(בת 13) מעריב לנוער שלום. האורתודנט שלי אמר לי שאני צריכה לעשות גשר, אז בדקתי בגוגל וביוטיוב וממה שהבנתי צריך להסתובב עם הגשר הרבה זמן ואסור לאכול או לשתות מתוק, אסור לאכול דברים קשים, ובהתחלה צריך לאכול רק דברים רכים. השיניים שלי לא ממש עקומות, אז אני לא יודעת אם כדאי לי לעשות גשר או שעדיף לי להשאיר את המצב כמו שהוא. חוץ מזה גשר גם עולה די הרבה כסף... מה לעשות?

שיניים עקומות, מלבד העניין האסתטי, עלולות לעיתים להקשות על צחצוח השיניים ולגרום למחלות שיניים עקב אי הסרה מספקת של הרובד החיידקי, ועל כן יישור שיניים מומלץ וחשוב בעת הצורך. מלבד השיפור האסתטי שיש לטיפול להציע, המטרה החשובה המשמעותית כאן היא בריאותית. זה נכון שיש להימנע מנגיסת מאכלים שעלולים לנתק את הסמכים ממקומם ולהקפיד הקפדה יתרה בצחצוח, אך זה לא מונע ממיליוני ילדים ונערים מרחבי העולם לבצע יישור שיניים. בגיל הגדילה, יישור השיניים יכול להיות קצר יותר מבחינת משך הזמן (יכול לנוע בין שנה עד שלוש שנים), כשפרץ הגדילה מנוצל כאן ומסייע להזיז את השיניים למקומן בקלות יותר - ככל שהגיל מבוגר יותר ייקח יותר זמן להגיע לתוצאה הרצויה.

בנוגע לשיקול הכספי - את יכולה לנסות לברר במסגרת הביטוחים המשלימים של קופות החולים השונות אפשרויות לבצע יישור שיניים בהנחה משמעותית, כשאת הסכום שנותר לשלם יהיה אפשרי לפרוס לתשלומים.

אין ספק שבמידת הצורך הטיפול מומלץ, ושימי לב שאת גם נמצאת בגיל הנכון לבצע את הטיפול באופן הקל והמהיר ביותר. בני נוער רבים עוברים טיפולי יישור שיניים ותוכלי להחליף עמם חוויות ורשמים מהטיפול, שתוצאותיו אמורות לשפר את בריאות השיניים ואיכות החיים באופן כללי, וזאת במקביל לשיפור האסתטי הרצוי.

ד"ר חגי סלוצקי, רופא שיניים ראשי של רשת מרפאות כללית סמייל

(בת 14) הייתה לי דלקת בעין שעברה אחרי טיפול באנטיביוטיקה. אחרי כמה ימים הופיעה לי נפיחות בעין שירדה בהדרגה עד סוף היום, אז שאלתי את הרופא מה זה אומר והוא אמר שהדלקת עברה. זה עדיין מאוד מפריע לי כי העפעפיים שלי נפוחים ואני מרגישה שזה לא יפה ואפילו מגעיל. מה לעשות?

ציינת כי סבלת מדלקת עיניים שחלפה לאחר טיפול תרופתי ולאחריה הופיעה נפיחות בעפעפיים. בדלקות ויראליות ידוע על סיבוך שמופיע לאחר שהעין הבריאה כביכול, ומתאפיין בירידה בראייה, תחושת חול בעיניים ונפיחות בעפעפיים. האבחון של הסיבוך לאחר דלקת ויראלית נעשה על ידי רופא עיניים בבדיקה על ידי מנורת סדק. הטיפול למצב זה הוא לרוב באמצעות טיפות סטרואידים. אם הנפיחות בעפעפיים מלווה גם בגרד של העיניים ודמעות, ייתכן שמדובר בדלקת עיניים אלרגית. במצב הזה לרוב קיים גם רקע אלרגי כללי כמו אסטמה או דרמטיטיס אטופית, ובמקרה זה הטיפול לרוב הוא בתחליפי דמעות ובטיפות אנטי אלרגיות אותם יוכל לרשום לך רופא העיניים המטפל. אם מדובר בנפיחות בשתי העיניים ובבצקות בבמקומות שונים בגוף, ייתכן שמדובר בבעיה כללית כלשהי, כמו בעיה בבלוטת התריס - מצב זה דורש אבחון וטיפול על ידי רופא המשפחה או רופא הילדים המטפל.

ד"ר אורלי הלחמי-אייל, מומחית לרפואת עיניים של שירותי בריאות כללית במחוז צפון