לקבל דחייה זה אף פעם לא כיף, אבל בואו נודה באמת - גם לדחות מישהו שמתחיל אתכם זה מבאס. אתם לא יכולים לענות בחיוב רק כי "לא נעים", אבל אתם גם יודעים שאם תגידו לא, הצד השני יהיה מאוכזב ופגוע, ויש מצב שיתחמק מכם בכל פעם שתהיו בסביבה – או שאתם תרגישו צורך להתחמק ממנו, במיוחד אם זה מישהו מבית הספר, מתנועת הנוער או מחוג ששניכם הולכים אליו.

אז איך מתמודדים עם זה? כך תסרבו לדייט בצורה נעימה ומכבדת:

1. אל תדברו עליהם – דברו על עצמכם

אמירות כמו "את לא הטיפוס שלי" או "לא נראה לי שאתה מה שאני מחפשת" הן אולי אמיתיות וישירות, אבל גם נשמעות מתנשאות. אם תתמקדו בעצמכם, הצד השני לא ירגיש שאתם יורדים עליו. עדיף לומר "אני לא רואה אותך בצורה הזאת", "אני לא מרגיש חיבור" או "אני מחפשת משהו אחר".

2. אמרו תודה

העובדה שמישהו מתחיל אתכם היא מחמאה ענקית (אלא אם כן מדובר בהטרדה אקראית ברחוב או בהצעה מינית בוטה, אבל אנחנו לא מדברים על המקרים האלה). חשבו על זה: מדובר באדם שחשב עליכם לא מעט בשבועות או בחודשים האחרונים, מסמיק בכל פעם שהוא רואה אתכם, ועבורו, הפנים והגוף שלכם מושלמים גם אם אתם עצמכם לא חושבים כך. זה לא מדהים? נעים לדעת שמישהו חושב עליכם בצורה הזאת, במיוחד ברגעים בהם אתם מרגישים קצת פגומים. אז בראש ובראשונה, התחילו את הסירוב ב"תודה". למשל, "תודה, זה ממש מחמיא לי, אבל זה לא כל כך מתאים לי".

3. החמיאו לצד השני

היי, גם אם אתם לא מעוניינים באדם הזה, אתם בטח יכולים לראות את הצדדים הטובים שבו, לא? אולי מדובר בילדה הכי מצחיקה בשבט, או בילד הכי חכם בכיתה. אז למה שלא תחמיאו להם על הדרך, ותתנו להם בוסט קטן לאגו שיאזן את הפגיעה מהסירוב? למשל: "וואו, אני חושבת שאתה ממש מגניב וחכם! אבל אני מתנצלת, אני מחפשת משהו אחר עכשיו".

4. אל תסננו

התחילו אתכם בסמס, ווטסאפ, פייסבוק או בכל אפליקציה אחרת? אל תתעלמו מההודעה כאילו היא לא קיימת. הצד השני יבין היטב שאתם לא בעניין, אבל יחוש פגוע מכך שאתם מתייחסים אליו כמו אוויר. אם סיננו אתכם בעבר, אתם יודעים כמה רע זה מרגיש. ענו בהודעה חוזרת אדיבה, ואפילו שלבו בה אמוג'י מחייך (לא צוחק! זה עלול להתפרש באופן שלילי). למשל, "היי, זה ממש נחמד מצדך, תודה! :) אבל לא נראה לי שאני רואה אותך בצורה הזאת. יום נעים ובהצלחה במבחן מחר!".

5. היו מודעים לשפת הגוף שלכם

אם אתם מסרבים בנחמדות אבל תוך כדי לוקחים צעד אחורה (מילולית), פוזלים הצידה או משלבים ידיים על הגוף, כל המילים היפות לא יצליחו לתקן את הרושם של שפת הגוף שלכם, שמשדרת דחייה, זלזול או חוסר נוחות. אולי לא ידעתם את זה, אבל המוח מייחס למסרים לא מילוליים חשיבות גדולה יותר ממסרים מילוליים. לכן, התאימו את שפת הגוף שלכם למסר שאתם רוצים לשדר. צרו קשר עין, חייכו חיוך עדין, אל תשלבו ידיים ועמדו במרחק סביר מהאדם השני – לא כזה המשדר רתיעה וגם לא כזה החודר למרחב האישי. המילים שלכם כבר יעשו את שאר העבודה.

6. הכירו בתחושות שלהם

בשלב יותר מתקדם של השיחה, אחרי שאמרתם את מה שהיה לכם לומר והצד השני הגיב, אם נראה לכם שהוא לקח את זה קשה, היו אמפתיים אליו ואמרו משהו שמכיר בתחושות שלו. למשל, "אני מבין שאת מרגישה לא משהו עכשיו, גם אני הייתי שם... בכל מקרה, את ממש אמיצה ואני מעריך אותך על זה בטירוף". או: "יש משהו שאני יכולה לעשות כדי לגרום לך להרגיש יותר נוח כשנהיה בסיטואציות משותפות בעתיד? אני יודעת שאולי זה יהיה קצת מוזר עכשיו כי אנחנו לומדים באותה כיתה, אבל מבחינתי זה לגמרי בסדר".

7. אל תספרו לחבר'ה!

אתם לא חייבים לשמור את זה בסוד לנצח, אבל לכל הפחות חכו עם זה קצת. הדבר הכי לא נעים אחרי לקבל דחייה זה לגלות שכל השכבה יודעת על זה. אתם יודעים איך זה: מספרים לחבר אחד, והוא מספר לעוד חבר, וההוא לעוד ידידה, ופתאום הסיפור מתנפח ויוצא מפרופורציה, שלא לדבר על זה שבדרך הוסיפו לו שלל פרטים מופרכים. הצד השני ישנא אתכם עד סוף הלימודים, ובצדק. תנו לדברים להירגע, תנו לאגו של הצד השני להחלים, וספרו, אם בכלל, אחרי שיעבור הרבההה זמן.