(בת 13) מעריב לנוער שלום. בשנה האחרונה אמא שלי מנסה שנאכל יותר בריא בבית. זה מתבטא בזה שאין חטיפים בבית, וכל היום היא מכריחה אותי לאכול פירות וירקות. אני יודעת שזה בריא, אבל לפעמים בא לי גם חטיף או משהו מתוק. עוד מעט יש לי יום הולדת ואני מתכננת להזמין את חברות שלי למסיבת פיג'מות, שאני רוצה שיהיו בה גם חטיפים ועוגיות, אבל אני מפחדת שאמא לא תרשה לי להכניס את זה הביתה. מה לעשות? כל החיים אני אצטרך לאכול רק דברים בריאים?! הצילו!

הגישה שלי אומרת שבאוכל לא כדאי להכריח. הסיבה היא שזה לא יעיל, ועלול אפילו להשיג את התוצאה ההפוכה. כשמכריחים זה דווקא מוריד את החשק לאוכל בריא, ואז בהזדמנות הראשונה נוותר עליו ונתנפל על הממתקים, ואולי אפילו בכמות גדולה יותר.

אם לאמך חשוב לחנך אותך כך שתזונה בריאה תהיה חשובה גם לך, כדאי לה ללמד אותך לבחור ולרצות בעצמך את האוכל הבריא, לפחות רוב הזמן. בעיקר כדאי לתרגל איך מתמודדים עם פיתויים ומוצאים איזון בתזונה. אפשר לעשות את זה אם דואגים שתמיד יהיה בבית אוכל בריא טעים ומגרה, ונותנים דוגמה אישית של בחירה בו. מעניין אם אמך מתפתה לפעמים לחטיפים ולמתוק, ומה עוזר לה להתפתות פחות. תוכלי אולי לשאול אותה על כך.

לגבי יום ההולדת - אני מציעה לך להסביר לאמך למה חשוב לך שיהיו גם חטיפים. בשביל אנשים רבים מתוקים מסמלים הנאה, פינוק ואירוע חגיגי, ואולי גם מבחינתך זה כך. אני מקווה שתצליחו להגיע להסכמה לגבי הכיבוד. לרוב אפשר לחשוב על אפשרויות בריאות שהן עדיין כיפיות וטעימות, ולשלב גם חטיפים ומתוקים בכמות סבירה.