האם יש סימפטומים שמצביעים על הידבקות ב-HIV?

(בת 17) מעריב לנוער שלום. לפני כמה חודשים התחלתי לצאת עם מישהו שמבוגר ממני בשנתיים. יש לו הרבה יותר ניסיון מיני ממני, והוא היה עם הרבה בנות. לפני כמה זמן שכבנו, והוא רצה שנעשה את זה בלי הקונדום. הסכמתי כי אני לוקחת גלולות, אבל אני מפחדת שבגלל שלא נבדקנו לפני יכול להיות שנדבקתי באיידס. אני לא יודעת מה הסימפטומים... האם יש סיכוי בכלל להידבק מפעם אחת בלי קונדום?

גלולות למניעת היריון מונעות רק היריון ולא מונעות הדבקה במחלות מין או ב-HIV (הנגיף שגורם למחלת האיידס). כמו כן, לעיתים, מספיק מגע מיני אחד בלי קונדום, כדי שתתקיים הדבקה. לכן, מה שעלייך לעשות כעת, הוא להמתין שיעברו שלושה שבועות מהיום בו קיימתם את יחסי המין ולגשת לעשות בדיקה לגילוי HIV, אבל חשוב שתדעי שברוב המקרים, אפשר לזהות הדבקה כבר לאחר שלושה שבועות מרגע החשיפה לנגיף.

עם זאת, על מנת לשלול הדבקה ב-100% ולבדוק את שאר מחלות המין, יש לבצע בדיקה נוספת, לאחר שלושה חודשים מקיום יחסי המין. אני ממליצה לך להגיע עם בן הזוג החדש שלך לביצוע הבדיקות, זה משהו שיכול ממש לקרב ביניכם ולחזק את הקשר שלכם ואת התקשורת שלכם סביב המיניות. בכל מקרה, אין סימפטומים שמצביעים על הדבקה בנגיף ה-HIV , והדרך היחידה לדעת בוודאות היא לבצע בדיקה. לעומת זאת, למחלות מין אחרות כן יש סימפטומים חיצוניים, ולכן כדאי שתגלי ערנות לגוף שלך בזמן הקרוב - במידה ומשהו מרגיש לא נעים, שורף, מגרד, מעקצץ או שונה מהרגיל, גשי לרופא/ת הנשים שלך לבדיקה. כל טוב!

האם אפשר להידבק ב-HIV דרך מין אוראלי?

(בן 17) מעריב לנוער שלום. לפני שנה יצאתי מהארון, ומאז אני מקיים יחסי מין עם גברים. אני תמיד משתמש באמצעי מניעה, אבל לפני כמה זמן קיימתי מין אוראלי ללא קונדום עם בחור שלא הכרתי כל כך טוב, והוא גמר בזמן שירדתי לו. מן הסתם לא שאלתי אותו אם הוא נשא, אבל מה הסיכוי שנדבקתי במחלה כלשהי רק ממין אוראלי?

אני רוצה להרגיע אותך ולספר לך שעד היום לא היה תיעוד בספרות המקצועית להדבקה בHIV- בעקבות מין אוראלי בלבד, ולכן הסיכוי להדבקה ב-HIV מהמגע שתיארת הוא תיאורטי בלבד. יחד עם זאת, חשוב שתדע שההמלצה שלנו היא לקיים יחסי מין אוראליים עם קונדום, ובמקרה שכן מתרחשת גמירה בפה, עדיף לירוק את נוזל הזרע באופן מידי (או לחילופין לבלוע, ואז הסביבה החומצית של הוושט משמידה את הנגיף). בנוסף לכך, חשוב שתדע שישנן מחלות מין אחרות שעלולות לעבור במין אוראלי, לכן אני ממליצה לך להמתין שיעברו שלושה חודשים מהמגע המיני שקיימתם ותיגש לעשות בדיקה לגילוי מחלות מין באחד ממרכזי הבדיקות בארץ בצורה אנונימית, או שתבקש מרופא/ת המשפחה שלך הפנייה לבדיקה דרך קופת החולים בחינם. בהצלחה!

האם כדאי להיבדק לפני שמתחילים לקיים יחסי מין?

(בן 16) מעריב לנוער שלום. חברה שלי רוצה שנלך להיבדק לפני שנתחיל לקיים יחסי מין (היא בתולה ואני לא). אני מבין שזה חשוב לה, אבל לפני שפגשתי אותה קיימתי יחסי מין רק פעם אחת, ושנינו היינו בתולים לפני. האם יש בכלל סיכוי שאני נשא של מחלת מין כלשהי, או שזה מיותר שנלך להיבדק?

שלום לך. אני שמחה שכתבת לנו. הבקשה של חברה שלך היא בקשה נהדרת ואני שמחה שהיא ואתה משוחחים על הנושא. כדאי שתדע שהמתכון לזוגיות מוצלחת ולחיי מין מהנים הוא תקשורת פתוחה וכנה, גם סביב נושאים שעלולים להיות "מביכים" - ולכן כל הכבוד לשניכם.

בנוגע לשאלתך - זה אף פעם לא מיותר ללכת להיבדק. לא ציינת האם בפעם האחת שבה קיימת יחסי מין זה היה עם קונדום או בלי וחשוב לי שתדע שקונדום הוא אמצעי מניעה מצוין שמונע הדבקה ברוב מחלות המין וגם היריון בלתי רצוי. יחד עם זאת, ישנן מחלות מין שכן יכולות לעבור למרות השימוש בקונדום או לעבור במגעים מיניים ללא חדירה ולכן אני ממליצה לכם לגשת ביחד ולבצע בדיקה לכלל מחלות המין. לאחר קבלת התשובות, במידה והן יהיו שליליות, תוכלו לקיים יחסי מין בראש שקט, עם הרבה ביטחון וכך גם תוכלו להתרכז רק בהנאה ובכיף של שניכם. שיהיה בהצלחה!

האם נגיף ה-HIV יכול לעבור דרך מחט של קעקוע?

(בת 16) מעריב לנוער שלום. שמעתי שאפשר להידבק באיידס משימוש במחטים. אני רוצה לעשות קעקוע, אבל עכשיו אני מפחדת שאני עלולה לחלות במשהו. זה הגיוני? אפשר להידבק ממחט של קעקוע?

שלום לך, יקרה. קיים סיכון נמוך שנגיף ה-HIV, יעבור דרך מחט של קעקוע שאינה סטרילית. הסיבה לכך היא שכמות הדם שיכולה "להסתתר" בתוך סוג המחט שמשתמשים בה לקעקועים, היא מלכתחילה קטנה מאוד. כמו כן, כאשר נגיף שמצוי בכמויות דם מאוד קטנות בא במגע עם האוויר, הוא מתחמצן יחסית מהר והופך ללא פעיל. בנוסף לכך, דעי שמבנה מחט הקעקוע הוא כזה, שהדם לא יכול לעבור ממנו אל בקבוק הצבע, ולכן אין חשש שהנגיף יישאר בתוך הבקבוק ויעבור דרך המחט למישהו אחר.

בכל מקרה, חשוב לי שתדעי שמקעקעים מורשים, מחויבים לפתוח מחט חדשה בפני הלקוח, ומכיוון שישנם נגיפים וחיידקים אחרים בעלי סבילות גבוהה יותר לתנאי הסביבה (הפטיטיס B ו-C) מומלץ לעשות קעקועים במקומות מוכרים בהם התנאים וכלי העבודה חד פעמיים או עוברים תהליך סטריליזציה.

התשובות באדיבות מירב אורן, רכזת תחום מיניות בריאה של הוועד למלחמה באיידס ויועצת חינוכית.