"קודם כל חשוב להבין ממה נובעת הבעיה", אומרת ד"ר להבית אקרמן, רופאת עור בשירותי בריאות כללית, כשאנו שואלים אותה כיצד לטפל באקנה. "כחלק מהשינויים שעובר הגוף בגיל ההתבגרות מתרחשת הפרשה מוגברת של הורמוני מין, שגורמת להפרשה מוגברת של חלב. החלב הזה פוגש את החיידקים הנמצאים על העור ויוצר את מה שאנחנו מכנים חצ'קונים".

חייבים להישאר מעודכנים? הצטרפו אלינו בפייסבוק!

התופעה דועכת בסביבות גיל 18-20, אם כי כ-15% ממשיכים לסבול מפצעונים גם בתום גיל ההתבגרות. "גם לגנטיקה יש השפעה רבה על התופעה - קיימים גנים בעיתיים שגורמים לנושאים אותם לסבול מאקנה בצורה חריפה יותר", מוסיפה ד"ר אקרמן, אך מרגיעה: "אבל אין סיבה להיכנס לפאניקה, כי עם טיפול נכון ניתן לצמצם את התופעה עד לכדי העלמתה. הדבר החשוב ביותר הוא לרחוץ את הפנים בכל יום על מנת להוריד את מסיכת החיידקים, וחשוב גם להשתמש בסבון המכיל חומרים אנטי-בקטריאליים להסרת שומן מהעור (כמו אקניל Wash). במידה ומדובר בפצעון מקומי, ניתן להשתמש בדואק ג'ל, המטפל במהירות וביעלות באקנה קלה-בינונית".

אמא גם אומרת שכדאי לנו לחייך הרבה - אם זה לא יפריש הורמונים שיחסלו את הפצעונים, לפחות זה יסיט מהם את תשומת הלב. נו, מה כבר יש לנו להפסיד. 

לחצו כאן לגיליון של "מעריב לנוער" במתנה!