(בת 13) יש לי רצון מאוד גדול לקיים יחסי מין. אני לא יכולה להתאפק, יש לי רצון נועז. יש מישהו שגדול ממני בשנה וחצי, והוא לא מבקש ממני לקדם את הקשר הזה ליחסי מין. האם כדאי לי לשאול אותו אם הוא רוצה, או לחכות? האם בכלל כדאי לקיים יחסי מין בגיל כזה?

את מספרת כי יש לך רצון עז לקיים יחסי מין, ושאת מעוניינת לדעת האם בכלל כדאי לקיים יחסי מין בגילך. בגיל ההתבגרות הרבה נערים ונערות מתחילים לחוש דחפים מיניים, ומתחילים לשים לב כי בסביבה שלהם כולם מדברים על מין ועסוקים בו חלק נרחב מהיום. מדובר במשהו שקשור לגיל שאת נמצאת בו, להתעוררות ההורמונלית בגוף ולמיניות שנמצאת סביבנו במדיה.

את נמצאת בגיל שבו את יכולה לחוש באופן טבעי סקרנות עזה בנוגע לקיום יחסי מין, אבל יש לי הצעה לכיוון נוסף ממנו הדחף ליחסי מין עשוי להגיע – יכול להיות שקיים אצלך חשש מיחסי המין ורצון שההתנסות הזו תהיה כבר מאחורייך. יכול להיות שאת רוצה להרגיש תחושת ודאות ושליטה בנוגע לתחום המסתורי הזה. גיל 13 הוא הגיל בו מתקיים המעבר מעולם הילדים לעולם המתבגרים, ויש רצון רב להאיץ ולזרז את תהליך ההתבגרות, במיוחד אם את מרגישה בוגרת יותר מרוב בני גילך.

אבל, ללא קשר לתחושת הבגרות שלך, לרוב המערכות הנפשיות שלנו (להבדיל מהגופניות) לא מספיק בשלות להתמודד עם ההשלכות הרגשיות של קיום יחסי מין בגיל 13. מין זה דבר נהדר, אך כאשר הוא מתבצע כשהתנאים לא מתאימים לכך (כשאת לא מספיק בשלה רגשית, כשזה לא הפרטנר הנכון), הוא יכול להיות חוויה מאוד קשה. לכן, אני חושבת שאת בהחלט בגיל צעיר מדי ושאת אינך מסוגלת לתפוס את מכלול ההתמודדויות שיחסי המין מביאים עימם. אני לא מדברת רק על סוגיית ההיריון הלא רצוי, מחלות המין, הכאבים והתמודדויות גופניות, אלא על החוויות הרגשיות העמוקות שעלולות ללוות את המין כאשר הוא נעשה כשלא מוכנים לכך באמת: חוויות של בושה, השפלה, כאב נפשי ומחירים חברתיים ואישיים שאולי תצטרכי לשלם במהלך החיים.

אני אומרת לך - חכי, חכי ושוב חכי! אין מה למהר. בין נשיקה צרפתית וקיום יחסי מין יש סולם ארוך מאוד של חוויות מיניות וזוגיות שאפשר לעבור, להתענג ואף להגיע באמצעותן לפורקן מיני, שלעיתים מהנה יותר מהאקט עצמו. הדבר הכי חשוב בכל מגע אינטימי הוא להקפיד להיות עם בן זוג שמכבד אותך, שאת סומכת עליו ומרגישה מוגנת ואהובה עימו. חשוב שיהיו ביניכם רגשות אמיתיים ושהוא לא יכפה עלייך שום דבר שאינך מעוניינת בו.

דנה בכר היא פסיכולוגית קלינית מתמחה בנוער ובמבוגרים