אין דבר מבאס יותר מלקום בבוקר ולגלות אורח חדש על הפרצוף שלכם - שהגיע בתזמון רע במיוחד, כי אתם לא מוכנים להכנסת אורחים. מבטכם מסתובב בבאסה בחדר האמבטיה, עד שהוא נופל על המושיעה - משחת השיניים. היי, אומרים שהיא טובה לא רק למניעת עששת אלא גם לטיפול בחצ׳קונים - אז למה לא, בעצם?

נתחיל מכך שיש אמת כלשהי במיתוס שאומר שמשחת שיניים טובה להעלמת חצ׳קונים: במשחת השיניים יש חומרים שיכולים לייבש אותם (כמו סודה לשתייה, אלכוהול או פרוקסיד), ובחלק מהמשחות ישנו גם חומר אנטי-בקטריאלי בשם טריקלוסן.

אבל אל תמהרו לשמוח - משחת שיניים לא נועדה למריחה על העור, העדין יותר מהשיניים. יש בה חומרים כמו פלואוריד או מנתול שיכולים לגרות את העור, במיוחד אם יש לכם עור רגיש. ״משחת שיניים יכולה לגרום דלקת עור אלרגית, במיוחד אם הוספו לה חומרי טעם - ולרוב זה אכן המצב״, אמרה למגזין סבנטין ד״ר לורן פלוץ׳, דרמטולוגית במרכז לדרמטולוגיה ולסרטן העור של ג׳ורג׳יה.

בקיצור, המצב גם ככה על הפנים (סליחה), ולא כדאי לקחת סיכונים מיותרים. ד״ר פלוץ׳ ממליצה לקנות תכשירים נגד פצעונים המכילים חומר בשם benzoyl peroxide - חומר אנטי-בקטריאלי שייבש את החצ׳קונים ויפתח נקבוביות סתומות. במקרי חירום אמיתיים - למשל, אם הצילומים לספר המחזור חשובים לכם עד כדי כך - רופא עור יוכל להזריק לחצ׳קון חומר אנטי-דלקתי שיכווץ אותו, אבל בינינו, מי באמת יעשה את זה? עדיף כבר לטפל בחצ׳קונים בתכשירים שנועדו לכך, ולהקפיד על שמירה על היגיינת העור ביומיום כדי לצמצם את הופעתם.