ספרי לימוד לילדים אמורים ללמד מפורשות גם את הדברים הבסיסיים ביותר – אולם ספר לימוד בשם "Green World" שמופץ בהודו בחר להדגים דבר בסיסי מאוד בדרך לא מובנת בכלל.

קשה להאמין שספר לימוד בנושא איכות הסביבה שמיועד לילדים בכיתה ד' יעודד אותם להרוג חיות במסגרת ניסוי, אבל זה בדיוק מה שקרה. במסגרת פרק על חשיבות הנשימה ליצורים החיים נכתב: "אף יצור חי לא יכול להתקיים בלי אוויר למשך יותר ממספק דקות. אתם יכולים לערוך ניסוי. קחו שתי קופסאות עץ. חוררו חורים בדופן אחת הקופסאות. שימו חתלתול בתוך כל קופסה. סגרו את הקופסאות. אחרי זמן מה פתחו את הקופסאות. מה אתם רואים? החתול שבתוך הקופסה שאינה מחוררת מת".

הספר הוא חלק מתכנית הלימודים בבית ספר נחשב בדלהי, הודו, אבל לאחר שצילום העמוד המזעזע הזה ממנו עלה לרשת, לא ברור אם הוא עדיין נמצא בשימוש. למעשה, פארווש גופטה מהוצאת PP Publications מסר: "הורה התקשר אלינו לפני מספר חודשים וביקש מאתנו להסיר את הפסקה הזו. אספנו בחזרה את הספרים מערוצי ההפצה שלנו ונוציא גרסה חדשה בשנה הבאה". "זה אולי מטופש, אבל הם סיכנו את חייהם של ילדים ושל חתולים בכך שהציעו את הניסוי הזה", אמר וידהי מאטה, דובר הפדרציה ההודית לארגוני זכויות בעלי חיים, לסוכנות הידיעות הצרפתית.

וזה לא הכול: המסרים המזעזעים של ספרי הלימוד בהודו

למרבה המזל, לא הגיע אף דיווח על ילד שבאמת ניסה לבצע את הניסוי המתואר בספר. עם זאת, הידיעה הזו מעלה שוב את החשש בנוגע לאיכותם של ספרי הלימוד בהודו.

כך, למשל, יש לספרי הלימוד ההודי חולשה לשוביניזם ואף למיזוגניה - רק בתחילת החודש דיווח ה-BBC על ספר לימוד במחוז מהאראשטרה שטען שכלות "מכוערות" ו"מוגבלות" גרמו לעלייה בנדוניות הנדרשות על ידי משפחות החתנים. בשנת 2015 פרסם ה-Times of India כי ספר לימוד במחוז צ'האטיסגאר האשים נשים עובדות באחוזי האבטלה במדינה. ובשנת 2006 פרסם אותו המקור ידיעה על כך שספר לימוד מראג'סטאן כתב כי "חמור הוא כמו עקרת בית – עמל כל היום, ויכול אפילו לוותר על מזון ושתייה. למעשה, החמור הוא קצת טוב יותר, כי בעוד עקרת הבית עלולה לעתים להתלונן וללכת לבית הוריה, לעולם לא תתפסו את החמור מביע אי נאמנות לבעליו".

ילדים בהודו (צילום: Shutterstock, מעריב לנוער)
מסרים בעייתיים. למצולם אין קשר לכתבה | צילום: Shutterstock, מעריב לנוער

גם קרניבורים נמצאים על הכוונת של ספרי הלימוד ההודיים - בשנת 2012 דיווח ההאפינגטון פוסט כי ספר לימוד הודי בשם "New Healthway" לימד כי אנשים שאוכלים בשר "מרמים בקלות, משקרים, שוכחים הבטחות, אינם כנים, מקללים, גונבים, רבים וגורמים למעשי אלימות ואונס".

וזה לא הכול – ספרי לימוד נוספים במדינה מכילים טעויות רבות בדרגות חומרה שונה. מהצד הקיצוני ניתן למצוא ספר לימוד שנמצא בשימוש בגוג'ראט, שטען כי יפן הטילה על ארצות הברית פצצות אטום במהלך מלחמת העולם השנייה (כשכידוע, ההפך הוא הנכון), כך פרסם ה-BBC ב-2014. ובאותה שנה פורסם ב-NDTV כי ספר לימוד בשם "היסטוריה ומדעי המדינה" התייחס לשחורים כ"Niggers", טעה לחלוטין בציון תאריכים היסטוריים ובשרטוט מפות, ואף איית שמות מדינות ואישים בצורה שגויה.

ילדים בהודו (צילום: Shutterstock, מעריב לנוער)
לצולמים אין קשר לכתבה | צילום: Shutterstock, מעריב לנוער