בשנים האחרונות נרשמת ירידה דרמטית באיכות הזרע בקרב גברים בישראל ובעולם, ומחקרים שונים מראים כי רמתו של הזרע התדרדרה בצורה כה משמעותית בעשורים האחרונים, עד שריכוז תאי הזרע ירד ביותר מ-30% בממוצע. יש לא מעט גורמים כאמור שעלולים לפגוע באיכות הזרע, אך אנו נתמקד בשלושה גורמים מרכזיים.

טמפרטורה

כדי שהאשכים ייצרו כמות מספקת של תאי זרע איכותיים, הטמפרטורה שלהם צריכה להיות נמוכה יותר מזו של הגוף, וזו גם הסיבה שהם ממוקמים מחוצה לו. לכן, יש לשים לב שאמבטיות חמות ממושכות, לפטופ על הברכיים (וקרוב לאזור החלציים), רכיבה על אופניים או לבישת תחתונים צמודים עלולים לגרום נזק לאיכות הזרע שלכם.

מה הפתרון? השתדלו מדי פעם להתרחץ במקלחות קרות; לא רק שזה בריא לגוף' זה גם עוזר להעלות את איכות הזרע. אווררו את אזור החלציים ככל שתוכלו, החליפו את הטנגה בבוקסר והרחיקו את הלפטופ מהברכיים, כי לא רק שהוא מחמם את האזור הוא גם פולט קרינה. עובדים במשרד? חשוב שתעמדו על הרגליים ותצאו לסיבוב מדי רבע שעה.

תרומת זרע (צילום: shutterstock | diy13)
תשמרו על הזרע שלכם | צילום: shutterstock | diy13

וויסקי ומקדונלדס החוצה - שלום לך אומגה 3

אורח החיים המודרני הביא איתו לא מעט דברים טובים אך גם המון דברים מזיקים. כן, מתברר שישנם כמה מאכלים, מזונות, חומרים ומשקאות אשר התגלו לאורך השנים ככאלו אשר עלולים להזיק לאיכות הזרע כמו מזון מהיר ותעשייתי, סיגריות, אלכוהול, מריחואנה (החומרים הפעילים במריחואנה מפריעים לפעילות הטסטוסטרון ומפחיתים את ייצור הזרע והחשק המיני) ותרופות מרשם מסוגים שונים (ניתן לבדוק עם רופא משפחה).

מה הפתרון? לתזונה שלנו השפעה גדולה מאוד על איכות הזרע. ישנם מזונות מסויhמים הידועים כתורמים לאיכות הזרע (וחלקם תורמים באותה ההזדמנות גם להגברת החשק המיני), ולצדם עשבי מרפא ותוספי תזונה שיכולים גם הם לתרום לעניין כמו למשל בשר עוף, בשר בקר, בשר דגים, מוצרי חלב, זרעי חמנייה וגרעינים אחרים. מה עוד? גם אורז מלא, קינואה ואגוזים עשירים בחלבון ובחומצות אמינו חשובות. מולם תמצאו גזר, דלעת, בטטה, ברוקולי, כרוב, חסה, פטרוזיליה וסלרי שעשירים בבטא קורטן, וגם תוספי תזונה עוזרים מאוד לשיפור איכות הזרע, אז אל תתלבטו מול ויטמין C, אומגה 3, אומגה 6, חומצה פולית, אבץ וכיוצא בזה.

זה הזמן להשתחרר

אחת הבעיות אשר גורמות לאיכות זרע נמוכה היא התדירות, ובכן, הנמוכה, של פליטת הזרע אצל גברים, ומתברר שאגירה ממושכת עלולה להזיק ואף לגרום לבעיות. מה הפתרון? ובכן, הפתרון די כתוב על הקיר: שחררו את זרעכם החוצה. 

אז כמה פעמים בשבוע מומלץ להתפרק כדי לשמור על איכות הזרע? המומחים ממליצים על שלוש פעמים בשבוע, וכמו כן חשוב לדעת שרצוי להימנע משימוש בתכשירי סיכה שונים, ומומלץ לשאול את רופא המשפחה שלכם לגבי תכשירים המיועדים למטרת סיכוך, במיוחד כאלו שאינם פוגעים בזרע.

בדיקת איכות: כיום בדיקת איכות הזרע היא בדיקה פשוטה מאוד וניתן לבצע אותה באופן מיידי ולקבל את התשובות עוד באותו היום ובפענוח על ידי רופא. בדיקה מהסוג הזה באופן פרטי עולה כ-640 שקלים. למה חשוב להיבדק? כי איתור ספירת זרע נמוכה בשלבים מוקדמים תוביל להתערבות מוקדמת ותוצאות טובות יותר בטווח הארוך. בנוסף, במקרים קשים מומלץ להקפיא זרע ולשמרו, כך תחסכו עוגמת נפש בעתיד.

 

 

הכותב הוא מומחה לגינקולוגיה ופוריות ומנהל בנק הזרע של הרצליה מדיקל סנטר.