(בת 16) למה יש אנשים שאומרים שללעוס מסטיק זה לא בריא? גם מסטיק ללא סוכר זה לא בריא? למה זה יכול לגרום?

לעיסת מסטיק ללא סוכר היא מומלצת - לעיסת המסטיק יוצרת רוק בפה, והרוק מנטרל את חומציות החיידקים שנמצאים ברובד הדנטלי הנמצא על גבי השיניים. הרוק מהווה תמיסת מגן נגד החומצה הגורמת להמסת השן (כחלק מתהליך של מחלת העששת ויצירת "חורים" בשיניים). לעומת זאת, כמובן שלעיסת מסטיק עם סוכר תעודד את פעילות החיידקים, מפני שהסוכר יגביר את ייצור החומצה – ולכן היא אינה מומלצת. לעיסה בעוצמה רבה או במשך כל שעות היום גם היא אינה מומלצת, מאחר והיא עלולה לגרום לעייפות בשרירי הלעיסה ולשחיקה של מפרק הלסת. לעיסת מסטיק צריכה להיות מתונה ומומלצת בעיקר אחרי הארוחות וכתחליף לממתק בין הארוחות. בנוגע לאגדה העממית הטוענת כי מסטיק מוציא את הסתימות שעשה רופא השיניים - כל סתימה שיוצאת בעקבות לעיסת מסטיק אינה תקינה ועדיף שתצא כמה שיותר מוקדם, על מנת שיהיה ניתן לטפל בשן הבעייתית.

ד"ר חגי סלוצקי, המנהל הרפואי של כללית סמייל

(בת 12) העור שלי מאוד יבש ואני צריכה להשתמש הרבה בקרמים, אבל אמא שלי אומרת שקרמים זה לא טוב כי זה מלאכותי. יש אולי תחליף טבעי? ובכלל, שמתי לב שלמרות שאני משתמשת בקרמים, עדיין יש לי יובש בעור, למה?

לאנשים עם עור יבש ולאנשים הנמצאים במגע רב עם מים (למשל, מי שמתאמן בשחייה) יש צורך להשתמש בקרם לחות על בסיס קבוע או לפי הצורך. יש מספר רב של תכשירים להוספת לחות לעור, והם נבדלים במרכיבים שלהם ובמרקמם – יש תכשירים שומניים יותר ויש תכשירים על בסיס מים. קיים הבדל משמעותי בעלות של התכשירים השונים ואני ממליץ להשתמש בקרם לחות שמתאים לעור שלך ולאו דווקא בתכשיר הכי יקר. מבחינת רפואת העור, אין הבדל משמעותי אם התכשיר הוא ממקור טבעי או ממקור סינתטי. כמו כן, כדאי לדעת כי ישנם תכשירים לטיפול בעור הגורמים ליובש, למשל תכשירים המשמשים לטיפול בפצעי בגרות - היובש שמופיע בעור נגרם עקב החומרים הפעילים שנמצאים בתכשיר.

פרופ' ארנון כהן, מומחה לרפואת עור ומין בשירותי בריאות כללית