על הכוונת (צילום: MailOnline)
הסיור הבריטי בודק את שני ההרוגים - שנהרגו ביריה בודדת של צלף | צילום: MailOnline

לוב נמצאת בעיצומה של מהפכה, יפן מתאוששת מהצונאמי הקטלני, השייטת השתלטה על עוד ספינת נשק, ובאפגניסטן – באפגניסטן העסקים כרגיל. המלחמה עם הטאליבן, שהפכה להיות עניין שבשגרה, מתרחשת שם מדי יום ומדי דקה, והסיפורים המגיעים מהאזורים מוכי הקרבות יכולים למלא ספרים שלמים במדף התסריטים של הוליווד.

ספר אחד כזה יצא עכשיו בבריטניה. Dead Men Risen, של הסופר טובי הרנדן, מביא את סיפורם של הלוחמים הבריטים במערכה באפגניסטן. בין היתר, הספר מתאר את קורותיהם של צמד צלפים בריטיים שחיסלו 75 לוחמי טאליבן במשך 40 ימים. כדי להמחיש את אמיתות הסיפורים, לספר מצורפות תמונות שצולמו דרך הכוונות של הצלפים.

באחת הסצנות המתוארות בספר, שיכולה להיכנס בקלות לסרט הבא של ספילברג, הצלפים מארק אוסמונד (25) וטום פוטר (30) - לא השמות האמיתיים - מבחינים באחד ממפקדי הטאליבן מגיע על אופנוע במרחק 200 מטרים, כשמאחוריו נמצא לוחם נוסף שאמור להגן על גבו. השניים נסעו באזור בו פטרל הכוח הבריטי, וההימצאות שלהם שם נחשבה לפעילות עוינת.

הצלפים ירו שתי יריות אזהרה, ולאחר מכן אוסמונד לקח את רובה הצלפים שלו, כיוון, וירה ירייה אחת לכיוון ראשו של המפקד. האופנוע נפל ושני רוכביו נפלו לארץ ונשארו ללא תנועה. כאשר הסיור הבריטי הגיע מאוחר יותר, הם אישרו ששני הגברים נהרגו – לשניהם היו חורים גדולים בגולגולת.

על הכוונת (צילום: MailOnline)
כמו משחק מחשב, רק שאנשים באמת מתים בסוף | צילום: MailOnline

"כדור ה-7.62 מ"מ שאוסמונד ירה עבר דרך הראשים של שני הקורבנות", נכתב בספר. "הוא רשם לעצמו הישג נדיר, הידוע בעסקי הצלפות בתור 'קוויגלי' (Quigley)" – על שם סרט מ-1990 עם אותו שם בכיכובו של טום סלק.

הירייה המיומנת של אוסמונד היא נקודת השיא בארבעים הימים בהם הוא ופוטר חיסלו יחד 75 לוחמי טאליבן, לאחר שהוצבו בבסיס מרוחק. לפי הספר החדש, רוב ההריגות התבצעו ממרחק של 1,200 מטרים, כאשר הצליפה הרחוקה ביותר התבצעה ממרחק של 1,430 מטרים. באחת הפעמים הם חיסלו 8 לוחמי טאליבן בפחות משעתיים.

"בהתחלה לא הרגשתי בנוח עם כל זה", מודה אוסמונד בספר, "אתה מתחיל לתהות אם זה באמת הכרחי?" – אבל התגובות של המקומיים שכנעו אותו שמדובר בפעולה צודקת. "אנשים הגיעו אלינו לאחר הפעולות ולא פחדו לדבר אתנו. הם אמרו שהם מרגישים מוגנים יותר".

>> הגבר שנושא על גופו 82 קעקועים של ג'וליה רוברטס