אהלן ושבוע טוב, הייתי שמח לשאול אתכם לשלומכם אבל אתם לא באמת תענו לי ותמשיכו לקרוא את הטקסט.. אז חברים, יחס גורר יחס, אוקיי? מה משותף לזברות, פרסומות וגירוד עד כדי אורגזמה? כל התשובה ב700 המילים הבאות:

את השבוע אנחנו נפתח בזעקת כאב אמיתית של הגולשת קרן אשר צעקה עלינו דרך המייל: "אני לא יכולה עם כל הפרסומות האלה בכל מקום! זה משגע! אני דורשת לדעת מי התחיל עם הפרסומות ומתי?!"

קרן, הכאב שלך מובן וכמות הפרסומות באמת הפכה למגפה. רוצה לדעת מי הראשון שהחל עם הפרסומות? רק שנייה, קודם נפרסם את עמוד הפייסבוק החדש של המדור, כן קרן, חולצה ותקליט חינם למי שעושה לייק! סתם לא, אבל ממש מגניב שם ואני אובייקטיבי, אז כנסי! 

ועכשיו לתשובה המפתיעה באמת, מסתבר שהפרסומות קיימות בערך מאז שהאדם החל לסחור בדברים, למרות שהפרסומת המודרנית שאנו רואים היום בשלל אמצעי המדיה מתוארכת רק לשנת 1920 והאלה, כבר בתקופתה האדירה של יוון העתיקה נמצאו שרידים למה שנראה כמו הפרסומות הראשונה למקצוע העתיק בעולם כמובן.  בעיר המרכזית אפוס (כיום בשטחה של טורקיה) קיימת עד היום חריטת שיש בת כ2000 שנה שמראה כף רגל וציור של אישה מגונדרת לידו, וארכיאולוגים מעריכים כי מדובר בפרסומת שמכווינה אותך לבית הבושת הקרוב, כאשר כף הרגל מראה על הכיוון. 

אין תמונה
הפרסומת עברה צנזורה?

אבל אנחנו נחזור בזמן עוד קצת עד לרומא העתיקה בה החלו להוציא את העיתון הראשון, "האקטה דיאורנה" – מין עיתון חקוק על אבן שמוצב במרכז העיר ומעביר את מסרי הממשל במאה השנייה לפנה"ס, ומה נראה לכם? שלא סיפרו שם על ספינות משא עם מלא תבלינים שמגיעים לחוף וניתן יהיה להשיג את הסחורה בחנות ששייכת במקרה לאחיו של ראש העיר? וודאי שכן! וגם זו אחלה פרסומת בסופו של דבר (לפחות נחמד לדעת שלא אנחנו אלא שהמצאנו את הקשר בין השחיטות לדמוקרטיה..)

אבל גם ברומא ההיסטוריה לא נעצרת וכנראה שהפרסומות העתיקות בעולם נמצאות דווקא בצדו השני של הים התיכון אצל הפרעונים שציירו על פפירוסים סמלים שאמורים לסמן ולשבח את מרכולתם השונה כבר בשנת 2000 לפנה"ס.. בקיצור צר לי לאכזב אותך קרן אבל אני מציע לך לקחת את עניין הפרסומות בקלות כי כנראה שבדיוק כמו הג'וקים, הן עוד יקברו את כולנו.

השאלה השנייה שלנו לשבוע זה הינה שאלה קלאסית שכל ילד שואל ואפילו שר: "מי יודע מדוע ולמה, לובשת הזברה פיג'מה?..."

 

ג'יזל בביקיני (צילום: Splash News, Splash news)
ג'יזל בביקיני, כי סתם זברה זה משעמם | צילום: Splash News, Splash news

חוקרים רבים שברו את הראש והעלו המון תיאוריות בשביל לנסות לפצח את השאלה מדוע הזברה מפוספסת. הסוואה כנגד טורפים, אמצעי זיהוי בין הזברות עצמן ואפילו מערכת קירור מתקדמת לאקלים האפריקני היו תיאוריות מובילות עד שבזמן ניסוי אמיתי אף אחת לא הוכיחה עצמה כנכונה. אבל זה לא ייאש קבוצת חוקרים מהונגריה שהחליטו לבחון את הסוגיה בזווית שונה מעט:

החוקרים שמו לב שהזברה היא בסופו של דבר סוס מעוצב עם נגיעות וינטאג', חוץ מזה הם גם שמו לב כי הזברה סובלת הרבה פחות מכל מיני מחלות שמעבירים עקיצות זבובי הצה-צה באפריקה. אז החוקרים הציבו מספר זברות דמה עם סוגים שונים של פרוות עליהן, בחנו את החזרי האור וספרו את מספר הזבובים מעבירי המחלות שנחתו על הבובות. הם מצאו שכל עוד פרווה כהה מושכת זבובים, פרווה בהירה דווקא די דוחה אותם. וגולת הכותרת היא השילוב בין המשיכה לדחייה (להלן הזברה), הפסים פשוט מבלבלים את זבובי הצה-צה לחלוטין והם נמנעים מלנחות עליה ומכאן עוקצים אותה הרבה פחות והן שורדות הרבה יותר.

אגב, פרט בונוס על חשבון המדור כי אנחנו אוהבים לפנק: הידעתם שזברה היא שחורה עם פסים לבנים? אותה קבוצת חוקרי זברות הונגרים גילתה זאת בזמן שהם לקחו מספר צילומים של עוברים של זברה וגילו כי הם שחורים לחלוטין, הפסים הלבנים נוצרים מאוחר יותר במהלך התפתחות העובר על ידי גנים שנחסמים במקומות מסוימים ועוצרים את הפיגמנטציה השחורה כך שהזברה היא למעשה חצי שחורה וחצי לבקנית.

והשאלה האחרונה שלנו הגיע ממקור אנונימי ברשת הפייסבוק שביקש לדעת מי האדם עם הכי הרבה אצבעות בעולם?

שיא - 34 אצבעות (צילום: SOLARPIX)
34 אצבעות ואף לא אגודל אחד | צילום: SOLARPIX

כנו שאנחנו יודעים, הטבע מלא הפתעות, אחרת איך נסביר את הברווזן, את הפאג הסיני או את הצמח ממנו עושים משקאות ירקרקים בטעם מנטה מוגז?.. גם עם גוף האדם הטבע לא שוכח להשתעשע ואנחנו מרוצים מזה כי זה נותן לנו יופי של אייטמים.

מידי פעם אנחנו שומעים על תינוק שנולד בעולם עם מעט יותר פוטנציאל לחיטוט באף מאשר תינוקות אחרים. לדוגמא לפני כמה שנים התפרסם מידע על תינוק בסין שנולד עם 31 אצבעות סך הכל, הוריו שראו זאת כבושה החליטו להסתיר את הילד ולא שיתפו פעולה עם התקשורת. 

אבל השיא הזה כבר ישן - מזל שיש את הודו, שם נולד לפני 4 שנים אקשאט סקסאנה, בן בכור להורים צעירים שנולד עם 7 אצבעות בכל יד ו10 בהונות כל כף רגל. זה יוצא 34 אצבעות סך הכל!

בהודו כמו בהודו, מקבלים דברים כאלה בברכה ורואים בילד גילוי של אל עם המון אצבעות שאני לא בטוח שהמשפחה עוד החליטה למי מאלים הוא דומה (זה נחמד להיוולד עם עיוות כשיש לך כמה אלפי אלים, בטוח תמצא מישהו מיוחד כמוך). למרות שהמשפחה אוהבת ומטפחת את הילד באהבה רבה ו4 שעות של קיצוץ ציפורניים כל פעם, הרופאים עדיין החליטו לנתח את הילד בכדי שיחווה ילדות רגילה בלי יותר מידי צלקות נפשיות, וגם על הדרך ליצור לו מכל האצבעות האלו אגודל. מסתבר שלמרות שהוא נולד עם 7 בכל כף יד, האגודל לא התפתח, ולהעביר ערוצים בשלט הוא לא יכול (כנראה שיש בהודו גם את אלוהי חוק המרפי).

אם גם לכם יש שאלה שלא נותנת לכם מנוח אתם מוזמנים לשלוח לי אותה במייל men@mako.co.il, אפשר גם בפייסבוק, או פשוט השאירו אותה פה למטה בתגובות ואני כבר אדאג למצוא לכם את התשובה, שוטף פלוס 60, בלי נדר, עשינו עסקה?

>> בפעם הקודמת לאון מצא את סצנת העירום הנועזת בכל הזמנים!