(בן 13) מעריב לנוער שלום, כבר איזה שבועיים יש לי חלומות מאוד מפחידים. אני כל פעם מתעורר בבהלה ולא מפסיק להזיע. פעם חלמתי שרודפים אחרי, פעם חלמתי שאני נופל ופעם חלמתי שהחדר שלי נשרף. למה זה קורה? מה אני יכול לעשות? אני כבר ממש מפחד ללכת לישון... מקווה שתוכלו לעזור לי.

מה משמעות החלומות? יש הטוענים כי חלומות הם רק חלקי זיכרונות ומחשבות שנותרו מהיום שחלף, שמתערבבים מחדש באופן מקרי בזמן שהם מתארגנים ועוברים עיבוד במוח במהלך שנת הלילה. לעומת זאת, יש הטוענים שחלומות הם לא מקריים אלא בעלי משמעות, וכי הם אחת הדרכים של הנפש לבטא רגשות או מחשבות טעונים במיוחד, כאלה שבמהלך הערות אנחנו מדחיקים מן המודעות. הסיבה לכך שהם מודחקים במהלך היום יכולה להיות החרדה או המתח הפנימי שהתכנים האלה עלולים לעורר. אם כך, יכול להיות שלסיוטים שאתה חווה, מלבד היותם חוויה בלתי נעימה, יש גם תפקיד.

אולי הם הדרך שלך לדבר עם עצמך ולספר לעצמך על תחושות של פחד, חוסר שליטה או חוסר אונים שאתה חווה. כעת תוכל לנסות לברר עם עצמך מה יכולה להיות המשמעות הסמלית של החלומות שלך, כלומר אילו מצבים בחייך מעוררים בך תחושות כאלה. לתמונות ולדימויים שבחלומות אין משמעות קבועה שנכונה עבור כל האנשים, אלא הם אינדיבידואליים לכל אחד. לכן, תוכל לבדוק מה מזכיר לך החלום ומה האסוציאציות שהפרטים בתוכו מעלים בך, כדי להיטיב להבין את המשמעות האישית של החלום שלך.

בסופו של דבר, הדרך היעילה ביותר להפסיק את חזרתם של חלומות הבעתה היא להקשיב למסר שלהם,  לבטא גם במהלך היום ובמילים את רגשות החרדה הטמונים בהם ולבדוק את האפשרות להכניס שינויים בחייך בהתאם - כך שהחלום יהפוך מיותר. 

רוני איס כרמל היא פסיכולוגית חינוכית מומחית