שנאים (צילום: משטרת מרחב הנגב)
עלות כל שנאי מוערכת במאה אלף שקל | צילום: משטרת מרחב הנגב

יחידת התשתיות במשטרת מרחב הנגב חשפה באחרונה כמה רשתות שעסקו בגניבת כ-100 שנאים מעמודי חשמל – גניבות אשר גרמו לניתוקי חשמל וקווי טלפון של בסיסי צה"ל, ישובים, שדות חקלאים, מפעלים כימיים גדולים וחברת 'מקורות'. הגנבים גונבים את השנאים – שעלות כל אחד מוערכת במאה אלף שקל –בגלל כמות הנחושת הגדולה שהם מכילים.

מפקד משטרת מרחב הנגב, תת ניצב פרץ עמר, הקצה כ-40 שוטרים לטפל בכנופיות כדי למגר את התופעה. לאחר ש-20 חשודים נעצרו והוגשו נגדם כתבי אישום, הצליחה ללכוד המשטרה, לגמרי במקרה, את 'מלך' גנבי השנאים של הדרום.

במהלך פעילות שוטפת של משטרת העיירות, בסיוע מסוק מיחידת המסוקים של משטרת ישראל, הבחינו השוטרים במכונית ישנה מסוג 'סובארו' הנוסע בצורה חשודה על הכביש. פרטי המכונית נבדקו במסוך המשטרתי והעלו שמדובר במכונית שהורדה מהכביש עקב ליקויים חמורים. המסוק המשטרתי הצליח לעקוב אחר נהג המכונית והורה לו לעצור. לאחר בדיקה התברר שמדובר בצעיר בן 27 מהפזורה הבדואית, שהיה מעורב על פי החשד בגניבת 60 שנאים בשווי כולל של כשישה מיליון שקל. התברר, כי מלך השנאים היה מבוקש מזה שלושה חודשים והוא פשוט ירד למחתרת.

"מה שמדהים הוא שמדובר אולי באחד המקצועות המסוכנים בעולם והגנבים האלה לא פוחדים למות. בעצם לא פוחדים משום דבר והכול בגלל בצע כסף", טוען רפ"ק יניב אוחנה, מפקד יחידת התשתיות. "הם למדו במקצועיות רבה איך לנטרל את החשמל ולגנוב את השנאים בצורה מתוחכמת ביותר".

אחד מטפס, השני קושר את הכבל, השלישי מפרק את השנאי

עאקף אל-אטרש, חבר באחת הכנופיות, חשף בחקירתו כיצד השיטה עובדת ואף הפליל את את חבריו לכנופיה, דבר שהוא די נדיר במגזר הבדואי: "גנבנו את השנאים לפני שלושה חודשים בערך, אני ועוד שלושה מחבריי. נפגשנו במכולת של ח' ואז מ' בא עם הג'יפ שלו מסוג 'מיצובישי פג'ארו' בצבע שחור. זה היה בשעת עשר בלילה בערך", שיחזר אל-אטרש. "עשינו ישיבה ודיברנו שנצא לגנוב את השנאים ביער יתיר. למחרת נסענו למקום ביתיר. מ' עלה על עמוד החשמל להוריד את השאלטר כדי לנתק את החשמל, הוא לקח מספריים גדולות וחתך את מנעול השאלטר וחיבר את כבל המשיכה לשנאי. א' קשר את הכבל לג'יפ ו-מ' נסע ברכב קדימה והפיל את השנאי וגרר אותו לתוך העצים. סיימנו בשלוש בבוקר ואז נסענו הביתה".

עמוד חשמל מפורק (צילום: משטרת מרחב הנגב)
שלוש שעות עבודה כדי לפרק כל שנאי | צילום: משטרת מרחב הנגב

אל-אטרש, גילה כיצד במשך כשלוש שעות הם פירקו את השנאי כדי לגנוב את סלילי הנחושת הרבים שהוא מכיל בתוכו. "ל-מ' יש ניסיון בפירוק שנאים. הוא פירק את השנאי משהו כמו שלוש שעות עבודה ואז הוציא מהשנאי את סלילי הנחושת ויחד עם א' לקחו את זה הביתה. למחרת הוא מכר אותם בחורה, למגרש ברזל שם לא יודע למי הוא שייך והוא קיבל עליו 3,600 שקל. באותו היום נפגשנו אני, מ' ו-א' והתחלקנו בכסף כל אחד שווה בשווה", ציין אל-אטרש, והוסיף שבשביל המבצע הם השתמשו במספריים, קאטר ומפתחות.

החוקר: למה גנבתם את השנאי ולמה אתה הלכת איתם?
אל-אטרש מתוודה:"כי אני מטומטם. אני עשיתי טעות. אני מצטער עליה ואני בן אדם עובד ויש לי אישה ושני ילדים. אני מספר את זה כדי אני רוצה להתנקות מזה".

בסוף השבוע בית המשפט שחרר את אחד החשודים בפרשה בנימוק שאין נגדו די ראיות להגשת כתב אישום. סנגורו, עו"ד מוטי יוסף אמר בתגובה, כי מלכתחילה כל מעצרו של מרשו היה מיותר שכן אין לו יד ורגל בגניבת השנאים ולא הוכח שיש לו קשר לכנופיה כזו או אחרת.

>> חיים בסרט ריגול: יחידת העיקוב של משטרת ישראל