חודשים בודדים לפני שחרורו של העבריין ניבי זגורי מהכלא בשנת 2016, בזמן שהמשטרה טענה כי הוא עומד בראש ארגון הפשע הכי גדול ואכזרי בנגב, הגיעה אשתו מיכל לבית המשפט וסיפרה שבעלה מתכוון לעבור ולהתגורר במושב שקט בדרום.

לא מעט גבות הורמו באולם בית המשפט אחרי ההכרזה הזאת. היו כאלה שחשבו שזגורי מתכוון לנטוש את עולם הפשע, לפרוש לחיים שקטים ורגועים, ולהסתפק בעשרות מיליוני השקלים (אם לא יותר) שצבר לאורך השנים ופשוט ליהנות מהחיים רחוק מכותרות העיתונים וריח אבק השריפה.

"אם ניבי באמת היה פורש מעולם הפשע ועובר לגור במושב, הוא היה היום מלך העולם. צוחק על כולם ובעיקר ועל המשטרה", מספר עבריין דרומי לשעבר שהכיר היטב את זגורי. "אני אישית לא האמנתי שהוא יעבור לגור במושב. ניבי כמו ניבי, הוא אדם נקמן שלא שוכח ולא סולח למי שפגע בו., ועל זה הוא הולך לשבת כנראה מאסר עולם. הוא עשה כל טעות אפשרית. חשב שכולם מטומטמים, ושהמשטרה לא התקדמה טכנולוגית מאז שהוא נכנס לכלא. השאננות והשחצנות שלו הכו בו חזרה כמו בומרנג".

העבריין הדרומי, שבחר באופן טבעי שלא להזדהות, יודע היטב על מה הוא מדבר. זגורי עשה טעות אחר טעות מאז שחרורו, ועל טעויות כמו שלו משלמים בסופו של דבר ביוקר.

"יש לנו מספיק ראיות בנוסף לעד המדינה שיש בהם להפליל את ניבי זגורי וחייליו", טוען גורם בכיר במשטרה. "כשהוא התפתה לדבר בוואטסאפ וחשב שאנחנו לא יכולים לעקוב אחריו - הבנו שהוא שאנן מדי. הוא חשב שיוכל לנהל את הארגון שלו מסין או קוסומוי ולא נגיע אליו, אבל הוא לא ידע שהשתמשנו באמצעים טכנולוגיים משוכללים ביותר לעקוב אחרי כל צעד שהוא עשה".

"עקבנו, ממש ככה, אחרי כל שיחת וידאו וטלפון שהוא ביצע בוואטסאפ", מספר הבכיר. "הוא עשה טעויות של עבריין טירון, והטעות הכי גדולה שלו היא המעורבות שלו ברצח דבורה הירש; רצח של אישה בעולם התחתון הוא קו אדום שלא חוצים. זה גרם ללא מעט עבריינים לעזור לנו להשיג עוד ועוד מידע על המעורבות שלו ברצח, כי הם ראו בחיסולה של הירש, שנעשה לעיני ילדיה, דבר שלא ייעשה".

עד המדינה, לעומת כל מי שהיה מעורב ולו במעט בפרשת הרצח של דבורה הירש, היה הרבה יותר נחרץ בעניין, וסיפר בעדותו כי "ניבי זגורי רצה לבצע טבח. הוא רצה לחסל את כל משפחת  קורקוס".

דבורה הירש ז
נרצחה מול ילדיה. דבורה הירש | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

כזכור, זגורי (45), מואשם בשלושה מקרי רצח שעל פי החשד הוא היה זה שנתן את ההוראה לבצע: רצח עד המדינה טל קורקוס, מי שהפליל אותו ושלח אותו לשבע שנות מאסר בפועל (בכתב האישום נטען כי אריק איטל היה זה שהפעיל את המטען שגרם למותו של קורקוס); הרצח של אלישע סבח בנתניה (שאותו ביצע לפי כתב האישום אריק איטל כנקמה על כך שסבח היה זה שהפליל את אחיו אדם וגרם להכנסתו למאסר עולם כפול); וכאמור רצח דבורה הירש, אשתו של קורקוס, שהייתה זו שהמליצה לבעלה לשמש עד מדינה נגד זגורי.

בנוסף לזגורי, נאשם במעשה רצח אחד גם ראש ארגון הפשע מיכאל מור, שנחשד כמי שסיפק את המטען שהוביל למותו של קורקוס לאנשיו של זגורי תמורת אלפי שקלים.

למעלה משנתיים שזגורי מוחזק באגפי הפרדה ומועבר מעת לעת מבית כלא אחד לשני כדי שלא יצור קשר קרוב עם סוהרים או אסירים. משפטו החל לפני מספר חודשים, ובעוד כשבועיים יעלה עד המדינה על דוכן העדים ויעיד במשך כמה שבועות על חלקם של זגורי ואיטל במעשי הרצח, ושל מור במכירת המטען. זגורי עצמו, כמובן, מכחיש כל קשר למעשי הרצח, וסנגוריו מכנים את עד המדינה שקרן שבעצמו ביצע פשעים חמורים ולא ניתן לסמוך על מילתו.

אריק איטל וניבי זגורי
אריק איטל וניבי זגורי בתאילנד | צילום: פייסבוק\אריק איטל

באפריל 2016, זמן קצר לאחר חיסולה של הירש בכניסה לבניין בו היא מתגוררת אחרי שחזרה ממסע קניות, זגורי עזב את הארץ לסין וקוסומוי ועסק בייבוא רהיטים. במשטרה הספיקו לחקור אותו טרם עזיבתו, אבל הוא הכחיש מכל וכל את מעורבותו ברצח ושוחרר לדרכו.

אחרי שעזב את ישראל, וכדי לא להרגיש לבד מעבר לים, הוא הזמין אליו לקוסומוי את אריק איטל, וזה העלה לפייסבוק שלו תמונות שלו ושל ניבי נוסעים על אופנוע ברחבי קוסומוי. במשטרה עקבו אחר הפייסבוק של איטל, הבינו מהר מאוד את החיבור בין השניים, ומטבע הדברים החלו לבצע האזנות סתר לטלפונים של השניים כולל לשיחות הווידאו שביצעו בוואטסאפ. זו כמובן הייתה טעות קריטית שהובילה את חוקרי ימ"ר נגב להפליל את השניים.

בנוסף, זגורי, שנחשב לאדם חשדן, לא קלט משום מה שעד המדינה, שנחשב למקורב מאוד למור, עלול למכור אותו ובזול בתמורה להצלת עורו. "ניבי לא למד את הלקח מהמקרה טל קורקוס שהיה עד מדינה נגדו. גם בסיוטים הכי גדולים שלו הוא לא חשב שחייל של מור יהפוך לעד מדינה נגדו, ובגללו הוא עלול לשבת שלוש מאסרי עולם", מסביר עבריין מהנגב. "זה ממש לא מתאים לניבי. לכל אחד הוא עושה תחקיר לפני שהוא התחבר אליו, הפעם היהירות והביטחון המופרז שלו הפילו אותו בפח".

חופשי כמו ציפור. בערך

זגורי ידע שהמשטרה עוקבת אחריו, ולכן עזב כאמור את הארץ לפני שהפאזלים בפרשת הרצח של דבורה הירש התחילו להתחבר לתמונה אחת שלמה שהובילה אליו. הוא הרשה לעצמו לדבר בטלפון עם בני משפחתו, חבריו וחייליו, כל זאת כשהוא נמצא תחת מעקב צמוד.

כעת מתברר שגם השימוש בקודים לא עזר לא יותר מדי. כך למשל מיכאל מור כונה 'השמן', המילה 'פרנסה' הייתה קוד לחיסול, ועד המדינה חשף בנוסף שזגורי נפגש עם 'אמריקה', וזה לחץ את ידו. המשמעות היא שהוא רצח את דבורה הירש לבקשתו.

בזמן שהותו במזרח, זגורי וחייליו לא התחברו במיוחד לנציג משטרת ישראל באסיה בזמנו, סנ"צ יוני חג'ג, שלא הרפה מהם וסייע לחפש אחר מידע שיוביל למעצרם; באחד המקרים הופץ סרטון שבו נראה מישהו יורה בתמונה של חג'ג, ובמקביל הופצו נגדו ידיעות מכפישות כאילו פורסמו באתרים הכי גדולים בארץ. בסופו של דבר, אחד המעורבים בפרשה נעצר והוגש נגדו כתב אישום. במשטרה, כך נראה אז, החלו לסגור את הטבעת סביב ניבי זגורי.

חשיפה: המכתב של טל קורקוס למפעיל שלו
עד המדינה ששלח את זגורי לכלא בפעם הראשונה. טל קורקוס | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

והיה גם את העבריין שעקץ את זגורי בעשרות אלפי דולרים. לטענת עד המדינה, זגורי שילם לאותו עבריין 20 אלף דולר בתמורה לחיסולו של קורקוס, אבל זה היה מוכן לבצע את הרצח בתנאי שזגורי יעשה 'כיפה אדומה'  למיכאל מור, יביא אותו לתאילנד והוא (העבריין) יחסל אותו מאחר שמור נחשב ליריבו המר של שמואל הרוש, חברו של העבריין. זגורי סירב, ואותו עבריין פשוט נעלם עם הכסף ולא עמד בהסכם.

זגורי היה כל כך בטוח שאין לו מה לדאוג, וגם אם אנשיו יבצעו את מעשי הרצח, סין לא תסגיר אותו לישראל בגלל שלא קיימים הסכמי הסגרה בין שתי המדינות. וכך, למרות שידע שהמשטרה כבר אספה עליו מידע מפליל, הוא הסתובב חופשי כמו ציפור דרור, ולא ידע שמשטרת ישראל סגרה מאחורי גבו הסכם עם משטרת סין שהוביל לבסוף למעצרו והעברתו לארץ.

כדי להבין עד כמה מצוקתו של זגורי קשה, אפשר לחזור אל המקרה שארע לפני כשבועיים באולם בית המשפט. במהלך הדיון בעניינו, זגורי וכמה מהנאשמים התפרעו באולם והאשימו את השופטים והפרקליטים שתפרו להם תיקים.

העבריין מיכאל מור
חשוד גם הוא. מיכאל מור | צילום: חדשות 2

"אתה רוצה להרשיע אותנו ולכן אתה נותן לפרקליטות להתנהג אלינו ככה. אתה נותן להם לעשות מה שהם רוצים. אתה רוצה להרשיע אותנו בכל מחיר" הטיח זגורי בשופט ולאחר מכן פנה אל נציגי הפרקליטות: "עד המדינה שלכם הוא רוצח! יש לו דם על הידיים!".

ראש ההרכב, השופט נתן זלוצ'ובר, מי שזיכה את זגורי בעבר מעבירת סמים, זעם על התנהלותו ושל חלק מהנאשמים, והורה להוציאם מהאולם. השופט דרשמהם לכתוב מכתב התנצלות, ורק אז יורשו לחזור להמשך הדיונים באולם. בסופו של דבר זגורי  חזר בו וכתב את מכתב ההתנצלות שהועבר לשופט.

עד המדינה אמור להעיד כאמור בעוד כשבועיים נגד זגורי ושאר הנאשמים, ועדותו מתפרסת על פני כמה קלסרים עבים והיא אמור להימשך כמה שבועות ברציפות. "קשה לי להאמין שניבי יזוכה משלושת התיקים", מעריך קצין מודיעין לשעבר שזגורי היה אחד היעדים בהם טיפל. "הוא עשה כל כך הרבה טעויות, שלפרקליטות מספיק גם מאסר עולם אחד כדי לרסק לו את הארגון ולגמור לו את קריירת הפשע".