1. כמה נוסעים נכנסים במטוס הגדול בעולם?

המטוס הגדול בעולם הוא האיירבוס A380, המיוצר על ידי יצרנית המטוסים האירופאית Airbus. הוא כל כך גדול שזכה לכינוי "סופר ג'מבו": יש בו שתי קומות מלאות, אורכו הוא 72.7 מטרים, והמרחק בין קצה כנף אחת שלו לקצה הכנף השנייה מגיע ל-80 מטר. במטוס יכולים להיכנס עד 853 נוסעים במידה שכולו מותאם למחלקת תיירים, אך בדרך כלל המושבים מחולקים לשלוש מחלקות טיסה כך שטסים בו עד 525 נוסעים – שזה עדיין מספר עצום, כי מספר הנוסעים הממוצע על מטוסים אחרים הוא כ-300. אבל האיירבוס A380 הוא לא רק ענק, אלא גם נחשב למטוס מצוין – בשנת 2015 בחר בו המגזין "גלובל טרוולר" למטוס הטוב ביותר בעולם.

2. מה הסיכוי למות בהתרסקות מטוס?

אחד מתוך כל חמישה אנשים סובל מדרגה מסוימת של פחד מטיסות, הנקרא גם אוויופוביה (Aviophobia). אם אתם כאלה, הנה נתון שעשוי להרגיע אתכם: הסיכוי למות בהתרסקות מטוס הוא 1 ל-11 מיליון! הסיכוי למות בתאונת דרכים, לעומת זאת, הוא 1 ל-5,000, מה שלא מפתיע כשחושבים על השכיחות המדאיגה של תאונות דרכים בישראל (וזאת הסיבה שאתם שומעים כל הזמן תשדירי זהירות בדרכים). אפילו הסיכוי להיפגע מברק גבוה בהרבה מהסיכוי למות בהתרסקות מטוס – 1 ל-13,000. בקיצור, עד כמה שהחשש נפוץ, הוא לא מוצדק. המשיכו לקרוא, עוד סטטיסטיקות מרגיעות בהמשך.

3. למה האוכל בטיסות מגעיל?

האוכל בטיסות ידוע לשמצה: הרבה אנשים טוענים שהוא מעורר בחילה, אפרורי וחסר טעם - זאת למרות שבשנים האחרונות חברות התעופה עושות מאמצים כבירים כדי לשפר את איכות הארוחות שהן מגישות, כולל חברת התעופה הלאומית אל על, שלפני מספר שנים שכרה את השף שגב משה כדי שיעזור לה לבנות ארוחות בוקר חדשות. אבל מתברר שאנחנו לא סתם מפונקים: סביבת המטוס משנה את טעמם של המזון והמשקאות המוגשים בטיסה, כך שהטעם שלהם באמת שונה ממה שאנחנו רגילים אליו. בנוסף, החלל היבש, רעש המנוע והאור המסנוור משבשים את קולטני הריח והטעם שלנו, עד לרמה שתחושות המתיקות והמליחות צונחות ב-30 אחוז.

4. למה הדיילים אוכלים אוכל שונה?

אפרופו אוכל בטיסות, ידעתם שהטייסים וטייסי המשנה מקבלים ארוחות אחרות מהנוסעים, כאלה שהוכנו במיוחד בשבילם? הסיבה שעושים זאת היא שאם האוכל המוגש לנוסעים הוא במקרה מקולקל – שלפחות צוות תא הטייס לא יחטוף קלקול קיבה ויוכל להמשיך לתפקד. חברות תעופה רבות הולכות צעד אחד קדימה ומגישות ארוחה שונה לכל טייס וטייס משנה, כדי לצמצם עוד יותר את הסיכויים לקלקול קיבה. לא בטוח שזה גורם לכם להרגיש טוב יותר לגבי האוכל בטיסות, אבל מעודד שמשקיעים כל כך הרבה בבטיחות, לא?

5. איפה הכי בטוח לשבת במטוס?

ישיבה בזנב המטוס מעלה את הסיכויים לשרוד בהתרסקות ב-40 אחוז. עוד אזור בטוח הוא ליד יציאות החירום מהמטוס, וזה די הגיוני – כשיושבים לידן קל ומהיר יותר להתפנות מהמטוס במקרה חירום, ולכן מומלץ לבחור במושבים שמרוחקים לא יותר מחמש שורות מיציאות החירום. רוצים עוד טיפ? ספרו את מספר השורות שמפרידות ביניכם לבין יציאת החירום הקרובה אליכם וזכרו את המספר הזה – אם תיקלעו למצב חירום בו חלל המטוס יתמלא בעשן והראות תהיה מוגבלת, לא תצטרכו להסתמך על הראייה שלכם ביציאה מהמטוס ועדיין תוכלו למצוא את דרככם החוצה. מאחלים לכם לא להשתמש בטיפ הזה לעולם!

6. מהי הטיסה הארוכה בעולם?

נכון להיום הטיסה הכי ארוכה שקיימת היא של חברת התעופה של קטאר, Qatar Airways, מדוחא בירת קטאר אל העיר אוקלנד שבניו זילנד. הטיסה מצטיינת גם במרחק הגדול ביותר בין שני יעדי טיסה -  14,535 קילומטר – וגם בזמן הטיסה הארוך ביותר - 17 שעות ו-30 דקות. במהלך הטיסה נחצים לא פחות מעשרה אזורי זמן, מה שאומר שהנוסעים בה חוטפים ג'ט לג רציני כשהם נוחתים – 15 שעות הפרש! אגב, זה גם ההפרש בין זמן ישראל לזמן שבאוקלנד.

7. מה הזמן הכי מסוכן בטיסה?

חשבתם שהזמן בו המטוס הכי מועד להתרסקות הוא במהלך הטיסה עצמה? אז חשבתם. למעשה, שלוש הדקות שאחרי ההמראה ושמונה הדקות שלפני הנחיתה הן הזמן המועד ביותר לפורענות – 80 אחוזים מהתרסקויות המטוסים מתרחשות בדקות אלה. בנקודה זו כדאי לציין שגם אם אתם מעורבים בהתרסקות מטוס, יש סיכוי של 95.7 אחוז שתשרדו אותה. אבל ליתר ביטחון, זכרו להיות ערניים בדקות האלה ולהקשיב להוראות הבטיחות. מה אכפת לכם, גם ככה זה מצחיק להסתכל על תנועות הידיים המוזרות של הדיילים כשהם מצביעים על יציאות החירום.

8. שימו לב – הדלתות בשירותים אף פעם לא באמת נעולות

אל תנסו לחפש פרטיות בטיסה – גם לא בשירותים. דלת השירותים במטוס לא באמת נעולה, גם אם אתם חושבים שכן. הדיילים יכולים לפתוח אותה מבחוץ (וגם לנעול אותה) בכל מצב, מטעמי בטיחות כמובן. בנוסף, כך הם יכולים לוודא שנוסעים לא ייכנסו לתאי השירותים בזמני הנחיתה וההמראה. אבל אין לכם מה לדאוג, כל עוד הכול תקין בטיסה אף אחד לא ינסה לפתוח לכם את הדלת באמצע. בינינו, מה שיותר מפחיד זה הרעש ששומעים כשמורידים את המים... מה זה הדבר המלחיץ הזה?!

9. מי המפורסמים שניצלו בנס מאסון התאומים?

הטיסה המפורסמת ביותר בכל הזמנים היא ככל הנראה טיסה 11 של אמריקן איירליינס מבוסטון ללוס אנג'לס, עליה השתלטו ב-11 בספטמבר 2001 טרוריסטים של אל קאעידה וריסקו אותה אל תוך מגדלי התאומים. על אף שבטיסה עצמה לא היו ניצולים, בדיעבד התגלה שהיו לא מעט אנשים שהיו אמורים לעלות עליה וברגע האחרון שינו את התוכניות שלהם – מה שהציל את חייהם. שניים מהאנשים המפורסמים ביותר שזה קרה להם הם השחקן מארק וולברג ("טד", "רובוטריקים") והבמאי/מפיק/תסריטאי/אנימטור סת' מקפרלן ("אבא אמריקאי", "איש משפחה"). וולברג היה אמור לטוס עם כמה חברים ללוס אנגל'ס בטיסה הזו, אבל בסוף הם החליטו לטוס לפסטיבל סרטים בקנדה במקום. מקפרליין היה אמור לחזור הביתה לאל-איי אחרי שהרצה באוניברסיטה בחוף המזרחי. למזלו, סוכן הנסיעות שלו התבלבל בשעת הטיסה, וכתוצאה מכך מקפרליין איחר לטיסה הקטלנית ב-10 דקות.

מארק וולברג על השטיח האדום
עדיין חי. מארק וולברג | צילום: Valerie Macon, GettyImages IL

10. מה הדבר הכי מוזר שניסו להבריח בטיסה?

אנשים מבריחים איתם הרבה דברים משונים בטיסות, ואנחנו לא מדברים על סמים - גם נחשים, עכבישים, ציפורים, מוח של פרה, גור טיגריסים, שתלי סיליקון, תנינים ושלדים הם דברים אמיתיים שאנשים ניסו להבריח. אבל המקרה הבא מוזר במיוחד: ב-2010 אישה ובתה, שתיהן במקור מגרמניה, נעצרו בשדה התעופה בליברפול, אחרי שניסו להבריח את גופת בעלה של האישה אל תוך מטוס לברלין. הן הניחו את הבעל בכיסא גלגלים, הרכיבו על עיניו משקפי שמש ואמרו לצוות השדה שהוא ישן. זה כמעט היה אמין – בכל זאת, סביר שאדם בן 91 ייראה ישנוני ולא יזוז הרבה - אבל כאשר איש צוות של השדה שעזר להוציא אותו ממונית נגע בטעות בפניו והרגיש שהם קרים, הוא התחיל לחשוד. ואכן, בבדיקה שערך הצוות נמצא שהאיש אינו בחיים. השתיים, שכנראה ניסו להימנע מדמי "השבה למולדת" של הטסת גופה, שוחררו בהמשך ממעצר כי לא היה ניתן להוכיח את שעת המוות.

11. לאן נעלמה הטייסת אמיליה ארהארט?

אמיליה ארהארט (1897-1937) נחשבת לאחת מחלוצות התעופה. ב-1932 היא הפכה לאישה הראשונה שחצתה בטיסת יחיד את האוקיינס האטלנטי, וכן קבעה שיאי עולם רבים במהירות טיסות, גובה טיסות ועוד. קריירת הטיסה של ארהארט הרקיעה שחקים, תרתי משמע, והיא לבטח הייתה קובעת עוד שיאים רבים – אם לא הייתה נעלמת באופן מסתורי באחת הטיסות שלה. ב-1937 תכננה ארהארט לערוך את הטיסה הארוכה ביותר מסביב לעולם – 47,000 קילומטר בסך הכול - וצירפה אליה את הנווט המנוסה פרד נונן. הקטעים הראשונים בטיסה עברו בשלום והשניים השלימו עשרות אלפי קילומטרים בלי בעיות מיוחדות. ב-2 ביולי 1937 הם המריאו למקטע האחרון בטיסה - מגיניאה החדשה אל אי בשם האולנד הנמצא בין הוואי לאוסטרליה, מסע של 11,000 קילומטרים. אבל הם לא הגיעו לשם: המטוס שלהם נצפה לאחרונה 1,300 קילומטר מהיעד ולאחר מכן נעלמו עקבותיו. ממשלת ארה"ב הוציאה מיליוני דולרים על חיפושים נרחבים ברחבי האוקיינוס, אך לא מצאה ולו שריד אחד מהמטוס. חוקרים מאמינים שהשניים נאלצו לנטוש את המטוס בלב ים; אחרים מאמינים שהם הגיעו בטעות לאי אחר וגוועו שם ברעב. יש גם תיאוריות קונספירציה: שיפנים שחשבו שארהארט היא מרגלת חטפו את המטוס, או שהשניים דווקא שרדו וחזרו לארה"ב אבל שינו את זהותם. כנראה שלעולם לא נדע – אבל זה לא ימנע מאתנו להמשיך להעריץ את האישה המיוחדת הזו. ׁ

(תמונה איירבוס - Terence Ongׁׁׁׁׁׂ, אמיליה ארהרט - ויקיפדיה)

ׁׁ