שלום, באמת שאין לי מקום למילות פתיחה היום כי אנחנו הולכים להרוס כמה מהמיתוסים המעניינים ביותר שיש: חייזרים, ניבוי העתיד, הליכה על גחלים - ברוכים הבאים ליום הראשון של שארית חייכם.

השאלה הראשונה שלנו הגיע מסימבאד, שרצה לדעת איך האסטרולוגיה בדיוק מצליחה לנבא לנו את העתיד?

שאלה מעולה סינבאד, לא רק האסטרולוגיה, אם כי גם אני יכול לנבא את העתיד ולומר לך שתוך דקה וקצת אתה הולך לכעוס מאוד על העיתון בו קראת את גורלך הבוקר. ניבוי העתיד על ידי מיקום הכוכבים ברגע בו נולדת, זה בדיוק כמו לומר שכמה בלוני גז ואבק ענקיים שמסתובבים בחלל מחליטים על כל הרצונות והמחשבות שלך, עכשיו זה מסתדר בצורה הגיונית יותר?

האסטרולוגיה היא אמונה עתיקה מאוד, ואומרים שהשורשים שלה מגיעים לשנת 3000 לפנה"ס, לאזור הגאוגרפי שכנראה שמעת את המורה שלכם לתנ"ך אומרת לפחות פעם אחת: מסופוטמיה. האסטרולוגיה מעולם לא הוכחה כנכונה, אבל לא פעם ולא פעמיים הוכיחו אותה כשגויה, כך ג'יימס רנדי שהזכרנו בכתבה אחרת לפני שנה בה הוא מראה בניסוי פשוט כיצד הטכניקה של כתיבת משפטים כללים תתאים לאוזן של כל אחד מאיתנו אשר יפרש את המילים בהתאם לחיים שלו, משפטים כמו "יש לך תוכניות גדולות", "אתה רואה מכשול בדרך למטרה" ו"בגלל שהירח נכנס לזווית של תאומים, לא הייתי ממליץ לך לקחת סיכונים היום"... סליחה, אבל מתי כן הייתם ממליצים לקחת סיכונים בדיוק? ואם כל אחד יחשוב על זה מעט, לכולנו יש תוכניות שאנחנו רואים בהן מכשולים אפשריים, הכל בזווית ראייה סובייקטיבית בה כל אחד יכול לקשר את המשפטים האלה לדברים שמתרחשים בחיים שלו.

בניסוי פשוט, קצר וקולע ג'יימס רנדי מדגים לכיתה שלמה של אנשים כיצד הטקסט שנכתב "במיוחד לכל אחד" על פי נתוני הלידה שלו מתאים באורך פלא לכל שאר הכיתה (כי מלכתחילה הטקסט שחולק לכולם היה זהה לחלוטין). 

את השאלה שנייה שלנו שלח לנו יוסי שחזר מטיול במזרח וממש רצה לדעת איך אנשים שהולכים על גחלים לא חוטפים כוויות ברגליים?!

אופרה על גחלים (צילום: twitter)
היי, אפילו אופרה עשתה את זה | צילום: twitter

כמה שנים של מדיטציה אתם מעריכים שצריך בשביל ללכת כמה מטרים על גחלים לוהטות ולא לקבל כוויה? שנה? שנתיים? אולי צפייה בכל סרטי ברוס לי ברצף? האמת שבערך 15 דקות של שיעור פיזיקה למתקשים אפשר להבין שהליכה על גחלים היא הרבה יותר פיזיקה פשוטה מהתעלות הרוח על הגוף. בואו נבחן את המרכיבים: דבר ראשון יש לנו פחמים העשויים מעץ, חומר שידוע כאחד ממוליכי החום הפחות טובים בטבע. זו הסיבה שעד לפני המצאת הפלסטיק ידיות של סירים, מחבתות ומגהצים היו עשויים מעץ.

מה זאת אומרת שעץ הוא מוליך חום גרוע? דמיינו שאתם מכניסים יד לתנור בטמפרטורה של 300 מעלות – אכן חם כמו העורף של צרפתי בנתניה, אבל האוויר הוא גם מוליך חום גרוע ולכן אתם מצליחים לשרוד עם היד בתנור, כמובן עד שאתם נוגעים בטעות בתבנית העשויה ממתכת, שהיא מוליכה חום מעולה ותשמח להדגים לכם את ההבדל. אז אם בא לכם לאתגר פקיר הודי, תבקשו ממנו ללכת על תבניות של תנור.

פרט לעניין ההולכה. גם זמן המגע של הרגל בגחלים קצרה מאוד וזרימת הדם בכף הרגל דואגת לפזר את החום במהירות בין צעד לצעד, עוד נתון שעוזר מאוד להימנע מכוויה, כמובן כל עוד אנחנו הולכים למרחק קצר יחסית. חשוב גם להישאר רגוע ולהלך על החלק העליון של הגחלים – אם תתחילו לרוץ, סיכוי לא רע שחתיכות גחלים עלולות להיתקע לך בין האצבעות, וזה לא יהיה נעים בלשון המעטה. רוצים לראות אותי מדגים איך הולכים על גחלים? היכנסו לעמוד הפייסבוק של המדור ועשו לייק, סתם לא. אני לא מדגים שם ואפילו אעורר את הצד הפולני שאין בי ואבקש שלא תנסו את זה בבית כי אני לא מעוניין בעוד כותרות בעיתון שמאשימות אותי בהשחתת הקוראים. כל זה היה סתם תרגיל שיווקי לגרום לכם להכנס לדף הפייסבוק של המדור.. נפלתם בו?

ואת השאלה האחרונה שלנו להיום שלחה לנו עינת ששאלה אותנו האם חייזרים באמת מבקרים בכדור הארץ? אחרת איך מסבירים את מעגלי התבואה שאנחנו רואים בשדות?!

 

מעגל תבואה (צילום: Steve Alexander)
חייזר עם הומור | צילום: Steve Alexander

תופעת מעגלי התבואה היא תופעה מרתקת שהחלה בבריטניה של שנות ה70, כאשר פתאום התחילו לצוץ עדויות על צורות גאומטריות מוזרות שנתגלו בשדות במהלך הבוקר כאילו משהו נתח בהם בלילה. הצורות בשנים הראשונות היו די קטנות, עד לגודל של 50 מטר, מה ששכנע את כולם שאין ספק כי חייזרים עם חוש עיצוב תעשייתי מפותח מאוד פוקדים את כדור הארץ. במהלך השנים האחרונות הצורות השתכללו והפכו למורכבות וגדולות הרבה יותר, האם החייזרים משדרגים את דגמי החללית למשהו חדיש יותר? כנראה שלא.

הראשונים שהודו כי מדובר ביצירת אומנות / מתיחה הם זוג בחורים כפריים: דייב צ'אורלי ודאג באוור הבריטיים אשר חשפו מול מצלמות החדשות כי הם ה"אשמים" במעגלי התבואה והסבירו בדיוק איך הם עושים את זה בלילה עם ציוד שהוא לא יותר מקרש עץ, חבלים וקצת דמיון חופשי. הם לא האמינו כמה שזה תפס את התקשורת הבריטית והמשיכו לעשות את הצורות במשך שנים כמתיחה (הומור בריטי, לכו תבינו..) באופן מפתיע מאז שהם גילו את סודם חלה עלייה של עשרות אחוזים במעגלי התבואה באזור! איזו מקריות אה? כמובן שאם כמות הצוות והכישרון שפוקדים את השדות בלילה מפתחים גם צורות משוכללות יותר.

בסרטון הבא יש לכם דוגמא חיה לכל התהליך החל מההגעה לשדה, הסרטוטים בעזרת מקלות דקים, שיטוח התבואה ובסוף רואים איך בכמה שעות יוצרים צורות ענק שאין להם הסבר אחר פרט לנחיתת חייזרים, או קרש עם חבלים מסתבר.

המדור השבוע היה מדור מיוחד כי כולו נכתב בעזרתו של הסופר גלעד דיאמנט, מחבר הספר "חשיבה חדה", (הוא מופיע בודיאו אם לא צפיתם עדיין!!!) גלעד הוא ספקן מקצועי, שזה אומר שהוא "מכיר הרבה מלכודות מחשבה שגורמות לנו להגיע למסקנות לא נכונות על העולם, ומכיר שיטות לעקוף את המלכודות האלה" לדבריו. אז אם בא לכם לפתוח את החשיבה מעט, מומלץ.

יש לכם שאלות מטורפות שאתם מפחדים לשאול כדי שלא יחשבו שאתם מוזרים? לנו כבר אין את הבושה הזו.. שלחו לנו אותן במייל men@mako.co.il, אפשר גם בפייסבוק, או פשוט השאירו אותה פה למטה בתגובות, ומי יודע, אולי חייזרים יענו לכם עליה.

הגעתם עד לפה? ברכות. עוד בערוץ הגברים: