שלום לכם, האמת שהשבוע אני ממש מתרגש ואפילו לבשתי תחתוני פלדה משום שיש יש לנו אורח מאוד מיוחד במדור, תוכלו לראות אותו בווידאו פה למעלה, אך במקרה והמילה הכתובה את לבכם שואבת, אז זה עדיין יהיה מגניב, אבל פחות.. טוב בואו נתחיל:

לפני כמה שבועות חווינו תופעה שנקראת "סופר ירח" וזה עורר בחלקכם תהיות פנימיות, כדוגמת תמר שביקשה לדעת: "מדוע זאבים מייללים דווקא בליל ירח מלא?"

הם לא. (וואו, שתי מילים מתחילת התשובה וכבר שברנו מיתוס, שיא חדש לא? איפה הבחור עם הסטופר?) תראי תמר, זאבים הם יונק שמלווה את תרבות האדם מזה אלפי שנים, חלק מהאלים במיתולוגיות השונות הסתובבו כדרך קבע בחברת זאבים, אפילו התאומים שייסדו את רומא ינקו מהזאבה הקפיטולינית בילדותם (על פי המסורת בלבד אני מאמין, כי כשאני ניסיתי לינוק מזאבה בספארי, היא דיי שיחקה אותה קשה להשגה..)

זאב מיילל (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
ככה גם אנחנו נראים במילואים אחרי ששתינו שוקו בבוקר ורצנו לשירותים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

בכל מקרה, אנחנו יודעים שהזאבים אוהבים ליילל בכל לילה ללא קשר לירח, יללת הזאב משמשת כסוג של מראה מיקום: להקת זאבים מייללת להודיע על כך שהם באזור וזאב בודד יכול ליילל בשביל להודיע איפה הוא נמצא ביחס ללהקה. מאוד עוזר כשאתה צד בקבוצה. עד כאן סבבה, אבל למה הזאב מכוון את ראשו לירח אתם שואלים? – גם במקרה הזה התשובה היא שהוא לא! מאיפה אתם שואבים את המידע? מפוסטרים של אינדיאנים זוהרים באולטרה סגול?! זאבים מייללים כלפי מעלה כי זהו האופן בו הצליל יישמע למרחק הרב ביותר, יותר הגיוני מליילל לאדמה לא? האמת שאת יללת הזאב ניתן לשמוע למרחק של 6 ק"מ בתוך יער סבוך, ואפילו עד 10 ק"מ בשטח ללא עצים.

אז מה פשר הקשר? – שאין קשר מלכתחילה. זאבים מייללים כל לילה ופעם בחודש יש ירח מלא. עכשיו לפי ההיגיון של תקופת טרום החשמל והאור ברחובות, כשיש ירח מלא בעלי חיים כגון האדם וגם הזאב יהיו פעילים יותר בלילות הבהירים, דבר שגורם ליותר אנשים להיות בחוץ בשעות החושך ולשמוע יותר זאבים מייללים, איזה קסם!

את השאלה השנייה השאיר לנו מאיר בתגובות של המדור לפני שבועיים בה הוא ביקש לדעת מיהו האדם בעל הIQ הגבוה ביותר שתועד אי פעם.

מאיר, אני לא בטוח אם אתה עוקב קבוע אחרי המדור או סתם בר מזל אבל באמת עד היום נמנעתי מלענות על השאלה הזו, (כי אני אדם צנוע?.. ממש לא, אפילו לא קרוב..) נמנעתי מלענות כי תכל'ס יש בעיתיות לקבוע מי האדם עם ה-IQ הגבוהה בעולם משום שמבחני IQ שקיימים כבר כמאה וקצת שנים משתנים כל הזמן, והם תלויים בגיל, שפה ובתרבות האדם אשר עושה את המבחן. עד היום הבעיה הגדולה ביותר היא לנסות ליצור מבחן IQ שיכול להשוות בין כל האנשים ללא קשר לגיל או לתרבות ממנה הפרט מגיע.

חוץ מזה, חשוב להבין ש-IQ לא יענה לך "עד כמה האדם חכם" אלא יענה לך "עד כמה יש לאדם הזה פוטנציאל בין האוזניים". מה שכל אחד ילך לעשות עם פוטנציאל השכל שלו זו כבר שאלה אחרת. אז כן, יכול להיות שמסתובב אי שם אדם מוזר ושקט שכל היום אוסף פסולת של כלבים (לא שאני מזלזל בתחביבים) ובאורך פלא, דווקא לו יש לו את ה-IQ הגבוה ביותר, ובאותה נשימה אתה יכול למצוא פרופסורים עם IQ ממוצע  למדי.

אין תמונה
תקשיבו טוב בשיעור, וגם זה לא יעזור לכם

לפני שנחשוף את הגאון מספר אחד חשוב להדגיש כי ממוצע האדם עומד על כ100 נקודות IQ, עם סטיית תקן של 15, מה שאומר שאדם בעל 130 נקודות נחשב כבר ב2% הגבוהים בעולם. לאיינשטיין לדוגמא היו 160 נקודות וכך גם לסטיבן הוקינג. אבל מה הIQ הגבוהה שיותר שתועד אי פעם? אחרי ויכוחים רבים האגדה על המקום הראשון שמורה לוויליאם ג'יימס סידיס. ילד פלא (יהודי, אלא מה...) שחי בתחילת המאה ה20. סידיס הצליח לזכות ביותר נקודות ממה שהמבחן מאפשר, משמע שהIQ שלו הוערך בין 250 ל300 נקודות (!). בשביל להבין את מהות הגאון, כבר בגיל 8 ביקש סידיס להצטרף לאוניברסיטת הארוורד והסיבה היחידה שדחו אותו היא גילו הצעיר (אבל הם נשברו כשמלאו לו 11..)

ועכשיו הפתעה מיוחדת: אני שמח להכיר לכם חבר יקר, מתאגרף תאילנדי משכמו ומעלה והאדם בעל הבעל ה-IQ הגבוה ביותר שחי היום בישראל: ירון מירלמן, (42) מהוד השרון אשר משמש כיו"ר 'מנסה' בישראל – ארגון המחוננים הגדול והעתיק בעולם. ירון אוגר בין האוזניים לא פחות מ170 נקודות IQ שזה מספיק בשביל להרתיח קפה רק בעזרת כוח המחשבה אני חושב, תפסנו אותו לראיון קצר:

"שלום לך ירון, אני מבין שאתה משמש כיו"ר מנסה בישראל, ארגון המחוננים הגדול והעתיק בעולם..
"נכון, כבר כמה שנים טובות.."

ואם אפשר לשאול, בכמה נקודות אי קיו מדובר פה בתוך הראש הזה?
170.

וואו... מטורף.. ותגיד, עם כל הIQ הזה, מה לדעתך מדור הטריוויה הטוב ביותר שקיים?
המדור הזה כמובן.

"גאון!!!!"

 

ולסיום נענה על השאלה הנצחית שרבים מכם ביקשו לדעת: מה כואב יותר? בעיטה לביצים או לידה?

אתם ממש מאתגרים השבוע אה? תשמעו גם פה זה ממש לא פשוט לקבוע, אומנם כאב ניתן להגדיר ביחידות מדידה שנקראות "דול", אבל איך אפשר לקבוע מי מרגיש יותר דול כאשר מדובר על שני אנשים שונים?

דבר ראשון חשוב להבין שבעיטה לביצים זה כואב. מאוד כואב. תאמינו לי, עברתי טיולים שנתיים, אח בכור וכמה ארוחות משפחתיות. אני יודע כמה זה כואב. האשכים שלנו מכוסים בעצבים מיוחדים שמעבירים כאב במהירות ובחדות, זאת משום שמבחינה אבולוציונית עם מישהו ינסה לחטוף לנו את האשכים נוכל להודיע על כך מיד למוח ובצורה הברורה ביותר. מכאן שכל מגע קל עם האשך בועט מידע כמו כדור למוח, לקיבה ולעוד מנגנונים בגוף כמו הזעה ומנגנון קצב הלב..

בעיטה בביצים (צילום: femalefootkick)
זה מה שקרה לאחרון ששאל את השאלה הזאת | צילום: femalefootkick

לידה לעומת זאת גם לא נראה לי כדבר פשוט, להוציא אבטיח קטן מתוכך זה לא בדיוק בילוי בוקר שבת האולטימטיבי בשבילי, וגם שם למטה כמובן שמדובר על המון קצות עצבים שמעבירים כאב חד לכל הגוף בכל משך זמן הלידה, שאגב, לוקחת כמה שעות בממוצע, לעומת בעיטה בשק היהלומים המשפחתי שלוקחת תכלס שניה וחצי. אז איך קובעים?!

אז זהו, שלא קובעים. כי תסובבו את זה איך שתרצו, אבל כאב זה דבר מאוד סובייקטיבי שמשתנה בין אדם לאדם. ואפילו משתנה בתוך האדם עצמו בתלות עם הניסיון הקודם שלו בכאב, מצב הרוח ומידת הערנות של הפרט ברגע הכאב. אז יש נשים שיגידו שהלידה החמישית שלהם עברה כמו חילזון בצינור מחמאה (דמיינתם את זה עכשיו נכון?), ולעומתן נמצא גברים שיגידו שבעיטה באשכים זה המשחק המקדים האהוב עליהם.. אז באמת קשה לקבוע. מי שממש רוצה לנסות מוזמן לצלם עצמו ולעלות את זה לעמוד הפייסבוק החדש של המדור.

הזכירו את עמוד הפייסבוק החדש של המדור? איזה קישור לא מתוחכם, אבל סוף סוף אחרי 3 עונות מדור הטריוויה פתח עמוד פייסבוק משלו, שם לאון יכול לעשות מה שהוא רוצה בלי צנזורה! אז תורידו אותו מהגב שלנו ותציקו לו בפרטי עם השאלות שלכם. חוץ מזה אתם עדיין יכולים לשלוח לנו שאלות במייל  men@mako.co.il, או להשאיר אותם פה למטה בתגובות, ולאון כבר ימצא את התשובה בשבילכם.