1. עניין של גיישה

גיישה היא לא רק תחפושת פופולרית בפורים, אלא אשת בידור יפנית מסורתית שכישוריה כוללים ריקוד ונגינת מוסיקה יפנית קלאסית. אבל - חכו לזה - הגיישות הראשונות היו בכלל גברים.

2. אל תהיו מרובעים

היפנים, כפי שנדגים בהמשך, הם לא טיפוסים של מיינסטרים, וזה עוד אנדרסטייטמנט. דוגמה לכך היא שהחוואים היפנים מגדלים אבטיחים בצורת קוביות. למה? כי ככה קל יותר לאכסן ולמכור אותם. תכל'ס, הגיוני.

3. משלמים ביוקר

פירות ביפן הם עסק יקר, אפילו יקר מאוד: מחיר טוב למלונים, שהוא בגדר "מציאה", יכול להגיע ל-300$. ענבים עולים הרבה יותר. עכשיו אנחנו מבינים למה החוואים משקיעים כל כך הרבה באבטיחים.

4. מנה קטלנית

כשאומרים ביפן "מנה קטלנית", לא מתכוונים לזה במובן הטוב של המילה. פוגו היא מנת דג יוקרתית (ויקרה מאוד) במטבח היפני, אבל בחלק מאיברי הדג מצוי רעל עצבים קטלני, ולכן הגשת המנה מחייבת את השף להיות מקצוען ולעבור התמחות ארוכה ובחינות. בעבר עשרות אנשים מתו מדי שנה כתוצאה מהרעלת הדג.

5. החתולים שולטים

באי היפני טאסירוג'ימה, שנקרא גם "אי החתולים", חיים כמאה אנשים (רובם בני 65 ומעלה) וכמה אלפי חתולים. למעשה, התפתחה באי תרבות שלמה סביב חתולים, ואמונה לפיה האכלתם תביא מזל טוב. באי תוכלו למצוא מקדש קטן לחתולים, מבנים בצורת חתול, אבל אף לא כלב אחד – מפני שישנו חוק שאוסר על הבאת כלבים לאי. אגב, אם אתם לא אנשים של חתולים. תמיד תוכלו לקפוץ לאי אחר ביפן - "אי הארנבים".

6. מחוקקים בדיאטה

בית המחוקקים היפני נקרא לא אחרת מאשר ה"דיאט". עם שם כזה, אנחנו יכולים להבין איך זה שהיפנים כל כך רזים.

7. איזה מין פסטיבל

בכל שנה בתקופת האביב, עם פריחת פרח הסאקורה (הדובדבן) בעיר קאוואסאקי ביפן, אלפי יפנים ותיירים סקרנים צועדים כשהם מחופשים לאיברי מין. כן, מה שקראתם. לאירוע מגיעים גם זוגות שרוצים להרות ומקווים שהפסטיבל ההזוי משהו יביא להם מזל. כולם צועדים וקונים מזכרות וסוכריות, אתם יכולים לדמיין באיזו צורה.

8. ילדים זה טרחה

היפנים משקיעים את כל כולם בעבודה, ולכן יותר ויותר צעירים מעדיפים לגדל חיות מחמד מאשר ילדים. אותנו מעניין מה סבא וסבתא חושבים על הנכדים החדשים שלהם.

9. דוגי ספא

היפנים אוהבים חיות מחמד עד כדי כך שהם משקיעים בטיפוח שלהם סכומי עתק. מכוני ספא לכלבים ולחתולים הם דבר שבשגרה, וגם בתי קפה מותאמים לחתולים עם פינות ישיבה ומשחק מיוחדות, כך שהבעלים יוכלו לבלות עם החתולים שלהם זמן איכות.

10. חלזונות או לא להיות

כשהכלבים והחתולים מתפנקים להם בספא, מן הראוי שגם הבעלים יתפנקו, לא? ובכן, היפנים, או ליתר דיוק היפניות, מצאו דרך יצירתית לרענן את אור הפנים שלהן – לתת לחלזונות (או לדברים שנראים גרוע יותר ולא הצלחנו לזהות) לזחול עליהן.

11. עבדים היינו

להקת "קווין" אמרה שיותר מדי אהבה תהרוג אתכם. ובכן, ביפן, יותר מדי עבודה תהרוג אתכם: ביפן עובדים המון. כל כך הרבה, שליפנים יש מילה המתארת מוות כתוצאה מיותר מדי עבודה (שמלווה במחסור בשינה): קארושי.

12. גאווה מקומית

ביפן מתגאים בעובדה שרק שני אנשים מתאבדים מדי שנה על ידי ירי. האם זה אומר שכל השאר פשוט מתו מרוב עבודה, או שהם פשוט מצאו דרכים יצירתיות יותר? תשובה מובטחת בהמשך.

13. יורדים מהפסים

אז ככה – מסתבר שביפן קיים חוק לפיו מי שמתאבד ע"י קפיצה למסילת רכבת – משפחתו מחויבת ב"מס שיבוש". אנחנו תוהים כמה אנשים כבר ניסו את זה עד שהועבר החוק.

14. איחור אופנתי

ואם כבר ברכבות עסקינן, מסתבר (באופן לא מפתיע) שהרכבות היפניות הן מהדייקניות בעולם. איחור ממוצע של רכבת יפנית עומד על 18 שניות. נשמע לכם מעט? לא אם אתם יפנים, כנראה.

15. תתחדשו!

היפנים כל כך אוהבים טכנולוגיה שתוכלו למצוא במדינה פלזמות ומכשירים טכנולוגיים חדישים אחרים ותקינים לגמרי ברחוב, שאנשים זרקו כי קנו מודל משוכלל יותר.

עוגיות מזל (צילום: Erickson Photography, Istock)
היי, זה שלנו! עוגיות מזל | צילום: Erickson Photography, Istock

16. טיפת מזל

עוגיות המזל, שבהן תוכלו למצוא פתגמים סינים עתיקים או נבואות, מזוהות בעולם עם העם הסיני, אבל למעשה הן הומצאו ביפן. אותנו מעניין האם גם המחוקקים מתכבדים בהן או שהם עדיין בדיאטה.

17. חיתול תעלול

שיעור הילודה ביפן נמוך יחסית. בנוסף לתוחלת החיים שעולה (אם שרדתם את העבודה, כמובן), הדבר יוצא מצב שבו הביקוש לחיתולים למבוגרים גבוה בהרבה מזה של החיתולים לתינוקות.

18. סבא מאומץ

זוכרים שאמרנו ששיעור הילודה ביפן נמוך? ובכן, מה עושים כשרוצים לשמור על העסק המשפחתי אבל אין למי להוריש אותו? מאמצים אדם מבוגר! זו הסיבה לכך ש-98 אחוזים ממקרי האימוץ ביפן הם של גברים מבוגרים.

19. מים מים בסמארטפון

בפעם הבאה שאמא ואבא מתלוננים על זה שאתם עם הסמארטפון כל היום, תוכלו לשלוף בפניהם את העובדה הבאה: ביפן, 90% מהטלפונים הניידים הם עמידים במים, מפני שהצעירים משתמשים בהם אפילו במקלחת. מקווים שלא לסלפי.

20. עד 120

אחרי שדיברנו על התאבדויות, מנות קטלניות וקארושי – הגיע הזמן לסיים בעובדה אופטימית: הידעתם שביפן יש מעל 50,000 אנשים שחצו את גיל מאה? עכשיו זה כבר ברור – יפן היא לגמרי המקום שאנחנו רוצים לבלות בו את שנות הפנסיה. ואם כבר, אז שיהיה באי הארנבים.