(בן 16) לחבר טוב שלי יש מין זולה כזאת על הגג של הבית שלו, מלאה בספות ישנות עם שמיכות, מצעים ופופים. העניין הוא שהספות מטונפות בטירוף, ממש מלוכלכות ומגעילות, אבל לא נעים לי לומר על זה משהו - אז אני פשוט מתיישב ונגעל. האם אפשר לקבל מחלות מלכלוך ברמה הזאת? כל פעם שאני אצלו אני מתחיל להתגרד...

ספות ומצעים ישנים עלולים להיות בית חמים ונעים לפשפשים שלא תמיד ניתן לראותם, ולכן עדיף להימנע משימוש בהם. במידה ומופיע גרד לאחר ישיבה על רהיטים אלו והוא חולף לאחר מספר שעות, אין צורך במעקב או בטיפול מיוחד. במידה והגרד נמשך או שהחלה להופיע פריחה, צריך לפנות לרופא להמשך טיפול.

ד"ר יואב זהבי, רופא בכיר במחלקת ילדים א' במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

*

(בן 17) התחלתי לשכב עם חברה שלי שאני מאוד אוהב אותה לפני כמה חודשים. הבעיה היא שיש לה ריח ממש רע שם למטה. לא נעים לי לומר לה על זה שום דבר, כי אני מפחד שהיא ממש תיפגע ממני. האם יש דרכים למנוע את הריח הזה, בלי שאני אספר לה מה הבעיה? יש אולי משהו שכדאי לי להמליץ לה לאכול או משהו כזה?

שלום, אני שמחה לקרוא עד כמה חברתך חשובה לך ועד כמה חשוב לך לא לפגוע בה. לאיבר המין הנשי יש ריח אופייני ותקין, אך ישנם מצבים שיכולים לגרום לשינוי הריח של כל הפרשות הגוף - כמו למשל אכילה של מזון מתובל. יש מצבים נוספים שעלולים לגרום לשינוי הריח של הפרשות הנרתיק כמו שינוי ביחסים בין החיידקים שנמצאים שם באופן נורמלי, גוף זר שנשכח בנרתיק (טמפון, קונדום שהחליק ועוד) וגם מצבי דלקת שונים. לא ניתן לתת אבחנה והמלצות ללא בדיקה, ולכן אני ממליצה לך להציע לחברתך לפנות לבדיקה של רופא נשים כדי לוודא שהכול תקין. 

ד"ר אורלי גולדשטיק, מנהלת מרפאה גינקולוגית לילדות ונערות של שירותי בריאות כללית במחוז  חיפה