(בת 16) היוש מעריב לנוער. אני ממש מתה על סודה. התחלתי לשתות את זה אחרי שאמא שלי אסרה עלינו לשתות שתייה מתוקה. הבעיה היא שחברה שלי, שאמא שלה תזונאית, אמרה לי שסודה זה גם ממש לא בריא, וזה עושה בעיות עם הסידן או משהו כזה. זה נכון? מה לא בריא בזה? זה כולה מים עם גזים...

אין ספק שסודה עדיפה על משקאות מוגזים המכילים סוכר, אולם הפרזה בשתיית סודה עלולה להזיק גם היא. הסודה מכילה חומצה פחמתית, שבצריכה עודפת עלולה לגרום לנזקים שונים בגוף, הנובעים מכך שהגוף מנסה לפצות על עודף החומציות בדם. אחד המנגנונים שיפעלו במקרה כזה הוא יציאה של סידן, שהוא מינרל בסיסי, מהעצם. בנוסף, חומציות יתר בדם עלולה לפגוע במערכת החיסון ומגדילה סיכויים לחלות במחלות פרקים, מחלות לב, מחלות עיכול, קנדידה, עייפות וכאבי ראש, ועלולה לגרום גם לנשירת שיער, דיכאון ובעיות עור.

נסי להתרגל לשתיית מים. תוכלי לקשט את המים בפלחי תפוז או לימון ולהשתמש בכוסות מעוצבות. כמו כן, להרבה אנשים קל יותר לשתות מים בטמפרטורת החדר ומבקבוק. התחילי להסתובב עם בקבוק צמוד ושתי ממנו בכל הזדמנות, ובבית השתמשי בכוסות וקנקנים מקושטים כדי לעודד את רוחך. עם הזמן חיכך יתרגל לטעם.

עדינה בכר, דיאטנית בכירה בשירותי בריאות כללית


(בן 13) לפני חצי שנה בערך שברתי את הרגל כששיחקתי כדורגל. הורידו לי את הגבס כבר די מזמן, אבל אני מרגיש אי נוחות מוזרה ברגל שלא עברה לי מאז הגבס. אמא לקחה אותי לרופא שאמר שהכול נראה לו בסדר, אבל התחושה הזאת לא עוברת ואפילו נהיית גרועה יותר! אמא אומרת שזה רק בראש שלי... זה נכון?

קשה לענות במדויק כי חסרים פרטים, אך אם היית מקובע בגבס לתקופה ממושכת, יש ככל הנראה דלדול של שרירי הירך וזה מה שגורם לתחושתך המוזרה. הפתרון הוא חיזוק שרירי הירך והשוק בשחייה, פיזיותרפיה ותרגול. למשל: תרגילי הנפה של הגפה הפגועה כשהיא ישרה והחזקתה באוויר למשך מספר שניות. עם התחזקות השרירים יש לשער שהתחושה המוזרה תחלוף. כמובן שאם יש ספק לגבי בעיה חמורה יותר, מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.

ד"ר אהרון מיכאל, מומחה בכירורגיה אורתופדית של שירותי בריאות כללית במחוז חיפה