(בת 15) היי מעריב לנוער. עד לפני חצי שנה היו לי פצעי בגרות ממש נוראיים ובזמן האחרון יש שיפור משמעותי בגלל טיפול שעשיתי. מדי פעם יוצא לי חצ'קון, אבל לא משהו היסטרי. הבעיה היא שנשארו לי על הפנים צלקות מגעילות מהפצעים שהיו. האם הן ייעלמו עם הזמן? יכול להיות שיש טיפול שיכול להעלים אותן? אני חייבת עזרה!

פצעי בגרות מופיעים כמעט אצל כל בני הנוער. ההתבטאות של אקנה היא בנגעים מסוגים שונים – קומודונים, קשריות ומוגליות. במידה ופצעי הבגרות לא מטופלים בזמן ובאופן נכון, עשויות להופיע צלקות בעור הפנים. כדי למנוע את הופעת הצלקות יש לקבל טיפול מתאים ובזמן. הטיפול יכול להיות על ידי תכשירים שונים או על ידי כדורים במקרים קשים, אבל מה שחשוב הוא למנוע את הופעת הצלקות - מכיוון שכאשר מופיעות צלקות, קשה מאוד לטפל בהן. אני ממליץ שתגיעי לבדיקת רופא עור בהקדם – בבדיקה יהיה ניתן להעריך את מצב הצלקות והפצעים שנותרו ולהתאים עבורך טיפול. בינתיים, אני ממליץ שלא תשתמשי בכל מיני תכשירים לצלקות שמפורסמים באינטרנט או בשאר ערוצי המדיה, הרבה פעמים תכשירים אלה הם יקרים מאוד ולא יעילים בכלל.

פרופ' ארנון כהן, מומחה לרפואת עור ומין בשירותי בריאות כללית

מעריב לנוער שלום - המיטב (אילוסטרציה: Shutterstock, מעריב לנוער)
מה הסיפור של ההפרשות המוזרות? | אילוסטרציה: Shutterstock, מעריב לנוער

(בת 16) מעריב לנוער שלום. בימים האחרונים יש לי הפרשות חומות ודביקות מהנרתיק (המחזור שלי הסתיים לפני פחות משבועיים, כך שאני די בטוחה שזה לא זה). אני מקיימת יחסי מין באופן קבוע כבר כמה חודשים, ובימים האחרונים גם יש לי בחילות. יכול להיות שיש קשר בין הדברים? דרך אגב, אני משתמשת בגלולות.

שלום רב, יש מספר סיבות אפשריות להפרשות מהנרתיק. הפרשות כמו שתיארת מופיעות לעיתים אצל נערות ונשים הנוטלות גלולות עם מינונים הורמונליים נמוכים ואינן מעידות על מצב מסוכן. עם זאת, יש סיבות אחרות להפרשות כאלה, כמו חוסר ספיגה של הגלולה, היריון, פצע בנרתיק, שינוי באופי החיידקים בנרתיק ועוד. הסיבה להפרשות חומות יכולה להיות קשורה לרחם, לצוואר הרחם או לנרתיק עצמו, וכדי לאבחן את הסיבה יש צורך לבדוק אותך. אני ממליצה לך לבצע שני דברים: לקנות בדיקת הריון ביתית (ניתן לקנות את הבדיקה בבתי המרקחת), ולקבוע תור לבדיקה אצל רופא/ת נשים.

ד"ר אורלי גולדשטיק, מנהלת מרפאה גינקולוגית לילדות ונערות של שירותי בריאות כללית במחוז חיפה