לפני שנתיים יצאתי לשלושה דייטים עם בחור חמוד (לא חשוב שמות, דן), ומפה לשם, בדייט השלישי, הבנתי שהוא אכן בחור מקסים - אבל בתור ידיד.

בסוף הפגישה אזרתי אומץ גם להגיד לו את זה. סתם, ממתי אנחנו כאלה אמיצות? פשוט סמסתי לו יום אחרי הדייט שהיה לי ממש כיף, הוא עושה רושם של בחור איכותי ומקסים - אבל שאני מרגישה שחסר לי משהו.  

לתשובה שלו על האומץ שאזרתי, אני מודה שלא ציפיתי: פחות מדקה אחר כך הוא סימס לי חזרה: "את יודעת אולי מה חסר לך? כי אני בדיוק בדרך לסופר". פייר? הופתעתי, צחקתי ובעיקר ממש הערכתי אותו באותו רגע.

הרי כבר חיכיתי למשהו בסגנון: "חבל, גם לי היה כיף, בואי נשאר ידידים", או לפחות לגרסה הכועסת יותר: "סבבה, שיהיה לך בהצלחה", אבל בטח שלא ציפיתי שגבר שהרגע קיבל דחייה יגיב בכל כך הרבה בטחון עצמי להודעה שאומרת לו, "תודה, אבל לא תודה", ועוד פחות מדקה אחרי ששלחתי אותה. כלומר, הוא לא ישב וחשב על הניסוח שעות - זה פשוט בא לו בטבעיות.

כשגבר, ועל אחת כמה וכמה אישה, מגיבים בהומור לדחייה רומנטית - הם בעצם משדרים "קוליות" ובטחון עצמי אמיתי שנובע מכך שהם לא מונעים מאגו, והם יודעים מה הם שווים גם בלי צורך באישור חיצוני. בחיי שהתגובה שלו הייתה כל כך סקסית, שבאותו הרגע כל מה שעבר לי בראש היה: "אולי יש מצב שפספסתי אותו?". אני מודה שממש שקלתי להתחרט.

דחייה, על רקע רומנטי (או עסקי), היא אף פעם לא עניין נעים, אבל ככל שאנחנו מגיבים אליה יותר בנונשלנטיות, אנחנו מראים, גם לעצמנו וגם לצד השני, קבלה ואהבה עצמית - ואין לכם מושג כמה מושכת האהבה העצמית הזאת.

עכשיו רגע, בואו נעצור שנייה: זה ממש לא אומר שתמיד נגיב בהומור לדחייה, ולפעמים הפגיעה באמת כואבת ולא הוגנת, והומור עלול לחסום אותנו מלהראות רגש אמיתי, עצב ואת האכזבה שלגיטימי להביע כשהלב נסדק.

אישה צוחקת
הכי חשוב: תצחיקו אותה. אילוסטרציה | צילום: shutterstock | sergey causelove

אז כמה הומור ומתי? הכל תלוי הסיטואציה, במי מחכה בצד השני, ומה משך זמן ההיכרות. אם מישהי נפרדת ממך אחרי חודש ביחד, עדיף שלא תגיב ב"סבבה", מה שעלול להתפרש כאדישות מצדך או שאתה דווקא מאוד פגוע. ואגב, גם פגיעות וכנות רצוי להפגין בעזרת הומור כדי לא לצאת נואשים.

למשל, אם אתה ממש מבואס מהפרידה שהגיעה אחרי שכבר נקשרתם אחד לשנייה, אפשר פשוט לכתוב לה, "באסה, כבר שכרתי אולם, את יודעת כמה זה דמי ביטול? מותק, תעשי רק מה שעושה לך טוב, היה לי כיף, חבל וחיבוק ממני."

אז הנה, כשירות לציבור, כמה דוגמאות איך לקבל דחייה בסבבה, ככה יש מצב שהיא עוד תחזור (לא, לא על ארבע, זה לא נוח. עדיף שהיא תלך רגיל).

1. התחלת איתה והיא עונה לך שיש לה חבר? תענה לה: "רק חבר אחד? נשמע נורא בודד, חברים זה שמחה".

2. אופציה נוספת ל"יש לי חבר" - "סבבה, זה לא מפריע לי" או "מעולה, תביאי גם אותו".

3. אופציה שלישית: " סבבה, צאי איתו, תתאמני עליו באיך זה להיות בזוגיות, וכשתרגישי שאת בשלה לגבר איכותי דברי איתי"

אגב, אם היא כותבת לך "בוא נישאר ידידים", תענה לה "בואי לא", ותוסיף איזה סמיילי קטן כדי שהיא תבין שאתה לא כועס, פשוט ידידות לא חסר.

דחייה היא לא דבר קל, אבל תזכרו, מי שבאמת נמצא על המגרש חייב מדי פעם לקבל אחת, אז קחו את הבאסה בסבבה כי תיכף תבוא אחת אחרת, מתאימה יותר, ואם תגיבו בהומור, יש מצב שגם הקודמת תחזור.

יש הרבה גברים מוצלחים בחוץ, אבל יש מעט בעלי חוש הומור נדיר ובטחון עצמי גבוה. אותם אנחנו אף פעם לא שוכחות. לפחות אני, ומעולם לא אמרתי לא לגבר עם חוש הומור, אינטליגנציה רגשית, בטחון עצמי ושרירי חזה. עדיין לא אומרת, רק אומרת.  

>> אודליה יקיר, היא אשת תקשורת, מרצה ומעבירה סדנאות על הומור בעולם העסקים והדייטינג, ומחברת הספר "עד החתונה זה יעזור" – למצוא אהבה בעזרת הומור (עכשיו בהטבה מיוחדת לכבוד הולנטיינ'ס), וממש השבוע תעביר סדנה מיוחדת לכבוד יום האהבה