1. אתם לא לבד

אם יש לכם חבר או חברה / אח או אחות קרובים שכן יודעים על נטייתכם המינית, אפשר בהחלט להיעזר בהם. לפני שאתם יוצאים מהארון בפני המשפחה אתם חייבים להגיע למצב שבו אתם מרגישים מספיק בשלים לכך, ומוכנים לשלם את המחיר. אם אתם חוששים שההורים יקבלו את זה כל כך קשה עד שהם יטילו עליכם סנקציות כתגובה, אולי כדאי לחכות עם זה לרגע שבו המחיר שתשלמו לא יהיה כל כך כבד.

2. הכינו את הקרקע

חשוב שלא לעשות את הצעד בצורה אימפולסיבית – כלומר, להכריז "אמא אבא, אני הומו" וזהו. הכינו את הקרקע להכרזה - בין אם זה אומר לדבר על הנושא בצורה עקיפה או לדבר על חבר או חברה להט"בי/ת ולשמוע איך ההורים מגיבים לכך. כשבאים לספר להורים חשוב לבוא ממקום שרוצה שההורים יהיו חלק מהתהליך הזה, ולהבהיר להם שבעצם היציאה מהארון אתם רק רוצים לחזק את הקשר.

3. הסבירו בלי להתבייש

חשוב להסביר להורים על הזהות המינית ועל המורכבות שלה. ישנם לא מעט נערים או נערות שאומרים "יש לי מערכת יחסים עם חבר או חברה, אבל אני עוד לא יודע/ת מהי הזהות המינית שלי, אני בודק/ת אותה", או "אני מרגיש שמגיל קטן אני נמשך לבני המין שלי וזה מסקרן אותי". אפשר להגיד להורים שזהות מינית זה דבר מאוד מורכב, ושמאוד חשוב לא להתעלם ממנה. לפעמים ההורים עשויים להגיד: "יש לך חבר/ה להט"בי, אולי זה השפיע עליך" – חשוב להסביר להם שלא נעשים להט"בים בעקבות השפעה של אדם אחר. אולי ההשפעה הזו מאפשרת לבדוק את הזהות המינית, אבל לא לחולל שינויים בזהות שניתנה לכם כשנולדתם.

4. תכננו מראש

לפני שמחליטים לספר להורים, כדאי לחשוב האם עדיף לספר לשני ההורים יחד, או אולי רק לאחד מהם או לאח או לאחות שיהיו שותפים לשיחה ויתווכו. אפשר גם להקריא איזשהו מכתב או להשאיר להם אותו לקריאה בזמן שלהם. תהיה מבוכה בסיטואציה -  אבל זה עשוי להוריד ממנה כובד, ולחסוך התבלבלויות ואמירה של דברים שלא אמורים להיאמר.

5. היו שלמים עם עצמכם

לפעמים המשפחה יכולה לנסות להזיז אתכם מהעמדה שלכם ולגרום לכם "לאמץ" את העמדה שלה. אל תתנו לזה לקרות.

6. התחשבו גם בהם

כשאתם יוצאים מהארון, ההורים שלכם אך נכנסים אליו. הציפייה שהם יבינו אתכם מיד מובנת, אבל לפעמים דווקא ברגע הזה ההורים נכנסים בעצמם לאיזשהו ארון של הסתרה ובושה, חושבים מה הסביבה תגיב וכדומה. לעתים התהליך מלווה ברגשות אשם, והורים רבים עלולים לחשוב "מה יכולתי לעשות אחרת", אפילו שזה ממש לא תלוי בהם. זכרו – בעוד לכם היה הרבה זמן לחשוב על כך, להשלים עם עצמכם ולהחליט לספר לעולם – להם אין את הזמן הזה. התחשבו בהם. זה לא אומר שצריך לחטוף מהם עלבונות ולחיות בסביבה להט"בפובית, אלא לתת להם זמן וכלים, לתת להם לקרוא חומרים בנושא או אפילו להזמין אותם לקבוצות תמיכה להורים לילדים להט"בים. גם אם כרגע נדמה שהם מתייחסים אליכם בקרירות, או אף גרוע מכך, הם עדיין ההורים שלכם והם תמיד אוהבים אתכם, גם אם ייקח להם זמן לעכל את זהותכם האמיתית.

 

לפרטים והצטרפות ל"איגי" (ארגון הנוער הגאה) היכנסו לאתר igy.org.il או שלחו הודעת וואטסאפ למספר 055-98302755