אין יותר משמח מלקנות תכשיט ליום האהבה. ברוב המוחץ של המקרים השיקול המרכזי בקנייה יהיה כלכלי, אבל למקרה שיום אחד תרצו לקנות איזו טבעת מלאת יהלומים, (או למקרה היותר סביר שתרצו לצאת חכמולוגים באיזו שיחה...), הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להבין את המשמעות של מרכיבי התחכשיט מאחד ממעצבי התכשיטים הנחשבים בארץ, עודד קאשי.

 1. אל תתפשרו

  הכי חשוב לא להתפשר על הכובד! עדיף לקנות תכשיט קטן- אבל כבד ומאסיבי, ולא תכשיט שהוא כביכול בעל נפח גדול- אבל קל במשקל. הסיבה לכך היא שלתכשיט קטן ומאסיבי יהיה אורך חיים ארוך, -ותוכלו להינות ממנו לאורך זמן.

  איך לבחור תכשיט?
  עדיף לקנות תכשיט קטן אבל כבד ומאסיבי | צילום: עודד קאשי, מעריב לנוער

 2. משקל ומסה

  המשקל והמסה הם חוזק, והם שמכתיבים את היציבות של התכשיט. תכשיט גדול וקל נתון לקימוטים, התמתחויות, ומעיכות שגורמות לתכשיט שלנו להתבלות במהירות.

  איך לבחור תכשיט?
  היהלום יכול להיות בגוון צהוב, ורוד או לבן | צילום: עודד קאשי, מעריב לנוער

 3. טיב הזהב

  הפרמטר השני הינו טיב הזהב - כשמדברים על טיב הזהב עצמו, הפרמטר הפפולארי ביותר הוא דרגת הטוהר של הזהב- הקרט.האם התכשיט 14K או 18K?  ככלל ,תכשיטים איכותיים יוצרו בזהב שדרגת טוהרו היא 18 קרט ולא 14 קרט,משום שגוון המתכת המתקבל ב18K הוא יפה, עמוק ועשיר באופני משמעותי מגווני המתכת המיוצרים ב14 קרט. בשני המקרים, הגוון יכול להיות צהוב ורוד או לבן, אך גווני המשנה והברק שאפשר להשיג ב18 קרט הם עמוקים יותר.

  איך לבחור תכשיט?
  הגימור של התכשיט הוא בעצם המרכיב החשוב ביותר | צילום: עודד קאשי, מעריב לנוער

 4.  הגימור

  הגימור של התכשיט הוא המרכיב החשוב ביותר. בעוד שעל עיצוב, וגוון של מתכת- אפשר להתווכח, בעבודה מרושלת אין עוררין. על התכשיט להיות בנוי בצורה מדוייקת, כל חלקיו צריכים להיות מלוטשים מכל הכיוונים, התכשיט צריך להיראות טוב ממבט מלמעלה וממבט מלמטה, וכשהעבודה מושלמת -זה התכשיט שנוצר בעבודת יד, נראה כמעט כאילו יוצר על ידי מכונה. העובדה הזו נכונה בהרבה הקשרים, אך בבניית תכשיט היא מקבלת חשיבות נעלה.  התכשיט שמורכב כולו מפרטים קטנים, היוצרים מראה אחיד ומושלם.

  איך לבחור תכשיט?
  המרכיבים הקטנים שניסו לחסוך בזמן בניית התכשיט יבואו לידי ביטוי אחרי זמן | צילום: עודד קאשי, מעריב לנוער

 5. חישבו לטווח הרחוק 

  ההבדלים באיכויות המתכת, טיב הגימור ובחוזק הפיזי של התכשיט גורמים לזה שאנשים קונים תכשיט ואומרים אחרי כמה זמן: אהה בחנות זה היה נראה נהדר, ועכשיו הוא לא נראה כ"כ יפה. כל המרכיבים הקטנים שניסו לחסוך בזמן בניית התכשיט יבואו לידי ביטוי אחרי כמה זמן . תכשיט נכון יתיישן אפילו טוב יותר.

 6. מה הפרמטרים ביהלומים?

  כאשר מדובר ביהלום, יש כמובן את הפרמטרים הידועים של הצבע והניקיון, אבל טיב הליטוש ופרופורציית החיתוך חשובים לא פחות. שני המרכיבים האלו, הם שקובעים את מידת הזוהר של היהלום, ואת זה שהוא ינצנץ בכל מצב ובכל תנאי תאורה.

  איך לבחור תכשיט?
  צילום: עודד קאשי, מעריב לנוער

 7. אבני חן

  כל הפרמטרים שהזכרנו בהקשר של בחירת יהלום רלוונטים גם בבחירת אבני חן, אבל כאן יש אלמנט  נוסף: הצבעוניות הנכונה של האבן. צבעי האבן צריכים להתאים לצבעי הזהב שיש בתכשיט, והם צריכים להתאים לגוון העור והשיער של העונדת._OBJ