(בת 13) בזמן האחרון אני נוחרת וזה ממש מביך. אני ישנה מלא אצל חברות והן צוחקות עליי ולפעמים מקליטות את הנחירות. זה מביך אותי מאוד, אבל אני לא יכולה לשלוט בזה. האם יש דרך להפסיק את זה? תודה בכל מקרה!

נחירה היא תופעה שכיחה מאוד באוכלוסייה. התופעה נובעת בעיקר מהיצרות בדרכי הנשימה באזור האף, החך והלוע. בזמן השינה האוויר העובר דרך אזורים אלה מרעיד את הרקמות וגורם לנחירה.

לרוב הנחירה אינה קשורה במחלה והיא בעיקר הפרעה חברתית, בדיוק כפי שאת מתארת. עם זאת, בחלק מהמקרים נחירה יכולה להיות ביטוי למחלה שנקראת "דום נשימה בשינה". במקרים אלה, הנחירה מלווה במצב של הפסקות נשימה קצרות בשינה. אם יש הרבה הפסקות כאלה - זה משפיע על בריאות הגוף שלנו: זה פוגע באיכות השינה וגורם לנו להיות ישנוניים במשך היום, למרות שינה מלאה בלילה. הפרעת דום נשימה בשינה יכולה להיות מלווה בכאבי ראש, יובש בפה, יקיצות בלילה, תחושת מחנק והזעה לילית. חשוב לציין שהפסקות הנשימה עצמן אינן מסוכנות, אבל שהן פוגעות בבריאותנו בעקיפין.

אחד הגורמים העיקריים להופעה של נחירות חזקות ולהפסקות נשימה בשינה הוא עליה במשקל הגוף. במקרים אלה, כאשר יורדים במשקל קיים שיפור משמעותי גם בנחירות וגם בהפסקות הנשימה (במידה והן קיימות). הופעה של נחירות בגיל ההתבגרות יכולה להיות קשורה לעלייה במשקל, אבל גם לתהליכי הגדילה המאפיינים את הגיל הזה. גדילה זו מלווה גם בשינויים במבנה האנטומי של מערכת הנשימה העליונה - אף, לשון, שקדים, חך ולוע.

אני ממליץ לך לבקש מההורים לקבוע לך תור לרופא אף אוזן גרון, על מנת שיבדוק אם קיימת בעיה חסימתית באזור האף והלוע. בחלק מסוגי הבעיות שגורמות לנחירות ניתן לטפל בצורה פשוטה יחסית על ידי תרסיס לאף, ובמקרים מורכבים יותר ניתן לשקול ניתוח. במידה וקיים חשד שאת גם עושה הפסקות נשימה, מומלץ גם לבקש הפניה למרפאת שינה ולשקול בדיקת שינה.

לסיום, חשוב להדגיש ששינה חשובה לגוף שלנו בדיוק כמו אכילה, שתייה והאוויר שאנחנו נושמים. שינה טובה מאפשרת לגוף שלנו לחדש את עצמו, לתקן תקלות שהתרחשו במשך היום ולחזק את מערכת החיסון שלנו. בגילך, שינה טובה חיונית גם לגדילה ולהתפתחות, מכיוון שהורמון הגדילה מופרש בעיקר בזמן שינה.

ד"ר שלומי בן משה, מומחה ברפואת המשפחה ורופא במרפאות שינה של שירותי בריאות כללית במחוז חיפה