(בת 15) מעריב לנוער שלום. כל החברות והידידים שלי אומרים לי שאני נראית טוב ושיש לי פנים ממש יפות ומחמיאים לי מלא, אבל אני שמנמנה וממש לא מרגישה יפה! כל פעם כשהם אומרים לי את זה אני מתעצבנת עליהם ואומרת להם להפסיק עם זה. אני לא יודעת למה אני מגיבה ככה... יש משהו שאני יכולה לעשות כדי לקבל את עצמי כמו שאני?

איך תוכלי לאהוב את עצמך בדיוק כפי שאת? איך מחזקים את הדימוי העצמי? זו אולי שאלת מיליון הדולר בפסיכולוגיה... תיאוריות רבות נכתבו וגם יושמו. קיימים טיפולים פסיכולוגיים במגוון גישות, ספרי עזרה עצמית, נאומים מלאי השראה וסרטוני הדרכה ביוטיוב. כל אלה יעילים במידות שונות עבור אנשים שונים, וזאת כיוון שלכל אדם יש סיבות שונות שהובילו אותו לא לחבב את מי שהוא, או חלקים מסוימים בעצמו, ואפילו לשנוא אותם לפעמים. נדרש תהליך כדי לשנות זאת. לעתים מדובר בספקות עצמיים קלים, אשר שוככים לנוכח חיזוקים, אישורים מן הסביבה או חוויות הצלחה. לפעמים התנהגות מלאת ביטחון כלפי חוץ, גם אם היא רק "בכאילו" בהתחלה, יכולה להשפיע על ההרגשה הפנימית ולשנות אותה לטובה. במקרים אחרים, רגשות השנאה העצמית הופנמו בעוצמה ולאורך זמן, כך שיש צורך בקשר בינאישי משמעותי או בקשר טיפולי על מנת להרגיש בטוח להכיר ולהתיידד גם עם החלקים השנואים, ולשקם את היכולת לאהוב אותם.

במקרה שתיארת, את מתקשה להאמין למחמאות הרבות שאת מקבלת מסביבתך. אולי את חושבת שחברייך אינם כנים בדבריהם, ואולי את דווקא מאמינה שהם מתכוונים באמת, אבל בכל זאת מתקשה לראות כך את עצמך. אני מציעה לך לנסות לברר למה זה כך. האם מישהו כיום או בעבר התייחס אלייך באופן שיפוטי, התמקד בחסרונותייך, או העביר ביקורת מרובה? האם את חשופה לאחרים שנוהגים להתייחס באופן שיפוטי אל עצמם? חוויות כאלו עשויות להנמיך את הדימוי העצמי, ואף לגרום לך לחוש לא בנוח להתבלט או לקבל תשומת לב חיובית. מאידך, האם יש בחייך קשרים בינאישיים שבתוכם את מרגישה אהובה, מוערכת ורצויה, ללא קשר למראה החיצוני שלך? קשרים כאלה יכולים לחזק את הדימוי ואת תחושת הערך העצמי שלך. מעבר לכך, איך את מרגישה לגבי הנשיות שלך, שחלק ממנה הוא גם מבנה הגוף העגול יותר? ייתכן שמבוכה או אי נוחות לגבי התפתחותך, כפי שנערות רבות בגילך מרגישות, גורמות לך לחוסר ביטחון. התשובות לשאלות כאלה יוכלו לכוון אותך על מה כדאי לך לעבוד, על מנת לקבל את עצמך יותר. מעניין גם לבדוק עם עצמך למה את מבקשת שחברייך יפסיקו להחמיא לך, ומה את חוששת שיקרה אם ימשיכו ואם תאמיני להם. האם החשש הוא מכך שתיחשבי ליהירה, או אולי מכך שאם תאמיני ביופייך לבסוף תתאכזבי בדרך כלשהי?

בסופו של דבר, כיוון שמדובר בהרגשה לגבי עצמך, מה שמשפיע הוא לאו דווקא היגיון או ידע, אלא בעיקר חוויות שמעוררות הרגשה אחרת. לכן, כדאי לך לחפש חוויות כאלה, ואם לא תמצאי - גם לפנות לטיפול פסיכולוגי. זה תחום שבהחלט כדאי להשקיע בו, כיוון שדימוי עצמי חיובי ויציב קשור במידה רבה ליכולת לעמוד על שלך, להשיג את מטרותייך וגם לחוש שביעות רצון ואושר בהמשך החיים.

לאתר של רוני איס-כרמל, פסיכולוגית לילדים, מתבגרים והורים