(בת 14) בחופש הגדול של שנה שעברה התאהבתי בחבר טוב שלי. בתחילת השנה הוא הפך לחבר הכי טוב שלי, והחברה הכי טובה שלי ושלו ידעה שאני מאוהבת בו ובהתחלה נתנה לי עצות. באמצע השנה אמרתי לו שאני אוהבת אותו. אחר כך הוא התרחק ממני למשך כמה ימים ואז הכול חזר להיות כרגיל והחברה הכי טובה שלי נתנה לי פחות עצות. בהמשך השנה אמרתי לו עוד פעם שאני מאוהבת בו, וזה לא הזיז לו.

לקראת סוף שנת הלימודים אני והוא הלכנו ליום הולדת שלה. אני הגעתי לפניו ובינתיים היא שאלה אותי עם אני עדיין מאוהבת בו ואמרתי לה שכן. אבל שבוע לאחר מכן, שזה היה השבוע האחרון של שנת הלימודים, הם נהיו זוג מאחורי הגב שלי אבל לא הסתירו את זה הרבה זמן. אני כעסתי עליה נורא ואז זה השפיע על היחסים שלי איתו ורבתי עם שניהם.

הם נפרדו וחזרנו לדבר קצת - זה היה בתחילת החופש. ועכשיו אחרי שלא דיברתי איתם מאז השלושה ימים הראשונים של החופש אני באתי ביוזמתי והתחלתי להתכתב עם החבר הכי טוב שלי שוב וגיליתי שהם חזרו אחרי שאמרתי לו שוב שאני אוהבת אותו. הפעם הבנתי שאין לי מה לחפש אצלו יותר ושוב רבתי איתו, ובגללו גם עברתי בית ספר. מה שהכי קשה לי בקטע הזה הוא שאיבדתי את שני החברים הכי טובים שלי שנתתי להם את האמון שלי ואת הלב שלי. הם ריסקו לי את הלב פעמיים ואני הפסקתי להאמין בחברים ובאנשים שקרובים אלי. אני לא יכולה לחיות עם זה עוד. מה אני יכולה לעשות?

תשובה:

את כותבת איך איבדת אמון בשני חברייך הטובים וכמה קשה לך עכשיו לסמוך על החברים הקרובים שלך. יש משהו בלתי נסבל בלהרגיש שרוצים מישהו כל כך ולא לזכות לתחושה הדדית כזו. התמודדות עם דחייה היא חוויה מאוד לא פשוטה בפני עצמה, היא מכה קשה לביטחון העצמי ולדימוי העצמי, אולם היא גם חלק מהחיים. לאדם יש זכות שלא לחוש כלפיך את מה שאת חשה אליו. זה לא אומר עליך שום דבר: זה פשוט לא מתאים עבורו. אל ההתמודדות הקשה עם תחושת הדחייה נוספת העובדה כי חברתך, שהייתה מודעת לאורך כל הדרך לכך שאת אוהבת את הילד הזה, כן הצליחה לזכות באהבתו, והם הסתירו זאת ממך. כלומר, לתחושת הדחייה התווספה תחושה של קנאה ושל בגידה באמון. אבל חשוב שתדעי שאמנם זה לא לעניין שחברייך בחרו להסתיר את הקשר שלהם ממך, אבל זה פשוט משהו שהם מרגישים אחד כלפי השני - ללא קשר אליך. ייתכן שבראשם ההסתרה ממך נועדה לשמור עליך כדי שלא לא תיפגעי. אולי הם דווקא מאוד אוהבים ומכבדים אותך ופשוט לא רצו לפגוע בך? ברגע שהם נהיו יחד, לא הייתה דרך קלה לספר לך בלי שתרגישי את השילוב הזה של דחייה, קנאה וכעס. עכשיו הרגע שלך לחשוב מהי הדרך הנכונה עבורך להתמודד עם המצב שנוצר, שהוא מבאס מאוד ומכאיב, אבל גם לא "אשמתו" של אף אחד. מותר לזוג החברים הטובים שלך להתאהב ולהיות יחד. את צריכה לבדוק עם עצמך האם את יכולה ללמוד להיות בקשר עמם למרות התחושות הכואבות ולהבין שלא נעשה כאן דבר בכוונה תחילה, או שזה בלתי נסבל עבורך. עכשיו הזמן לעשות עבודה פנימית עם עצמך, לראות מה עוזר לך להתגבר ולהמשיך הלאה, ואם אינך מצליחה לבד את מוזמנת לפנות לעזרה מקצועית.   

דנה בכר היא פסיכולוגית קלינית מתמחה בנוער ובמבוגרים