1. מפלס החצ'קונים יורד כאשר מקיימים יחסי מין

מיתוס זה טרם אושר על ידי הספרות המקצועית; קיום יחסי מין לא הוכח להיות אחד מהגורמים או הטיפולים המומלצים לאקנה. מה שכן ידוע זה שהורמונים מסוג אנדרוגנים (הורמון גברי) מחמירים את הפרשת חלב, מה שמחמיר את האקנה, ואילו הורמונים מסוג אסטרוגנים (הורמון נשי) משפרים את המצב.

שורה תחתונה: לא הוכח מדעית.

2. לחץ נפשי גורם להופעת חצ'קונים

גם למיתוס זה אין הוכחות. יחד עם זאת, אנחנו הרופאים רואים בשטח כי אקנה לעיתים מחמיר במצבי לחץ. הסיבה לכך נעוצה בעיקר בעובדה שבמצבי לחץ נוהגים לטפל פחות טוב בעור ולא מקפידים על תזונה מאוזנת.

שורה תחתונה: לא הוכח מדעית, אבל עדיף להישאר רגועים.

מיתוסים על אקנה (אילוסטרציה: Shutterstock, מעריב לנוער)
כדאי להישאר רגועים | אילוסטרציה: Shutterstock, מעריב לנוער

3. ההורמונים המופרשים בגוף בעת התאהבות טובים לעור הפנים

אסטרוגנים, ההורמונים המופרשים בעת התאהבות והתרגשות גם אצל גברים וגם אצל נשים, אכן מיטיבים מאוד עם האקנה. אך השינוי ההורמונאלי אינו דרסטי בעת התאהבות, כך שייתכן שעצם ההרגשה הטובה, המצב הנפשי שמשתפר והטיפול המוקפד בעור הפנים ובאסתטיקה הם אלו שאחראים לכך.

שורה תחתונה: נכון בחלקו, שווה לנסות.

4. אקנה זה מדבק

אקנה היא אינה תופעה מידבקת. אמנם לחיידקים מסוימים ישנו תפקיד בהתהוות האקנה, אך בכל מקרה אין מדובר בבעיה מדבקת כלל.

שורה תחתונה: לא נכון.

5. שוקולד מוציא חצ'קונים

נכון להיום לא התגלה קשר מדעי מוכח בין אוכל עתיר שומן להחמרה באקנה. אולם לא ניתן להתעלם מכך שישנם אנשים הסובלים מאקנה אשר קיימת אצלם החמרה בפצעונים לאחר אכילת מאכלים עתירי שומן (שוקולד, פיצוחים, גבינה צהובה ועוד), ולאנשים אלו אכן כדאי לחשוב פעמיים לפני אכילת אוכל כזה בכמויות גדולות.

שורה תחתונה: יש לבדוק כל מקרה לגופו.

מיתוסים על אקנה (אילוסטרציה: Shutterstock, מעריב לנוער)
אפשר לזרוק את רגשות האשם | אילוסטרציה: Shutterstock, מעריב לנוער

6. מריחת משחת שיניים על החצ'קונים מעלימה אותם

לא נכון, זה בעיקר מפחיד את בן הזוג והשכנים. היום ישנו מגון עצום של תכשירים רפואיים מקומיים (כמו דואק ג'ל ועוד) שניתן למרוח על הפנים במקרים של אקנה. הייתי ממליצה להשתמש בתכשירים רפואיים יעודים שהוכחו כיעילים לאקנה ולא בתכשירים שמיועדים לבריאות הפה.

שורה תחתונה: לא נכון כלל.

7. אסור לפוצץ את החצ'קונים

התעסקות בפצע (חיטוט, ניקוז, לחיצות וטלטולים) רק מחמירה את הפציעה בעור, מעמיקה את הפצע ומגבירה את הסיכוי לכך שיישארו סימנים או צלקות לאחר שהפצע עצמו מחלים. במקרים מיוחדים בהם יש נגע גדול אני ממליצה להתייעץ עם רופא לשקילת ניקוז. בכל מקרה, אסור לחטט בפצעים לבד.

שורה תחתונה: נכון בהחלט.

8. גילוח עלול להחמיר את האקנה

גילוח אכן עלול במקרים מסוימים להחמיר אקנה או דלקת בזקיק השערה.

שורה תחתונה: נכון.

אקנה (צילום: Shutterstock, מעריב לנוער)
לא לפוצץ את החצ'קונים! | צילום: Shutterstock, מעריב לנוער

9. מריחת איפור שמן מחמירה את מצב האקנה

כל תכשיר שומני, בין אם זה מייק-אפ, תכשיר לחות או כל תכשיר אחר על בסיס שומן, עלול להחמיר מאוד את האקנה. חשוב לזכור כי כאשר יש אקנה או נטייה לאקנה יש להשתמש בתכשירי לחות ייעודים לעור כזה, כמו אקניל תחליב, וכן להשתמש בתכשירי איפור נטולי שומן. בנוסף, חשוב לזכור כי עור צעיר אינו זקוק להרבה לחות מבחוץ, ובטח לא ללחות שמתאימה לעור מבוגר יותר (לא לקחת את הקרם של אמא!).

שורה תחתונה: נכון מאוד.

10. ניתן להפחית את כמות החצ'קונים בעור הפנים רק באמצעות תרופות

לא רק. ישנם תכשירים שיכולים לשפר מאוד את המצב, למשל טיפול יומיומי בסבון ייעודי כמו אקניל ווש, ואני ממליצה גם להתייעץ עם רופא עור ולקבל המלצה ספציפית בהתאם למצב העור, אך בהחלט יש מה לעשות.

שורה תחתונה: יש לבדוק כל מקרה לגופו.


ד"ר להבית אקרמן היא רופאת עור בשירותי בריאות כללית