(בן 14) מעריב לנוער שלום. לפני יומיים הייתי אצל הרופא בגלל שכאב לי הגרון, והוא אמר שיש לי דלקת ונתן לי אנטיביוטיקה לעשרה ימים. הוא הזהיר אותי שאסור לי להיחשף לשמש בימים שבהם אני לוקח את האנטיביוטיקה, אבל אני כבר מרגיש הרבה יותר טוב ורוצה ללכת עם כל החברים שלי לים! למה אסור לי להיחשף לשמש? ומה זה אומר לא להיחשף לשמש? לא לצאת החוצה בכלל או לא להשתזף?

חלק מהתרופות האנטיביוטיות עשויות לגרום לרגישות בעור. הרגישות מתבטאת בכך שמופיעה פריחה במידה שיש חשיפה לשמש. אם אתה מקבל תרופות מסוג זה, יש להימנע מחשיפה לשמש. אם בכל זאת אתה רוצה לצאת לאור השמש, עליך להקפיד על שימוש בתכשירי הגנה, לבישת בגדים ארוכים וחבישת כובע רחב שוליים. יש למרוח את תכשירי ההגנה מהשמש כרבע שעה לפני החשיפה. בזמן שאתה שוהה בחוץ, יש למרוח את תכשירי ההגנה כל שעתיים-שלוש, על מנת למנוע הופעת כוויות ושלפוחיות, וגם כדי למנוע הופעת נזקי שמש וסרטן העור.

פרופ' ארנון כהן, מומחה לרפואת עור ומין בשירותי בריאות כללית

*

(בת 15) מעריב לנוער שלום. יש לי הרבה נקודות חן על הגוף ועל הפנים שממש מפריעות לי, ושמעתי שאם אני אסיר אותן יהיו לי צלקות. זה נכון? חוץ מזה, קראתי באיזשהו אתר שאפשר להוריד נקודות חן עם חומץ תפוחים בלי ללכת לרופא. האם זה נכון?

כל כריתה של נקודת חן או שומה עשויה לגרום להופעה של צלקת מכוערת. הופעה של צלקות לאחר כריתת נגעים בעור מופיעה בעיקר באזור החזה, הגב העליון והזרועות. חלק מהצלקות שמופיעות מכונות קלואיד (keloid), ובמידה שהן מופיעות - קשה ביותר לטפל בהן. כדי להימנע מהופעת צלקות או קלואידים, יש להימנע ככל האפשר מכריתה של נקודות חן שפירות, בייחוד באזורים שצוינו מעלה. שימוש בכל מיני תכשירים כמו חומץ עשוי לגרום להופעת גירוי בעור ואפילו לכוויות, ולכן אינו מומלץ.

פרופ' ארנון כהן, מומחה לרפואת עור ומין בשירותי בריאות כללית