דורית רבליס כבר ממזמן לא ילדה, ואת השם שלה אתם כנראה לא מקשרים עם דוגמניות מהשורה הראשונה כמו רותם סלע או בר רפאלי, אבל דורית מסתובבת כבר שנים ברחבי העולם כדי להצטלם למותגים הגדולים ביותר (קלווין קליין, לקוסט ועוד ועוד ועוד), עם השמות הגדולים ביותר, ועדיין לא מקבלת את ההכרה שמגיעה לה ושמקבלות הקולגות שלה. תפסנו אותה רגע לפני שהיא ממריאה להולנד (ואז לספרד ואז למרוקו), כדי שתסביר לנו איך זה להיות דוגמנית אמיתית.

אז מה בעצם קורה בארץ?

“מה שתופס בארץ זה הרשתות החברתיות. 'דוגמני אינסטגרם', אפשר לעשות גם ריאליטי או לצאת עם מישהו מפורסם. יש כאלו שזו ממש השיטה שלהן, הן יוצאות עם מישהו מפורסם, ואז מדברים וכותבים עליהן. ברור שהייתי שמחה אם הייתי מקבלת את הערכה בארץ. אבל זה לא מה שקורה בתכלס".

בחו''ל המצב קצת שונה, ובעוד שבארץ התמונות הפרובוקטיביות של עדן פינס או גל גברעם יוצרות כותרות על גבי כותרות ואפילו גורמות למותגים מקומיים לשלם להן סכומים נאים, מותגי העל הבינלאומיים רואים בהתנהלות שלהן נורה אדומה.

“בארץ כולן דיוות, ובחול לא אוהבים את זה. מבחינתם זה לא מקצועי. על חלק מהבנות הכי מפורסמות בארץ יש דיבור שהן דיוות, והן מפסידות המון עבודות גלל זה. הדוגמא ההפוכה היא ג’ג’י חדיד. היא מספר אחת בגלל שהיא הכי מקצוענית והכי צנועה".

דורית רבליס למעריב לנוער (צילום: לירן מור, מעריב לנוער)
מכנסיים וחולצה: ג׳וזף - פקטורי 54 | צילום: לירן מור, מעריב לנוער

אז קצת רקע: דורית רבליס בת 18 מאשדוד, דוגמנית בינלאומית המיוצגת בסוכנות R&R, ובין הקמפיינים שקטפה נמצאים שמות כמו H&M, זארה, קלווין קליין, טופשופ, מאסימו דיוטי, אורבן אאוטפיטר טום פורד, אוף וויט, לקוסט ומיו מיו. בארץ היא הפרזנטורית של פקטורי 54, ובחייה האישיים היא בדיוק חגגה 18.

יאכטות, מסיבות ורותם גור

לחגיגות ה-,18 טסה דורית למיאמי עם רותם גור, הסוכנת שלה. השתיים נראות יותר אחיות מקולגות, והן נשבעות שזו הייתה חופשה ולא עבודה.

“רותם היא כמה דברים", מספרת דורית, "יש את רותם האמא, הסוכנת, האחות, החברה, הפסיכולוגית והמפחידה.. יש לה הרבה פנים. אין משהו שאני לא יודעת על רותם או שהיא לא יודעת עליי".

דורית רבליס למעריב לנוער (צילום: לירן מור, מעריב לנוער)
חולצה מכופתרת: בלנסיאגה- פקטורי 54, ג׳ינס: קלווין קליין | צילום: לירן מור, מעריב לנוער

ואיך היו החגיגות?

"היינו שבוע במיאמי, חגגנו לשתינו יומולדת, והיה שם הכל: יאכטות, מסיבות, מסעדות, ווילה מטורפת על הים. היה מדהים”.

מה היה הדרינק הראשון שלך (לפחות כבגירה...)?

“דון פריניון. זה נשמע רע אבל זה מה שקרה. הם פשוט הביאו לנו את זה ב-00:00. מיאמי הייתה חוויה מטורפת, אבל קשה לחזור אחרי זה לשיעורים. השנה חגגתי את היומולדת בחופשה, אבל בשנים הקודמות היו לי צילומים לקראת הקריסמס, פעם לקלווין קליין ופעם לנט אה פורטה. זה מוזר לסיים קמפיין ולחזור ללמוד בבית ספר עם תלמידים שלא יבינו שמינית ממה שעשיתי יום לפני זה”.

דורית רבליס למעריב לנוער (צילום: לירן מור, מעריב לנוער)
מרוויחה יותר מעדן פינס | צילום: לירן מור, מעריב לנוער

אני מבין שאת די מרוצה שאוטוטו את מסיימת את התיכון?

כן! אבל זה לא כי אני לא אוהבת את הבית ספר, זה כי מאוד קשה לשלב. אני המון בחו’ל, אני מפספסת ומשלימה, מפספסת ומשלימה. זה המון לחץ".

"רואים בי מישהי שהישתנתה, אנשים מגלים אינטרס כדי להיות איתי"

איך החברים לכיתה מקבלים את זה שאת ב"עולם הזוהר"?

“הם לא מבינים את זה. רוב הילדים בני ה17-18, עובדים בסכומים אחרים לגמרי ובעבודות מאוד פיזיות, אז זה יוצר כעס מסוים, הם לא מבינים כמה זה קשה. הם חושבים שלדגמן זה לא לעשות כלום. אני עומדת המון שעות על הרגליים, העבודה לא פשוטה פיזית. צלם אחד רוצה אותי פה, הצלם השני על ההר והשלישי על הסלע. יצא לי להצטלם עם חיות ובמים קפואים בבגדים קצרים. זה דורש הרבה כוחות מנטלים. אני מגיעה ב-4 בבוקר לצילומים וחייבת לחייך ולהיות שמחה ויפה".

דורית רבליס למעריב לנוער (צילום: לירן מור, מעריב לנוער)
ג׳ינס ז׳קט: קלווין קליין, ז׳קט ניילון: קלווין קליין | צילום: לירן מור, מעריב לנוער

החברים הקרובים מבינים?

“דווקא בתקופות באלו החברים התרחקו, ונהיו חברים שהם פחות חברים אמיתיים. אתה פתאום מגלה באנשים צדדים אחרים. והם רואים בך מישהו שישתנה, ומגלים אינטרס מסוים כדי להיות איתך. צריך לבחור את האנשים הקרובים בפינצטה, להגביל את עצמך ולא לספר הכל עד שאתה מכיר בוודאות את הבן אדם. כל אחד בבית ספר יכול לומר ‘ש לי 30 חברים', אז לי יש שניים. אבל שניים אמיתיים. אחרי שנהייתי דוגמנית ראיתי מי נשאר איתי ומי היה אמיתי. אלו שנשארו הפכו לסוג של משפחה".

וחברים מהתעשייה?

“בתעשייה זה די כל אחד לעצמו. עשיתי שבוע שעבר יומולדת, והרבה מאוד אנשים שאישרו הגעה לא הגיעו, פשוט זרקו תירוצים. היה לי חשוב שיגיעו. כנראה לא הייתי מספיק חשובה להם. זה עזר לי להבחין למי אני חשובה ולמי לא, ובישביל מי אני ארצה להיות בהמשך".

דורית רבליס למעריב לנוער (צילום: לירן מור, מעריב לנוער)
מעיל: אמפריו ארמני | צילום: לירן מור, מעריב לנוער

שתי דוגמניות נוספות מסוכנות R&R (ראשי תיבות של רותם (גור) ורוברטו), הן סופיה מצ'נר ואביטל לנגר. שלושת הדוגמניות הצעירות מייצגות מעין "דור זהב" בעולם האופנה והדוגמנות בישראל, ובהרבה מובנים, אפשר לומר שהן מייצגות משהו גדול בהרבה בעולם הדוגמנות העולמי. הן מייצגות את דור ה-Z, דור שבו המראה ה'קלאסי' של בובת הברבי עם העיניים הכחולות קצת נשחק, והעולם מחפש יופי חדש שיאתגר ויפתיע אותו.

"אנחנו מצטלמות הרבה פעמים ביחד. יש עוד דוגמניות בסוכנות, אבל פחות יוצא לי להצטלם איתן אז אני פחות מכירה אותן. עם סופי ואביטל אני אני לפעמים שבועיים ברצף, נגיד "Fashion Week". אנחנו ישנות באותו החדר, באות למסיבת פיג’מות אצל רותם, הולכות לאודישנים.. בשלב מסוים מפתחים קשרים".

דורית רבליס למעריב לנוער (צילום: לירן מור, מעריב לנוער)
ז׳קט צבאי: סאן לורן, אוברול: אלכנסדר וונג - פקטורי 54 | צילום: לירן מור, מעריב לנוער

ואפשר לומר שאת לא נופלת מאף דוגמנית ישראלית ברמת המותגים וגודל הרווחים?

בשלב הזה נכנסת רותם גור לשיחה, ומבהירה שמעמדה הבינלאומי של דורית עולה בהרבה על 'דוגמני האינסטגרם' הישראלים.

“אני יכולה לומר שהיא מרוויחה יותר מעדן פינס. חד וחלק", מספרת רותם וממשיכה: "למותגים בארץ יש תקציבים מאוד נמוכים. מה שמשלמים לה בשנה, דורית עושה בחצי יום. זה לא בקטע מתלהב, התקציבים פשוט יותר גבוהים בחול”.

דורית רבליס למעריב לנוער (צילום: לירן מור, מעריב לנוער)
סריג: פולו ראלף לורן | צילום: לירן מור, מעריב לנוער

"הן עובדות בלהיות סלב"

אז איך זה שעם כל זה דוגמניות מקומיות כמו גל גברעם או עדן פינס מקבלות חשיפה גבוה יותר?

"ריאליטי. גל גברעם התחילה מהבנים והבנות, שזו תוכנית שרציתי ללכת אליה ורותם לא הסכימה", מספרת דורית ורותם משלימה את הסיפור:

“היא לא מפורסמת כי היא הייתה בבנים ובבנות, הפרסום זה לא רק מהריאליטי, זה לעשות פרובוקציות ולייצר כותרות כל הזמן. היא יצאה עם תום אביב, יצאה עם זה, יצאה עם ההוא, באה למקומות חצי ערומה. פרובוקטיבית. היא עובדת בלהיות סלבס".

וזה לא מפריע לך שאת לא מקבלת את אותה הכרה?

“ברור שהייתי שמחה לקבל את ההכרה ושיעריכו את מה שאני עושה. אבל זה לא מה שקורה בתכלס ואין לי מה לעשות".

דורית רבליס למעריב לנוער (צילום: לירן מור, מעריב לנוער)
חולצה מכופתרת: בלנסיאגה - פקטורי 54, ג׳ינס - קלווין קליין | צילום: לירן מור, מעריב לנוער

עבר לך בראש להשתתף בריאליטי כדי להיכנס יותר לתודעה הישראלית?

“עשיתי תוכניות בוקר, וגיא פינס ואפילו הצטלמתי לנינג’ה ישראל. זה עוד לא יצא פשוט, אבל זה מסוג הדברים שמממש נהנתי לעשות. אני מאוד תחרותית, אולי לקחתי את זה יותר מידי קשה”.

ניכר על דורית שהייתה רוצה לקבל את הפרסום וההכרה גם בחברה הישראלית, ורותם מסבירה את הצד הכלכלי הבעייתי שבעניין: "במקרה של דורית לבחור ללכת למירוץ למיליון זה לבחור לוותר על המון כסף. אם היא מקדישה חודש לריאליטי, זה בא על חשבון עבודות מאוד ריווחיות".

דורית רבליס למעריב לנוער (צילום: לירן מור, מעריב לנוער)
מעיל טרנץ׳, ברברי - פקטורי 54 | צילום: לירן מור, מעריב לנוער

היית יוצאת עם מישהו מהתעשייה?

לא שוללת. זה תלוי בבן אדם. אני לא אפסול אותו כי הוא מפורסם. אבל אני לא מחפשת את זה". 

“אנשים לא באמת קולטים שאני עושה דברים גדולים"

ובעוד השיחה ממשיכה לה, אני ממש צריך להזכיר לעצמי, שהבחורה שיושבת מולי, בלי שום תכשיט מנקר עיניים או עקבים גרנדיוזים, ללא התנשאות או אגרסיוביות משום סוג, היא לא רק דוגמנית של המותגים הגדולים בעולם, היא גם ממש עסק כלכלי.

“אנשים לא באמת קולטים שאני עושה דברים גדולים, הם מעדיפים את הדוגמניות של הרשתות החברתיות ומתארים אותן כמשהו הרבה יותר גדול, בזמן שאני טסה ועובדת באמת קשה. אנשים לא מבינים את זה וזה עצוב. אין קשר בין הצלחה לפרסום, יש דוגמניות שבאמת לא עשו כלום. הן עובדות בלהיות מפורסמות ולא בלהיות דוגמניות. אני עוסקת בלהיות דוגמנית. אין קשר בין ההישגיות לבין הפרסום".

מתכוונת להתגייס?

“כן! כל האומנים לוקחים אומן פעיל, אבל הייתי שמחה לשרת בתפקיד שהוא לא אומן פעיל אבל כן יאפשר לי לטוס”.

ואחרי הצבא?

“החלום שלי זה לעשות טיול גדול אחרי צבא! למצוא חברים חדשים, לראות את העולם. אבל זה יגזול ממני כלכך הרבה זמן שאני יכולה לעשות בו קמפיינים ולעבוד.”_OBJ

ילדים?

ברור. שניים-שלושה.

ואיך את מסכמת את הנעורים?

“מעניינים, חוויתיים ובעיקר שונים. זה לא נעורים רגילים שכל אחד עובר. יש הרבה סטרס מעבר ללחץ הבסיסי.. חוויתי את זה בצורה די כיפית, שמרתי על הנעורים שלי ועשיתי את מה שאני רוצה”.

צילום - לירן מור
סגנון - מאור אומזגין
איפור - אל אדידה במוצרי דיור
דוגמנית - דורית רבליס לסוכנות R&R by Roberto and Rotem
ע. צילום - עדן חלמיש , עדי שי

ותודה לאורי צרור על החיבור הנפלא!