(בת 17) מעריב לנוער שלום. התחלתי לקחת גלולות מסוג פמינט לפני כמה חודשים, ומאז עליתי חמישה קילו בערך. אני לא מרגישה שאני אוכלת יותר מהרגיל בזמן האחרון, אז יכול להיות שהגלולות גרמו לי להשמין? יש סוג אחר של גלולות שלא גורם להשמנה?

באופן עקרוני, גלולות אינן גורמות להשמנה, ובכל מקרה מומלץ לשמור על הרגלי אכילה נכונים. יחד עם זאת, גלולות לעיתים גורמות לצבירת נוזלים (גודש בשדיים, לדוגמה), ועל כן יכול להיות שתהיה עליה מסוימת במשקל. ישנן גלולות אשר פחות גורמות לתופעה הזו, ולכן אני ממליצה לך להתייעץ עם רופא הנשים שלך ולשקול להחליף את סוג הגלולות.

ד"ר רחל מנדל, מנהלת מרכז בריאות האישה "לין" ורכזת תחום אולטרה-סאונד מילדות וגניקולוגיה של שירותי בריאות כללית במחוז חיפה

*

(בן 16) שלום. בזמן האחרון יש לי בעיה ממש מביכה שאני לא יודע איך לפתור, אז בבקשה תעזרו לי! יש לי זקפה בלי קשר לאוננות או משהו כזה, פשוט סתם ככה באמצע היום כששום דבר לא מגרה אותי מבחינת מינית. זה מביך אותי ואני לא יודע איך להסתיר את זה, ואני מפחד שמישהו יסתכל עליי כשזה קורה. מה לעשות? איך אפשר להעלים את התופעה הזו?

אפילו שהמבוכה שלך מובנת, זקפה עצמונית בגיל 16 היא תופעה נורמלית ומעידה על בריאות כללית ומינית תקינה. זה קורה לכל החברים שלך, רק שכמוך, הם לא מדברים על זה. אין צורך להסתיר דבר, כי איש לא רואה, בדיוק כמו שאתה לא רואה את הזקפה של הבנים האחרים. פשוט תמתין מעט לפני שאתה קם מהכיסא בכיתה והזקפה תחלוף מעצמה. בכל מקרה, אם ברצונך לשאול שאלות נוספות, ניתן לפנות למרפאות לנוער כמו שיר"ן (שירותי יעוץ לנוער) בכללית.

ד"ר אריק שכטר, מומחה ברפואת משפחה של שירותי בריאות כללית במחוז חיפה ומנהל  מרפאת יחסים (המשותפת לכללית ולבי"ח רמב"ם)