הכירו בפחדים שלכם

לפעמים אנחנו אפילו לא שמים לב שאנחנו עושים את זה. אנחנו מפחדים ממשהו, אבל לא באמת עוצרים לרגע כדי להבין או להגדיר את התחושה. כדי להתמודד עם דבר, כל דבר, צריך קודם כל להכיר בעובדה שהוא קיים. לא מעט מאיתנו מפחדים להודות אפילו בפני עצמנו בפחדים הגדולים שלנו. אנחנו מקטינים אותם למרות שהם גדולים, אנחנו מתעלמים מהם למרות שהם נוכחים כל הזמן. הצעד הראשון בדרך לנסות לפתור את הבעיה הוא להודות בקיומה.

>> ספרי לנו איזה יעד את רוצה לכבוש וצאי לשופינג על חשבוננו

ספרו עליהם לאחרים

כששומרים בבטן או עסוקים בלהסתיר, הכול הופך להרבה יותר קשה. לספר על הפחד הכי גדול שלכם זה בטח לא צעד קל – אבל הוא ללא ספק יטיב איתכם אם תעשו את זה מול האדם הנכון. כשמשתפים, תחושות הכבדות והלבד שמתלוות לכל פחד או חשש יכולות לפחות באופן דרמטי. אז נכון, סביר להניח שזה לא יעלים את הפחד לגמרי, אבל לפחות תוכלו להרגיש שמישהו בעולם הזה שותף לחשש שלכם, וזה כבר לא מעט. כמו שריטה שרה, "קל הרבה יותר לפחד ביחד".

נסו להעריך עד כמה הם מפריעים לכם

ישנם פחדים ש"תוקפים" אותנו בזמנים מסוימים ובסיטואציות ספציפיות. אם הפחד מופיע לעתים רחוקות במצבים מאוד מסוימים – דעו שהוא הרבה פחות נורא. אבל אם הוא מופיע כל הזמן ומפריע לשגרת היום-יום שלכם – אז בהחלט קיימת כאן בעיה רצינית. נסו להעריך (עם עצמכם או עם חבר/קרוב משפחה שהחלטתם לשתף אותו) עד כמה הפחד הוא גדול ומציק ועד כמה הוא משבש את סדר יומכם או מונע מכם לעשות דברים שהייתם רוצים לעשות. כש"תמדדו" את הפחד ותדעו את מידותיו, תוכלו להילחם בו בצורה טובה יותר.

נסו להבין ממה הם נובעים

זה לא נכון שאנשים גדולים לא מפחדים; כולנו מפחדים ממשהו במידה כזאת או אחרת. פחדים יכולים להגיע ממקומות מאוד מפתיעים או מאוד לא מפתיעים. הכוונה היא שפחד אחד יכול להישמע או להתקבל (גם בפנינו וגם בפני אחרים) כפחד הגיוני ופחד אחר כלא מובן. פחד הוא פחד בכל מקרה, לא משנה אם הסיבה שלו "מוצדקת" או לא. נסו להבין ולפענח ממה בדיוק נובע החשש או הפחד. אחרי שתתנו לעצמכם תשובה כנה ומפורטת, תוכלו לחשוב בצורה בהירה יותר איך מוצאים לכך פתרון.

הילחמו בהם

בפחדים צריך להילחם ובסופו של דבר לנצח אותם. אנחנו יודעים שקל להגיד את זה וקשה הרבה יותר לבצע, אבל במקרה הזה – אתם חייבים. אם אתם מרגישים שאתם לא יכולים לבד – בקשו עזרה, בין אם זה מחבר, מבן משפחה או מאיש מקצוע. כל האפשרויות פתוחות ומקובלות. הפחד הוא לא גזרה משמיים. במקום ללמוד לחיות איתו, שימו לעצמכם למטרה לנצח אותו ולסלק אותו מהחיים שלכם. הבטיחו לעצמכם לנסות להילחם בפחד לפחות פעם אחת מכל הלב ובכל הכוח, בלי לשאול את עצמכם מה אתם חושבים על זה, בלי לרחם על עצמכם. פשוט עשו את זה.