איך להעלים פסי מתיחה?

(בת 14) מעריב לנוער שלום. בזמן האחרון אני שמה לב שיש לי כמו סימני מתיחה בצבע שקוף כזה על אזור החזה. מה זה אומר? זה מסוכן? החזה שלי כבר התחיל לגדול קצת ואני לובשת חזייה שנה בערך. יש קשר בין הדברים? הסימנים האלה ייעלמו מתישהו?

ד"ר רינה פרידמן, מנהלת מרפאת שירן – שירות יעוץ רפואי לנוער של שירותי בריאות כללית במחוז חיפה

מה שאת מתארת אלה הם פסי מתיחה, כפי שהגדרת זאת בעצמך. פסי מתיחה מופיעים אצל כולנו במקומות שבהם העור נמתח בקצב מהיר, כמו חזה שגדל תוך כמה חודשים, או ירכיים שגם כן מתפתחים אצל בנות בגיל ההתבגרות. אצל בנים, שלרוב גדלים בקצב מהיר יותר, פסי המתיחה מופיעים לעיתים בגב. פסים אלה חולפים, אך זה עלול לקחת מספר חודשים.

למה מגרד לי בשדיים?

(בת 16) מעריב לנוער שלום. כבר חודש בערך שמאוד מגרד לי בשד הימני. זה גירוד כזה שבא והולך, אבל הוא קורה כמעט כל יום. אין לי פריחה, סימן אדום, או עקיצה או משהו כזה – זה פשוט מגרד. קראתי באינטרנט שזה יכול להיות סימן לסרטן וממש נלחצתי! האם זה נכון? מה זה יכול להיות?

ד"ר טטיאנה דורפמן, רופאה כירורגית בכירה של שירותי בריאות כללית במחוז חיפה

שלום רב. גירוד בעור השדיים בדרך כלל מצביע על מצב שפיר שלא קשור למחלת הסרטן. הסיבות השכיחות לגירוד בעור השדיים יכולות להיות תגובה אלרגית לבד של הבגדים, גירוי כתוצאה מחוסר אוורור של האזור ותגובה לריסוס של בושם או דאודורנט. לפעמים גירוד עור השדיים עשוי להיות קשור לשינויים הורמונליים או ליובש בעור. במקרים נדירים גירוד עור השדיים יכול להיות סימון ראשוני למחלת סרטן השד, אך בעיקר כשהוא מלווה בפצעים באזור הפטמה והעטרה. עם זאת, מומלץ להיבדק אצל רופא.

איך מטפלים באלרגיה לאבק?

(בת 18) אני אלרגית לאבק, ובגלל שתרופות לאלרגיה לא עוזרות לי, אמרו לי שכדי להיפטר מהאלרגיה אני אצטרך לעשות כמה חיסונים במשך כמה שנים, ושזה גם לא בטוח יעזור במאה אחוז. האם יש פתרון אחר?

ד"ר דוד נוסם, רופא בכיר לאלרגיה של שירותי בריאות כללית במחוז חיפה

לצערנו, אף טיפול ברפואה, בכל תחום, לא בטוח במאה אחוז וגם לא פותר את הבעיה במאה אחוז. הטיפול החיסוני באלרגיה (אנחנו קוראים לו "אימונוטרפיה") מצליח ב-70-80 אחוז מן המקרים לשפר מאוד את איכות החיים של המטופל (ויכול להוריד את כמות הסימפטומים ב-80 אחוז) ולכן הוא מומלץ לאנשים שטיפול תרופתי מניעתי לא עזר להם. חשוב לדעת שהטיפול החיסוני באלרגיה ניתן בזריקות, ועל כל חייב להיעשות במרפאת אלרגיה. קיים גם טיפול חיסוני בטיפות תת לשוניות אשר ניתנות כל יום בבית, אך טיפול זה עדיין לא כלול בסל הבריאות של מדינת ישראל.