(בן 15.5) מעריב לנוער שלום. לפני מספר חודשים יצאתי מהארון ואני מרגיש שאני מוכן להתחיל לקיים יחסי מין עם בנים, אבל אני ממש מפחד ממחלות מין. זה נכון שלהומואים יש סיכוי גדול יותר להידבק באיידס?

מור נהרי, עובדת סוציאלית של הוועד למלחמה באיידס

ראשית, אשמח לברך אותך על היציאה מהארון. בני ובנות נוער להט"בים (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים, ובי- סקסואלים) לעיתים מעלים חששות סביב תהליך היציאה מהארון ואני שמחה לשמוע שהגעת לשלב שבו הרגשת מספיק בנוח לספר למקורבייך על העדפתך המינית. בנוגע לשאלתך, יחסי מין הם דבר שאמור להיות כיף והדדי ונעים, אך שמלווה לעיתים בחששות- במקרה שלך, חששות מפני מחלות מין. יש דרכים להקטין את הסיכוי להדבקה במחלות מין- שימוש מתמיד בקונדום הוא הדרך המובילה והבטוחה ביותר שביניהן.

כל מי שמקיים יחסי מין ללא קונדום עלול להדבק בHIV (הוירוס שגורם למחלת האיידס), אך זו לא הסיבה להמנע מקיום יחסי מין. כמו שרובנו לא היינו נמנעים מנהיגה בגלל החשש מתאונות דרכים, כך אני גם לא ממליצה להמנע מקיום יחסי מין בגלל החשש ממחלות מין. כל עוד שניכם מרגישים מוכנים ורוצים לקיים יחסי מין, שימוש מתמיד בקונדום ייתן לכם את ההנאה שבקיום יחסי מין, עם ההגנה מפני מחלות מין. אם הנושא מעורר בך חשש, הייתי ממליצה לך לצד השימוש בקונדום לדבר על הנושא עם הפרטנר המיני שלך ולדון ביחד באופציה ללכת להיבדק למחלות מין יחדיו או לחוד.

איך לוקחים הורמונים?

(בת 15) מעריב לנוער שלום. נולדתי בגוף של זכר, אבל כבר תקופה אני מגדירה את עצמי כאישה. הייתי רוצה להתחיל לקחת הורמונים ואני אפילו שוקלת לעשות ניתוח לשינוי מין אבל אני לא יודעת כלום על מה שצריך לעשות. איך בכלל מתחילים לקחת הורמונים? מה זה עושה לגוף? אני אשמח אם תוכלו להסביר לי קצת

לכל אחד ואחת מאיתנו יש בגופנו הורמונים שונים. חלק מההורמונים, הם הורמונים שקשורים למין הביולוגי אליו נולדנו (טסטוסטרון לזכרים ואסטרוגן לנקבות). נטילה של הורמונים מסוימים וחסימה של הורמונים אחרים, יכולים להשפיע על הנראות שלנו ועל מאפיינים פיזיים נוספים, ולסייע לייצר התאמה בין המין הביולגי שלנו (זכר או נקבה) לבין המגדר שאנחנו מייחסים לעצמנו (גבר, אישה או על הרצף שביניהם). נוסף לטיפול ההורמונלי ישנם ניתוחים והליכים שונים שאפשר לבצע כמו ניתוח באברי המין או בחזה. כל ההליכים האלו הם הליכים רפואיים ולכן גם ההורמונים וגם המשך התהליך מתבצע ע"י רופא- אנדוקרינולוג. ההמלצה שלי היא לפנות לרופא/ת משפחה שיוכל לעזור לך. אם אין לך רופא או רופאה שאת סומכת עליו, יש באתר האינטרנט של הוועד למלחמה באיידס רופאים ידידותיים לקהילה הלהט"בית שיוכלו לעזור.

גם אתר האינטרנט של עמותת "מעברים" שנותנת מענה לקהילה הטרנסג'נדרית בארץ, יוכל לסייע. חשוב לי להוסיף כי אין שום דבר פסול בהגדרה העצמית שלנו על הרצף המגדרי, להפך- ההגדרה העצמית שלנו היא שלנו והיא חשובה ומשמעותית, גם אם היא שונה ומיוחדת. אך לצד זאת, ההבנה שהגוף והמין הביולוגי שלנו לא תואם למגדר שלנו ולתחושות ולהגדרה שלנו את עצמנו (כלומר, שאנו טרנסג'נדרים), יכולה להיות לא פשוטה ומבלבלת. אני ממליצה לך בחום לא להשאר עם התחושות האלו לבד ולפנות לאחת העמותות והארגונים הרלוונטיים (כמו עמותת מעברים, האגודה למען הלהט"ב, המרכזים הגאים בערים השונות ועוד), או ליועצת בית הספר או לכל דמות שאת מרגישה שתוכל לסייע לך בדרכך ושתאפשר לך לא להיות לבד עם תחושותייך. 

התשובות באידבות הוועד למלחמה באיידס, המקיימים היום (יום רביעי) את פסטיבל וויגסטוק, בשיתוף המרכז הגאה של עיריית תל אביב-יפו ובמימון שגרירויות הולנד והאיחוד האירופאי 

אירוע ההתרמה הנוצץ פסטיבל וויגסטוק 2018 המתקיים משנת 1993, יתקיים השנה ב-6 ביוני, יומיים לפני מצעד הגאווה בתל-אביב, בציון 20 שנה לאלימות המשטרתית שהתרחשה בוויגסטוק של 1998. בשנה זו, הוויגסטוק נחרט בתודעה הציבורית בישראל כסמל להומופוביה ממסדית. עימות אלים התפתח עם כוחות המשטרה, שניסו לפזר את באי הפסטיבל בטענה שהם מרעישים ומפריעים לשכנים. השוטרים פיזרו את ההמון כשהם עוטים כפפות גומי, בגלל חשש מופרך להידבקות ב-HIV. כניסה חינם לקהל הרחב - גן מאיר, 19:00-22:00