השני בדצמבר, 2019, אולם בית המשפט המחוזי בבאר שבע. העבריין ניבי זגורי, מי שעל פי משטרת ישראל עומד בראש ארגון הפשע הגדול בנגב, מתיישב יחד עם שישה מחבריו על ספסל הנאשמים וממתין יחד איתם לתחילת משפטם. האולם, כצפוי, מלא מפה לפה.

תוך דקות ספורות מתפתחת באולם מהומת ענק. זגורי, המואשם בשלושה מקרי רצח (טל קורקוס וזוגתו דבורה הירש ואלישע סבח) מתפרע במהלך הדיון יחד עם כמה נאשמים נוספים. 

זגורי ואנשיו לא אהבו את אופי התנהלות נציגי פרקליטות מחוז דרום בדיון, וטענו שהם חשפו חומר חדש מעדותו של עד המדינה נגדם, חומר שלטענתם לא נמסר להם קודם הגשת כתב האישום.

בעיצומו של הדיון, הטיח לפתע זגורי לעברו של ראש ההרכב, סגן נשיא בית המשפט המחוזי והשופט נתן זלוצ'ובר, מילים קשות ביותר: "אתה רוצה להרשיע אותנו ולכן אתה נותן לפרקליטות להתנהג אלינו ככה". לאחר מכן פנה זגורי גם לאנשי הפרקליטות וזעם: "עד המדינה שלכם הוא רוצח, יש לו דם על הידיים", כל זאת בזמן שנאשם אחר צועק: "הפרקליטות תופרים פה תיקים והכל מכור".

השופט זלוצ'ובר, מיותר כנראה לציין, לא ממש אהב את המהומה והצעקות באולמו, והורה ללוחמי יחידת נחשון של השב"ס להוציא את כל המעורבים מהאולם. זגורי ושאר הנאשמים נותרו המומים והוצאו מהדיון, בזמן שעורכי דינם ביקשו מהשופט להחזיר אותם לאולם. זלוצ'ובר סירב בתוקף.

אחרי כמה דקות ומחשבה נוספת, החליט לפתע השופט לתפוס כיוון אחר, והורה לזגורי וחבריו לכתוב מכתב התנצלות. אחרי עוד כמה דקות של הלם, זגורי השלים עם בקשתו של זלוצ'ובר, וכתב יחד עם חבריו: "אנחנו מתנצלים על התפרצות במהלך הדיון", במכתב קצר שהוגש לשופט.

וכך, למרות ההתנצלות הכתובה, האווירה באולם התלהטה שוב, ומהר מאוד: "אתה נותן להם לעשות מה שהם רוצים ורוצה להרשיע אותנו בכל מחיר", הטיח זגורי בשופט, בזמן ששופטת נוספת מיהרה להרגיע את זגורי ואמרה לו שהוא טועה בגדול. לפתע השתנה טון קולו של זגורי, הוא הסתכל על השופטת וסינן: "אם זה ככה, ואם אני טועה - אז אני מתנצל".

טל קורקוס בשיחת טלפון עם עדת המדינה
עד המדינה נגד זגורי ששילם בחייו. טל קורקוס | צילום: עובדה, שידורי קשת

סליחה? לא בכל מחיר

האירוע ההוא בבית המשפט היה הפעם הראשונה בה ניבי זגורי,  אחד העבריינים הבכירים בישראל, מתנצל בפני מישהו. גם ותיקי העבריינים בנגב בעבר ובהווה לא זוכרים אירוע כזה.

"ניבי נלחם על החיים שלו. אפשר להבין למה הוא יצא על השופטים, למה הוא זועם על התנהלות הפרקליטות ולמה הוא נאבק לקבל משפט הוגן. זאת למרות שעשה יותר מדי טעויות של עבריין טירון מאז שהשתחרר מהכלא", מנתח עבריין ותיק מהדרום את מצבו החדש של זגורי.

"מצד שני, מפה ועד להתנצל, ולא משנה בפני מי זה - זה כבר יותר מדי. לא זכור לי שניבי התנצל ככה בפומבי אי פעם. הוא נפל על שופט אמיץ שרצה לעשות סדר באולם ולא מעניין אותו אם זה זגורי או סתם נאשם. זלוצ'ובר רצה להראות לו מי הבוס".

אז מיהו השופט שגרם לזגורי להתנצל באופן פומבי? והאם קיימת ביניהם היכרות מוקדמת שאיש כמעט אינו מכיר? התשובות לשתי השאלות יגיעו מיד, ובכל הקשור לשאלה השנייה, נחשוף כאן לראשונה כמה פרטים מסקרנים במיוחד על הקשר שבין זגורי לזלוצ'ובר, וכיצד דרכם של השניים הצטלבה לא מעט פעמים בשנים האחרונות.

השופט זלוצ'ובר נחשב לאחד השופטים הוותיקים והמוערכים בישראל. 25 שנה שהוא יושב על כס השיפוט, ובשנים האחרונות שימש כראש הרכב בתיקי פשיעה חמורה. הוא נחשב בעיני רבים לשופט קפדן, יסודי מאוד, וכזה שלאורך שנים רבות קיבל משובים חיוביים מעורכי דין על התנהלותו באולם הדיונים. ממש לא עניין של מה בכך.

הוא ידוע בכך שהוא מקפיד מאוד להחמיר עם עברייני מין וסמים, מנהל את הדיונים שלו בקשיחות וביד רמה, אבל גם מאפשר לנאשמים ולסנגורים להשמיע את טיעוניהם מבלי לקטוע אותם.

"הוא נחשב לשופט מחמיר וקפדן, אבל יסודי מאוד ובקיא בכל תיק שמגיע אליו. הוא סבלני, ענייני ולא משנה אם הנאשם הוא ראש ארגון פשיעה או סתם אזרח שהסתבך בפלילים", מספר עו"ד פלילי שמכיר היטב את השופט זלוצ'ובר. "הוא מתנהל בהגינות ומכבד את הצדדים. הדבר היחיד שהוא לא אוהב זה שמנסים לערבב אותו בראיות שלא קיימות בתיק, וכשזה קורה הוא יעיר על כך בציניות מבלי לפגוע בסנגור או התובע".

לפני כמה שנים הוצבה אבטחה כבדה סביב ביתו של השופט זלוצ'ובר לאחר שטיפל בתיק פשיעה חמור והיה חשש כבד כי עבריינים ינסו לפגוע בו או בבני משפחתו. אותו אירוע לא הרתיע אותו, ובשנים האחרונות הוא מטפל ביותר ויותר תיקים הקשורים לבכירי העבריינים בדרום, בעיקר בגלל המורכבות שלהם.

"גרתי בעבר בשכנות לשופט, ובאחד הימים, כשבאתי להיכנס לביתי, המאבטחים עשו לי ולשאר השכנים בדיקה יסודית כדי לוודא שאין לנו כלי נשק או משהו דומה. הוא ואשתו הם אנשים נעימים ונחמדים מאוד. בהתחלה בכלל לא ידעתי שהוא שופט", מציין אחד משכניו בשיחה עם mako.

תוך שכך, באחד הדיונים בבית המשפט אותם ניהל השופט זלוצ'ובר, הוא הורה לעצור אחות של נאשמת אשר קיללה אותו והטיחה לעברו: 'אינעל אבוק. פה זה שוק לא בית משפט".

כמו כן, לפני כשנה וחצי, שמו של השופט עלה לכותרות לאחר שהתעמת עם כלי התקשורת כאשר דן בתיקו של המחבל שרצח את החייל רון קוקיא ז"ל. השופט הורה למאבטחי בית המשפט להעיף את העיתונאים והצלמים מהדיון, כאשר אלו הגיעו לצלם את הנאשם. דבר שמקובל אך ורק טרם התחלת הדיון.

העיתונאים הזועמים לא ויתרו, ושיגרו מכתב זועם על התנהלות השופט להנהלת בתי המשפט, והוא נאלץ להתנצל על אי ההבנה וציין כי לא התכוון לפגוע באיש.

חזרה לזגורי: עניין נוסף, ומדהים לא פחות, הוא הסיפור הזה שגיאוגרפית, השופט זלוצ'ובר וניבי זגורי גרים באותה שכונה בבאר שבע ובמרחק של כקילומטר בלבד. הפגישה הראשונה ביניהם עם זאת הייתה רק בבית המשפט, לפני כ-15 שנה, כאשר השופט זלצ'ובר קיבל לידיו כשופט שלום תיק שבו הואשם זגורי בהדחת קטינה לשימוש בסמים. במשטרה בנו אז על כך שזגורי ייכנס לכלא לכמה שנים טובות.

למרות זאת, זגורי, באמצעות עו"ד אבי חימי (כיום יו"ר לשכת עורכי הדין), הכחיש את ההאשמות נגדו אבל נותר במעצר כארבעה חודשים. השופט החליט לזכות את זגורי לחלוטין ומתח ביקורת נוקבת על התנהלות חוקרי המשטרה.

אחת הראיות החשובות בתיק קרסה אחרי שאחת הקטינות טענה שהבריכה בה שהתה יחד עם זגורי הייתה בצורת לב - אבל כאשר השופט הגיע למקום הוא נדהם לגלות שהבריכה בצורה מלבנית. זה הספיק כדי לזכות את זגורי שתבע את המשטרה על ימי מעצרו וקיבל פיצוי של 84 אלף שקלים.

"מבחינתנו זו הייתה סטירה מצלצלת", טוען חוקר לשעבר בימ"ר נגב. "השופט פשוט נכנס בנו בלי לעשות חשבון למרות שאני לא מסכים עם כמה מהקביעות שלו באותו תיק".

וכך, טרם התחלת משפטו הנוכחי של זגורי, הוא ושאר הנאשמים פנו לבית המשפט העליון בדרישה לפסול את השופט זלוצ'ובר מלדון בתיק. לטענתם של זגורי וששת הנאשמים האחרים, השופט דן בבקשות המשטרה להוצאת צווי האזנת סתר ולחומרי החקירה , ולכן מגיע עם דעה קדומה עליהם שעלולה להשפיע על תוצאות המשפט ולפגוע בהם.

שופטת בית המשפט העליון, אסתר חיות, דחתה ערעורם של הנאשמים בנימוק שאין כל מניעה שהשופט זלוצ'ובר ידון בתיק, הוא אינו נחשף ל"מסה קריטית" של ראיות בלתי קבילות המצדיקות את פסילתו, והיא בטוחה שהוא ידון בתיק בצורה אובייקטיבית ומקצועית כנדרש.

כך או כך, העימות איתו פתחנו בין זגורי לשופט לא יהיה האחרון שנשמע עליו בתיק הסבוך והמורכב; עורך דין מוכר המייצג את אחד הנאשמים בתיק, טוען שהתחושה היא שהרכב השופטים דוחה את בקשותיהם יותר ויותר ונוטה לטובת התביעה.

עד המדינה המרכזי מצדו, החל להעיד בשבועות האחרונים, והוא אמור להמשיך בעדותו בחודשים הקרובים, כשהסנגורים ינהלו נגדו קרב התשה כדי להוכיח שהוא לא דובר אמת, ושמבחינתם העדות שלו פסולה ויש לו דם על הידיים. מי שיהיה שם ביניהם, מעליהם ונוכח תמיד, הוא תמיד אותו שופט. נתן זלצ'ובר.