפיצוץ.
חו"ד לא מקצועית: זה לא מתפוצץ, לא עושה אורות, לא מעיף זיקוקים לאוויר, ובנוסף לזה מזמבר לי את הקליטה של הפלאפון. מי הרים את דוכן הזה?!

תחנה רביעית: רובה הצלפים הטוב ביותר בעולם

החלטנו כי הגיע הזמן לעבור חזרה מהגנה להתקפה, והגענו אל בחור בשם ריין מחברת מק'מילן, אשר לטענתו מייצג את הרובה הכי טוב בעולם. רובה Tac50 הינו רובה צלפים לטווח ארוך המיועד הן נגד בני אדם והן נגד מטרות קשות. הרובה נחשב לרובה בעל דיוק מצוין (היצרן מתחייב על מקבצים בפיזור של 0.5 MOA, אם זה אומר לך משהו), עם בריח וקנה מחורקים לשם הפחתת המשקל (11.8 ק"ג), ואופציה לעזרים כגון כוונות טלסקופיות או כוונות לראיית לילה. ה-Tac50 מחזיק בשיא הצליפה הארוכה ביותר בקרב, כאשר רב-טוראי רוב פרלונג מצבא קנדה, הרג לוחם טאליבן מטווח של 2,430 מטר, בשנת 2002 באפגניסטן.

אין תמונה
אתה יכול לרוץ, אבל אתה לא יכול להתחבא. רובה הצלפים Tac50

חו"ד מקצועית: בנשקים מסוג זה, יכול צלף אחד מיומן להוריד חצי מחלקה לפני שהיא תדע מאיפה זה מגיע לה. בהשוואה בין כלי הנשק אשר ברשות הצבא לנשק זה, יש ל-Tac50 שני יתרונות מרכזיים ומשמעותיים – טווח אפקטיבי (1.8 ק"מ לבארט M82A1 מול 2 ק"מ ל-Tac) ומשקל (12.9 ק"ג לבארט M82A1 מול 11.8 ק"ג של ה-Tac). לגבי הסיפור – מטורף. פגיעה בפוקס לא יכולה להתבצע בטווחים כאלה, עקב חישוב הסט רוח ובליסטיקה מופרכים. הצלף הינו איש מקצוע מדהים.
חו"ד לא מקצועית: אני מסכים עם מה שהוא אמר. הסט רוח וזה. רק חבל שהרובה הזה לא בא בצבע שחור עם ברקים אדומים עליו.

תחנה אחרונה: מכשיר לצפייה דרך קירות

אין תמונה
לו רק היינו רואים קצת יותר מעיגולים ירוקים, זה היה מושלם. Xaver 800, לראייה דרך קירות

לסיום, הגענו אל דוכנה של חברת Camero הישראלית, המשווקת את ה-Xaver 800, אשר הינו מכשיר המאפשר לצפייה מבעד לקירות. המוצר הזה מאפשר עם הצמדתו לקיר, לראות תוך 4 שניות את כל המתרחש בחדר על גבי מסך קטן וקומפקטי. המוצר מזהה חפצים חיים ודוממים כאחד ומגיע בשתי גרסאות – קטנה (3 ק"ג) וגדולה (15 ק"ג).
חו"ד מקצועית: מכשיר המשמש יתרון משמעותי ליחידות מיוחדות אשר נכנסות למבנים לשם ביצוע משימות רגישות (חילוץ בני ערובה, מעצר מבוקש) מבלי לדפוק בדלת. היכולת למפות כמות אנשים ומיקומם בתוך חדר לפני כניסה אליו במשימות מסוג זה, הינה קריטית ביותר. זהו המוצר היעיל ביותר בתחום (בעל קומפקטיות מרשימה) מחד, אך מאידך כל חייל אשר אמון על מלאכת החזקת המכשיר צמוד לקיר נמצא בסכנת חיים ממשית. מכשיר זה עבר המון גלגולים בשנים האחרונות, וחל שיפור מרשים מהגרסה הישנה אשר הייתה מסורבלת וגרועה.
חו"ד לא מקצועית: כן, גם אני ישר חשבתי על דבר אחד, אך לצערי הדמויות על צג המוצר הינן למעשה עיגולים ירוקים ותו לא, ועל כן לא תוכלו להשתמש בו על מנת להציץ לשכנה הכוסית שלכם. באסה. אבל עדיין מגניב.

>> מחמם מיטות וחופן ישבנים של דוגמניות: 10 העבודות הכי טובות בעולם