(בן 13) שלום. יש לי שאלה שמסקרנת אותי כבר הרבה זמן והיא קצת מוזרה - למה אנשים בוכים? כלומר, אני מבין שאנשים בוכים כי הם עצובים או מתרגשים, אבל למה הדמעות יוצאות כשזה קורה? מה המקור של הדמעות? איזה דבר בגוף גורם לדמעות לצאת?

ד"ר אורן יובל, מומחה לרפואת עיניים במרכז לרפואה יועצת של שירותי בריאות כללית באשקלון – מחוז דרום

בגופנו קיימת לכל עין בלוטת דמעות - רקמה שגודלה כזית הנמצאת בין הגבה לגלגל העין (מתחת לעצם שסביב העין ) ולא ניתן להרגישה. רקמה זו מייצרת באופן קבוע דמעות. דמעות אלה נפרשות על העין בזמן המצמוץ ואנחנו לא מרגישים אותן. ישנם שני מצבים שבהן בבת אחת כמות הדמעות הנוצרת גוברת ואז אנו דומעים ומרגישים את הדמעות זולגות מהעיניים. המצב הראשון מתרחש כאשר יש גירוי חיצוני לעין, כמו כניסת גוף זר, גירוי מעשן או רוח וכדומה. 

 

מצב נוסף הוא גירוי רגשי, כמו עצב או התרגשות. מוח האדם מורכב מאוד והמערכת הרגשית (הנקראת גם "המערכת הלימבית") מחוברת בעצבים השולחים תשדורות לכל הגוף, ועצבים אלה מחוברים גם לבלוטת הדמעות. לכן, כאשר אנו עצובים מאוד, העצבים שולחים תשדורת לבלוטה לשחרר בבת אחת את רוב נוזל הדמעות שקיים בה ובמקביל ליצור חדש, וכך העיניים שלנו נרטבות וזולגות מהן דמעות.

למה אחי הקטן מגמגם?

(בת 16) מעריב לנוער שלום. אחי הקטן בן ה-12 הוא ילד רגיל בסך הכול, אבל כשהוא מדבר עם אבא שלי הוא מתחיל לגמגם. למה זה קורה? יכול להיות שאבא שלי מפחיד או מלחיץ אותו? מה הסיבות שגורמות לגמגום? יש דרך לטפל בזה? אימא שלי ממש מודאגת. 

ד"ר ליעד רוטשטיין, פסיכיאטרית ילדים ונוער במרכז לבריאות הנפש ע"ש בריל של שירותי בריאות כללית במחוז תל אביב

שלום רב. גמגום שמופיע רק בסיטואציה אחת אינו הפרעת גמגום, אלא גמגום מצבי שיכול להיות קשור למספר גורמים, חלקם אכן קשורים למצבי לחץ וחרדה. קשה לומר מדוע הגמגום של אחיך מופיע רק כשהוא מדבר עם אבא - ייתכן שזה קשור למאפיינים רגשיים של אחיך, למאפיינים של אביך, לקשר ביניהם, לתוכן המדובר, או למרכיב אחר שלא בא לידי ביטוי בשאלתך. הפרעת גמגום מופיעה לרוב באופן הדרגתי בין הגילאים שנתיים לשבע, כלומר גילאים צעירים יותר מגילו של אחיך. הפרעת גמגום נגרמת משילוב של גורמים גנטיים, פיזיולוגים וסביבתיים פסיכולוגיים. לפי מחקרים, חרדה אינה גורמת לגמגום, אך יכולה להחמיר אותו.

הגמגום קיים בעיקר בדיבור, ולעתים אינו קיים במהלך שירה, דיבור עם חיות מחמד וחיקוי. הפרעת גמגום יכולה לגרום למצוקה נפשית משמעותית ולליקוי תפקודי בחיי היומיום, ולרוב היא חולפת באופן ספונטני בגיל ההתבגרות. הטיפול נעשה לרוב על ידי קלינאית תקשורת באמצעות ריפוי של מכניקת דיבור ואימון. כמו כן, ניתן לשלב טיפול התנהגותי כמו הפחתת מתח וחרדה במהלך דיבור. לצורך אבחון נכון של אחיך, הייתי מייעצת לפנות לבדיקה מקיפה אצל קלינאית תקשורת ובהמשך אולי גם לפנות לייעוץ נפשי -  רופא המשפחה יכול לעזור בהפניות לאנשי מקצוע.